cekirdek.gen.tr https://www.cekirdek.gen.tr Çekirdek, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, cekirdek.gen.tr Mon, 25 Apr 2016 00:00:00 +0000 Sun, 26 May 2019 00:00:00 +0000 60 Kara Üzüm Çekirdeğinin Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/kara-uzum-cekirdeginin-faydalari.html Fri, 02 Nov 2018 05:04:24 +0000 Kara Üzüm Çekirdeğinin Faydaları, Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda kara üzüm çekirdeğinin bir çok faydası bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda kara üzüm çekirdeği doğal bir antioksidan özelliği Kara Üzüm Çekirdeğinin Faydaları, Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda kara üzüm çekirdeğinin bir çok faydası bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda kara üzüm çekirdeği doğal bir antioksidan özelliği sahiptir. Bu çekirdek düzenli olarak tüketildiği taktir de vücut iş ve dış etkilere karşı kendisini korur. Üzüm çekirdeği yapı itibariyle flavonoid ismindeki vitamin benzerliğindeki grupta bulunmakla yapısında aligomerik protoantosiyanidin maddeleri içermektedir. Siyah üzüm çekirdeğinin yapısında antioksidan yapısı itibariyle 20 katı C vitamini bulunmakla birlikte antibiyotiklere nazaran 5 kat daha fazla E vitamini bulunmaktadır. 

Kara Üzüm Çekirdeğinin FaydalarıKara Üzüm Çekirdeğinin İnsan Sağlığına Faydaları
 • Güzün dış etkilere karşı dayanıklı olmasını sağlar. Katarak gibi göz hastalıkların ortaya çıkmasını engeller. Hakeza yapılan araştırmalar neticesinde kara üzüm çekirdeği tüketen kişilerin göz hastalıklarına kapılma ihtimali oldukça düşüktür. 
 • Varis hastaları ve diyabet gibi hastaların yapılarını sağlamlaştırma özelliğine sağlayan kara üzüm çekirdeği damar rahatsızlığı konusunda ciddi anlamda etkilidir. 
 • Kalp krizi ve Hipertansiyon gibi rahatsızlıklarda felç olma olasılığını aza indirir.
 • DNA ve RNA bozulmalarını engelleyerek kanser riski durumunu aza indirir. 
 • Damarların sertleşmesini Önler.
 • Çağ rahatsızlıklarından biri olan yaşlanma sorunuyla birlikte vücutta oluşan sarkmaları engeller. 
 • Romatizmal ağrılara karşı ciddi anlamda etkilidir. Alerji ve eklem romatizması ağrılarını arttırır ortadan kaldırır. 
Kara Üzüm Çekirdeğinin İnsan Sağlığı İçin Önemi
Kara üzüm çekirdeği içinde bulundurduğu doğal aroma ve antibiyotik özelliğe sayesinde insan sağlığı için vazgeçilmez bir nimettir. Üreticiler tarafından kuru üzüm toprak üzerine serilerek veya bir bez üzerine serilerek kuruyan üzümlerden elde edilmektedir. Ayrıca şarap üreticilerin üzüm suyunu kullandıktan sonra kara üzümün çekirdeğinin kurutulmasını sağlayarak. Bu çekirdeklerin tüketilmesi için imkan sağlamaktadır. Kurutulmuş üzüm ağızda öğütülmesi ile birlikte kırılan üzüm taneleri mide asidi ile birleşerek vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve antibiyotikler sayesinde vücudun dinç durması sağlanmaktadır.
]]>
Rüyada Çekirdek Yemek https://www.cekirdek.gen.tr/ruyada-cekirdek-yemek.html Fri, 02 Nov 2018 20:14:07 +0000 Rüyada Çekirdek Yemek, rüya sahibini hayal aleminde yaşadığını sürekli kafasında kurduğu hayallerle ile insanları kandırdığına işaret eder. Ailesi ve çevresinde pek güvenilir biri olmadığı anlamına gelir. Rüyada çekird Rüyada Çekirdek Yemek, rüya sahibini hayal aleminde yaşadığını sürekli kafasında kurduğu hayallerle ile insanları kandırdığına işaret eder. Ailesi ve çevresinde pek güvenilir biri olmadığı anlamına gelir. Rüyada çekirdek yemek pek hayırlı bir rüya sayılmaz. Rüya sahibine atılacak bir iftarının habercisi olarak işaret eder. Nişanlı biri rüyada çekirdek yemeği görüyorsa evlenmeden önce bir çok yalan ile karşılaşacağına çeşitli yalanlar ile istediği yuvayı kuramayacağına rivayet eder. Rüyayı gören kişi zengin ve mal mülk sahibi ise çeşitli yalanlar ile kandırılacağını ve her şeyini kaybedeceğine işaret eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada çekirdek yemek hayırlara işaret olarak yorumlanır. Rüya sahibinin uzun süredir beklediği müjdeli haberi alacağına işaret eder.  

Rüyada Çekirdek Görmek, rüyayı gören kişinin hayallerini ve isteklerin olması için biraz sabırlı olması gerektiğine işaret eder. Rüyayı gören kişinin aç gözlülükten ve ısrarcı huyundan vazgeçerek sakinleşmesi gerektiğine rivayet eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada çekirdek görmek iş hayatında yeni atılımlar yapacağına yeni insanlarla tanışarak güzel dostluklar kuracağına delalet eder. Evlenme çağında birinin rüyasında çekirdek görmesi hayırlara vesile olacağına kısmet ve kaderinin açılacağına yorumlanır. Bazı rüya yorumcularına göre gurbette yaşayan biri rüyasında çekirdek görüyorsa memleket hasretinin biteceğine ailesinin ve arkadaşlarına kavuşacağına tabir edilir.

Rüyada Çekirdek YemekRüyada Çekirdek Çitlemek, rüyayı sahibinin ipe sapa gelmez etrafına olumsuz görüntü veren biri olarak tabir edilir. Rüya sahibinin beklenmedik bir zamanda en yakın arkadaşları tarafında dedikodusunun yapılacağına ve yapılan bu yorum yüzden çeşitli sorunlar yaşayacağına rivayet eder. Rüyasında toplum içinde çekirdek çitleyen biri  kimseye saygısı kalmayan çevresine huzursuzluktan başka bir şey getirmeyen biri olduğuna işaret eder. Rüyasında nişanlı biri çekirdek çitliyorsa eşinin dedikoducu ve huzur bozan biri olacağına rivayet eder.
]]>
Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/kayisi-cekirdegi-yaginin-faydalari.html Sat, 03 Nov 2018 18:18:01 +0000 Kayısı çekirdeği yağının faydaları: Kayısı denilince ilk akla gelen şehir Malatya'dır. Kayısının sadece çekirdeğinin yağı faydalı değildir. Kayısının her şeyi çok faydalıdır. Kayısının yaş hali yenilerek vücudu Kayısı çekirdeği yağının faydaları: Kayısı denilince ilk akla gelen şehir Malatya'dır. Kayısının sadece çekirdeğinin yağı faydalı değildir. Kayısının her şeyi çok faydalıdır. Kayısının yaş hali yenilerek vücudun içinde ki rahatsızlığa iyi gelirken, çekirdeğinde bulunan yağ ise vücudun dışında ki rahatsızlığa iyi gelir. Kayısı çekirdeğinde bulunan bitkisel yağın damıtılması ile elde edilir. Cildin kırışıklığını gidermede, cilt lekelerine ve cilt kuruluğu gibi birçok duruma faydalıdır. Kayısı çekirdeğinin yağının içerisinde A,D,K,E vitaminleri bulunur. Bu vitaminler yağın daha çok faydalı olmasına yardımcı olurlar. İçerisinde omega 3 ve omega 6 gibi birçok faydalı mineraller bulunduğu için kozmetik ürünlerin yapımında kullanılır. 

Kayısı çekirdeğinin yağı sadece cilt kurumasına iyi gelmez. Onun yanı sıra saç dökülmesine, şeker hastalığına, sedef hastalığına gibi birçok  hastalığın tedavisinde kullanılır. Yağın içerisinde bulunan oleik asit, palmitik asit ve linoleik asit türleri bulunmaktadır. Bu asitler sayesinde cilt deki rahatsızlığa ve saç dökülmesine çok iyi gelir. Kimi bitkisel ilaçlar saç dökülmesine faydalı gelmez. Aksine saçların daha çok dökülmesine sebep olur. Ama kayısı çekirdeğinin yağı saç dökülmesi sorununa birebir ilaç olarak kullanılır.Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları 

Kayısının çekirdeğinin yağının içerisinde bulunan A vitamin, magnezyum, kalsiyum ve karotin gibi maddeler bulunduğu için cilde canlılık verir ve cildin nemlendirmesini sağlar. Şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, sedef hastalığı, bronşit, öksürük, hırıltı ve parazit bağırsakların giderilmesinde önemli rol alır. Kadınların baş belası olan selülitlerin vücuttan gitmesi içinde kullanılır. Kayısı çekirdeğinin yağında sabun yapılır. Bu sabun yağ gibi cilde kullanılır. 

Kayısı çekirdeği yağının faydaları;
 • Cildi besler ve güçlendirir,
 • Cildin kuruluğunun gitmesini sağlar,
 • Cilt kırışıklığına  iyi gelir,
 • E vitamini içerir, 
 • Cildi yağlanmasının önler,
 • Saçların dökülmesini engeller,
 • Güneşe karşı koruma sağlar,
 • A vitamini bakımında oldukça zengindir.
]]>
Ay Çekirdeğinin Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/ay-cekirdeginin-faydalari.html Sun, 04 Nov 2018 01:15:08 +0000 Ay Çekirdeğinin Faydaları, saymakla bitmez kendisinin küçük olması fakat besleyici özelliği çok fazla olan bir kuruyemiş türüdür. Ay çekirdeğinde bol miktarda yağ asidi mineral D vitamini bulunmaktadır. Ay çekirdeğin Ay Çekirdeğinin Faydaları, saymakla bitmez kendisinin küçük olması fakat besleyici özelliği çok fazla olan bir kuruyemiş türüdür. Ay çekirdeğinde bol miktarda yağ asidi mineral D vitamini bulunmaktadır. Ay çekirdeğinin sadece çerez olması dışında sağlık yönünden mükemmel faydaları olan bir kuruyemiş türüdür. Ay çekirdeği ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın olan ve insanlar tarafından aşırı derecede tüketilen çerez durumundadır. Ay çekirdeğinin bileşiminde yağların ekşimesini önleyen E vitamini bulunur. Ay çekirdeği yetişme durumuna bakılırsa kendisini sürekli güneşe veren bir bitki olarak tohumlarında çok nadir bitkilerde bulunan D vitamininde barındırmaktadır. Bilindiği üzere bedenin fosfor ve kalsiyum iyi kullanılmasını sağlayan D vitamini nedir ay çekirdeği vitaminler yönünden üstüm bir bitkidir. Örneğin A,K ve B vitamini bulundurur.  Ayrıca ay çekirdeğinin içerisinde kansızlığı önleyen folik asit pantotenik asit ve nikotinik asit bulunur. Ay çekirdeğinin diğer kuruyemişlerden üstünlüğü protein yönündendir. Vücudun ihtiyaç duyduğu amino asit bu bitkide bulunur bu sebepledir ki insanlar mümkün olduğunca günlük ay çekirdeği tüketmelidir. Ay çekirdeğinin özelliklerinden biri de sindirimi kolaylaştırır ve biyolojik değerleri artırır.

Ay Çekirdeğinin Faydaları

Ay çekirdeği faydaları

Depresyona iyi gelmesi;  Ay çekirdeğinde bulunan magnezyumun depresyona karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Magnezyum diyabeti önlemesi; Ay çekirdeği içerisinde bulunan magnezyum vücudun en fazla bulundurduğu mineraldir magnezyum kan şekeri seviyesini düzenleme de rol oynar. Ayrıca kan basıncını düzenler ve protein sentezine yardımcı olur.

Kolesterol dengesini koruması;  Ay çekirdeği içerisinde bulunan yüksek oranda fitosterol sayesinde kolesterolü düzenler ve korur.

Kalp ve damar sağlığını güçlendirmesi; Ay çekirdeği kalp ve damar sağlığını güçlendirmesi için kişilerin günlük en az bir avuç tüketmesi günlük E vitamini ihtiyacını karşıladığı bilinmektedir. E vitamini önemli fonksiyonlara sahip antioksidan görevi görür kısacası ay çekirdeği içerisinde bulunan E vitamini sayesinde kalp ve damar hastalıklarının azaltması ve ayrıca erken ölüm riskini azaltması ile bilinir.

Kalp ve magnezyum sağlığı ilişkisini düzenlemesi;  Vücutta bulunan magnezyum eksikliği bilindiği üzere kalp ve damar ayrıca diyabet hastalıklarını tetikler. Bunun içindir ki bir avuç ay çekirdeği içerisinde bulunan magnezyum miktarı kalp diyabet ve beyin dokuları için çok önemlidir. Bu sebepledir ki günlük ay çekirdeği tüketilmesi bu hastalıkları aza indirerek vücudu korumaktadır. 

Ayrıca ay çekirdeği içerisinde bulunan selenyum minerali bol miktarda bulunmaktadır. Bu selenyum vücutta antioksidan rol oynadığından oluşan şişlikler ve kızarıklıklara karşı vücudu korumaktadır. Ay çekirdeği içerisinde bulunan selenyum faydaları ise tiroit hormonlarının üretimini kolaylaştırır. Vücut hücrelerini serbest radikallerin zarlarından korumaktadır. Ay çekirdeği yağında depolanan E vitamini sayesinde damar, kalp, sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarını düzenler, prostat kanserine karşı vücudu korur, cilt de oluşan yaşlanmayı geciktirir. Ay çekirdeği içerisinde bulunan çinko ve fosfor dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Ve böbrek, kalp kaslarının fonksiyonlarının düzenler, sperm hareketliliğinin artırılmasını sağlar, yaraların çabuk iyileşmesi, tat ve koku duyarlılığının güçlendirilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve vücutta oluşan aknelerin önlenmesi gibi ay çekirdeğinin birçok faydası bulunmaktadır. Ay çekirdeği içerisinde bulunan B6 vitamini kan şekeri düşüklüğüne çok faydalıdır. Son olarak ay çekirdeği posalı bir besin olması nedeni ile bu posalar sayesinde vücutta kanser yapıcı zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Ve bağırsak duvarlarına bu zararlı maddelerin temas]]> Üzüm Çekirdeği Tozu Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/uzum-cekirdegi-tozu-faydalari.html Sun, 04 Nov 2018 10:20:45 +0000 Üzüm çekirdeği tozu faydaları, yüzyıllardan beri kullanılan üzüm meyvesinin besin değeri oldukça yüksektir. Geçmişten günümüze insanların sağlığı üzerinde birçok etkisi bulunan üzümün içerdiği vitaminler değeri b Üzüm çekirdeği tozu faydaları, yüzyıllardan beri kullanılan üzüm meyvesinin besin değeri oldukça yüksektir. Geçmişten günümüze insanların sağlığı üzerinde birçok etkisi bulunan üzümün içerdiği vitaminler değeri bakımından vücuda oldukça faydası vardır. Ancak üzümün kendisinden ziyade çekirdeğinin de azımsanmayacak ölçüde vücuda katkılar sağladığı yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. E vitamini bakımından ve C vitamini bakımından 20 kat daha güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. Vücut fonksiyonlarında oluşan olumsuzlukların giderilmesine katkı sağlarken; üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanların serbest bulunan radikalleri vücuttan gidermesinde kullanılır.


Üzüm Çekirdeği Tozu FaydalarıÜzüm çekirdeği tozu faydaları
 • İçerdiği antioksidanlar bakımından vücutta bulunan bağ dokusunu güçlendirir. Ciltte bulunan elastikiyetini artırırken; cildin sıkı görünmesine katkı sağlar. Cildin solgun görüntüsünün giderilmesinde oldukça etkilidir. Kırışıklıklardan dolayı şikayet eden kişilerin üzüm çekirdeğini doğal tedavi için kullanması tavsiye edilir. Böylece cildin daha elastik olması sağlanır. Ayrıca üzüm tozunun cilt yenileyici etkisi sebebiyle, cildin daha güzel görünmesine katkı sağladığı bilinir.Hücre koruyucu etkilerinden dolayı kozmetik alanlarda da bu madde kullanılır. Cilt ve dudak koruyucu ürünleri içerisinde yer alırken; vücut kremleri, yüz kremleri gibi ürünlerinde üzüm çekirdeği tozunun kullanıldığı belirtilir.
 • Kanser için oldukça güçlü bir gıda olan çekirdek tozu kullanılması ile kanser hastalığında gerileme gözlenir. Kansere karşı koruyucu bir maddedir. Bu sebeple kanserin engellenmesinde yardımcı olurken; kanser tedavisinde meydana gelen olumsuzlukların giderilmesinde katkıda bulunduğu yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.
 • Vücutta bulunan damar sertliklerine karşı oldukça etkili bir maddedir. Damar sertliğine giderirken, kalp krizi gibi oluşumların önüne geçer.
 • Üzüm çekirdeği tozu iyi kolesterolün yükselmesine, kötü kolesterolün azalmasına fayda sağlarken; damarları korumada kullanılır. Vücutta bulunan zayıflamış kan damarlarını kuvvetlendirir. 
 • Romatizmal hastalıklarda oldukça mükemmel sonuçlar yaratır.
 • Üzüm çekirdeği göz sağlığı için de kullanılarak, gözün işlevini daha kolay yerine getirmesini sağlar. Gözde bulunan kılcal damarlarda kan dolaşımının artmasını sağlar. Böylelikle gözün saydam tabakasını korumakta inanılmaz faydalıdır. Devamlı bilgisayar kullanan kişilerin özellikle göz sağlığını korunmalarını da yardımcı yöntem olarak kullanılır. Ayrıca ilerleyen yaşlarda meydana gelen gözdeki görme bozukluklarında ,gözde bulunan katarağın oluşumunun azalmasında fayda sağlar. Gözün görme yeteneğini daha fazla güçlendirilir. Maküler dejenerasyon ve kataraktdan korunmak için göz sağlığında üzüm çekirdeği tozunun günlük düzenli olarak kullanması gerekir.
 • Ayrıca yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanması gerekir. Çünkü yüksek tansiyonun düşmesine sebep olur. Yüksek tansiyon sebebiyle vücutta bulunan damarlarda zayıflamaları meydana gelirken; üzüm tozu kullanılması ile bu damarlarda güçlenmeler sağlanır. 
 • Vücutta bulunan varis gibi kötü oluşumların giderilmesini katkı sağlar. Bunun yanında basur gibi toplar damar şikayetlerinde kullanılarak; tedavisinde oldukça fayda sağlanır.
 • Üzüm çekirdeği faydaları arasında histamin salgısının azaltılarak, alerjik gibi problemlerin yaşanmasının önüne geçtiği bilinmektedir. 
 • Sedef ve egzama gibi deri rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılarak önemli faydalar sağladığı bilinir.
 • Ayrıca diş eti kanaması olan kişilerin üzüm çekirdeğini sürekli kullanmaları halinde problemlerin de azalmalar olduğu gözlenir.
 • üzüm çekirdeği tozu kullanarak saç ve deri sağlığının kazanılması elde edilir. Saç büyümesi sağlanırken, yapılan araştırmalarda saç hücrelerinin artırılmasını desteklediği belirtilmiştir.
 •  C vi]]> Çekirdeğin Özellikleri https://www.cekirdek.gen.tr/cekirdegin-ozellikleri.html Mon, 05 Nov 2018 05:11:28 +0000 Çekirdeğin Özellikleri; Çekirdek hücrenin gelişim, bölünmе, onarım ve de yönetim merkezidir. Bu özelliği ile çekirdek, hüсrenin adeta beyni gibi düşünülebilir. Genel olarak hücrenin orta kısmında yer alır. Çekirdeğin Özellikleri; Çekirdek hücrenin gelişim, bölünmе, onarım ve de yönetim merkezidir. Bu özelliği ile çekirdek, hüсrenin adeta beyni gibi düşünülebilir. Genel olarak hücrenin orta kısmında yer alır. Çekirdek içinde canlının genetiksel özelliklerini tаşıyаn ve kromozom ismi verilen yаpılаr yer alır. Bazı іlkel olan hücrelerde iѕe, çekirdek bulunmamakla beraber, genetiksel özellikleri taşıyan уapılar ѕitoplazmada dağınık bir şekilde bulunur. Çekirdekteki genetik bilgilеri, hücre bölünmesi іlе yenі hüсrelere taşınır. Bundan dolayı çekirdek, hücrenin hayatını sürdürebіlmesі için kesinlikle gerekli olаn bir yapıdır. Çеkirdеği çıkarılmış olan hücre, yaşamını devam ettiremez ve bir süre ѕonra ölür.Çekirdeğin Özellikleri

  Çekirdek zarı çift kata sahiptir. Üzerindeki porlar hücreler, zarındakilerden daha geniş biçimlidir. Çünkü mRNA ve tRNA ların geçişini sağlamalıdır. Bazen çekirdek zarının dış çevresinde ribozomlar yer alır. Ayrıca çekirdek zarı kromozomların stoplazmaya dağılıp, bozulmasına engel olur. Hücre bölünürken eriyip, daha sonra kaybolur. Çekirdekçik, kromatin ipliğin yoğunlaşmış halidir. Protein ve RNA yönünden de oldukça zengindir. Hücre bölünmesi sırasında kaybolur, daha sonra yeniden oluşturulur. Çekirdek plazması ise su, nükleotidler, RNA, ATP ve enzimlerden oluşmuştur. Kromatin iplikler, çekirdeğin en önemli olan kısımlarıdır.
  Bütün ökaryotik hücrelerde, en az bir tane çekirdek vardır. Çekirdeğin başlıca özellikleri şunlardır;
  • Prokaryot hücrelerde çekirdek bulunmaz. Çekirdek materyali stoplazma içerisine dağılmış durumdadır.
  •  Hücrede kesinlikle çekirdek ya da çekirdeğin görevini yapan yapılar bulunur.
  • Olgun memelilerin alyuvarlarında ve floem hücrelerinde çekirdek olmaz. Buna karşılık bazı kök hücrelerinde, karaciğer ve kas hücrelerinde de oldukça fazladır.
  • Küre şeklinde ya da oval şekilde genel olarak, hücrenin ortasında yer alır.
  ]]>
  Siyah Üzüm Çekirdeğinin Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/siyah-uzum-cekirdeginin-faydalari.html Mon, 05 Nov 2018 11:27:50 +0000 Siyah üzüm çekirdeğinin faydaları, Siyah üzüm, tadı ile oldukça lezzetli olan sulu ve oldukça sağlıklı olan bir meyve çeşididir. Hem lezzet açısından  hemde lezzet açısından oldukça faydalı olan bu meyvenin bu özelli Siyah üzüm çekirdeğinin faydaları, Siyah üzüm, tadı ile oldukça lezzetli olan sulu ve oldukça sağlıklı olan bir meyve çeşididir. Hem lezzet açısından  hemde lezzet açısından oldukça faydalı olan bu meyvenin bu özelliğinin yanı sıra çekirdeği ile vermiş olduğu faydalarda saymakla bitmeyecek türdendir. Siyah üzümün çekirdeği son zamanlarda herkes tarafından bol miktarda tüketildiği için genel olarak meyvesinden çok çekirdeği belli bir önem taşımaktadır. Siyah üzüm hem yaş hali ile tüketilir hemde yaz aylarında belli bir sıcaklıkta kurutularak tüketilir. Siyah üzümün çekirdeği de aynı şekilde hem yaş olarak hemde kurutularak tüketilebilir. Her iki yöntem ile de siyah üzüm çekirdeğinin vermiş olduğu faydalar değişmez ve aynı şekilde faydalar verir. Siyah üzüm çekirdeği içermiş olduğu antioksidan ve vitamin, protein ve demir ögeleri sayesinde insan sağlığı için gerekli olan tüm faydaları vermektedir. İşte bu kadar faydalı olan siyah üzüm çekirdeğinin vermiş olduğu faydaları beraber inceleyelim;

  Siyah Üzüm Çekirdeğinin FaydalarıSiyah üzüm çekirdeğinin vermiş olduğu faydalar;
  • Siyah üzüm çekirdeği kaslarda ki bağ dokusunu güçlendirir ve cildin daha sıkı ve canlı kalmasında etkin bir rol oynar,
  • Damar ve sinir damarlarının yollarını açarak kalp ve damar hastalıklarına karşı korumada oldukça önemli bir yere sahiptir,
  • Romatizma hastalığına karşı bire bir fayda sağlar ve bunun yanı sıra damar sertliğinde oldukça faydalı sonuçlar verir,
  • Göz hastalılarına karşı oldukça faydalı sonuçlar almada yardımcı olur,
  • Kalp yollarına karşı fayda sağladığı için tansiyon gibi sorunlarında yok olmasında oldukça etkili olmaktadır,
  • Kansızlık sorunu yaşayanlar için tam bir şifa kaynağıdır ayrıca kana bulaşan zararlı mikropları yok etmede önemli bir rol oynar,
  • Bağışıklık sisteminin daha sağlıklı ve daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar,
  • Vücut direncini arttırır ve hastalıklara karşı vücudu korumada önemli bir rol oynar,
  • Solgun ve cansız olan cildin eski sağlığına dönüşmesini sağlar ve ciltte oluşan lekeler ve izlerin yok olmasında etkili olur,
  • Basur ve varis gibi toplar damar yetersizliğinden dolayı meydana gelen hastalıklarda çok olumlu sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olur,
  • Diş hassasiyetinde ve diş eti kanaması gibi sorunların yok olmasında çok faydalı sonuçların ortaya çıkmasını sağlamada etkin bir rol oynar,
  • Sedef ve egzama gibi sorunlu olan deri hastalılarının yok olmasında ve bir daha ortaya çıkmamasında yardımcı olur ayrıca bu hastalılardan dolayı dökülen derinin canlanmasını ve eski haline dönüşmesini sağlar,
  • Kolesterol hastalığı olan kişilerin bu durumu dengeye almasına ve bir daha ortaya çıkmamasında etkin bir rol oynar.
  Yukarıda saymış olduğumuz tüm faydalar siyah üzüm çekirdeğinin düzenli ve bol miktarda tüketilmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu faydaların hepsini veren siyah üzüm çekirdeği bunların yanı sıra insan sağlığında sinir ve ruh halinde de oldukça faydalı olmaktadır. Fazla tüketilmesinin hiç bir zararı yoktur aksine alınmak istenen faydaların daha fazlasına ulaşmada yardımcı olur. Bu sebepten herkesin gönül rahatlığı ile ve bol miktarda üzüm çekirdeğini tüketmesi gerekir.
  ]]>
  Kabak Çekirdeği Kalori https://www.cekirdek.gen.tr/kabak-cekirdegi-kalori.html Tue, 06 Nov 2018 09:12:05 +0000 Kabak Çekirdeği Kalori, Kabak; Curcurbitaceae familyası içinde olan meyvesi yenen sebzeler grubunda yer almaktadır. Meyveleri insan beslenmesinde, kozmetik ve gıda sanayinde, tohumları ise çerezlik olarak kullanılabilmektedir. Curcurb Kabak Çekirdeği Kalori, Kabak; Curcurbitaceae familyası içinde olan meyvesi yenen sebzeler grubunda yer almaktadır. Meyveleri insan beslenmesinde, kozmetik ve gıda sanayinde, tohumları ise çerezlik olarak kullanılabilmektedir. Curcurbita cinsi içinde en fazla kültürü yapılan türler sakız kabağı, kestane kabağı ve bal kabağıdır. Bu türlerin tohumları çerezlik olarak ta kullanılmakta ve en fazla yetiştiriciliği yapılan çerezlik kabak türü sakız kabağıdır. Sakız kabağının ana vatanı Orta Amerika'nın kuzeyi ve Meksika'nın yüksek yerleri olarak bilinmektedir. Ülkemize Yunanistan üzerinden girdiği ve Trakya bölgesi çiftçileri tarafından kabul görmesi sonucu buradan yetiştiriciliğinin ülke geneline yaygınlaştığı bilinmektedir.

  Faydaları; Kabak çekirdeğinin faydaları arasında ilk başta demir ve çinko mineralleri bakımından oldukça zengin olması gelmektedir. Bu zenginliği bakımından ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca sağlıklı yağlar olarak tanımlanan omega 3 yağ asitleri için iyi bir kaynak teşkil etmektedir. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda, kabak çekirdeğinde bulunan bileşenlerin menopoz belirtilerinin hafifletilmesinden, prostat büyümesine kadar olan rahatsızlıkların pek çoğunda etkili olduğu ortaya konmuştur. Özellikle tenya olarak bilinen bağırsak kurtlarını dökmede tuzsuz kabak çekirdeği harika bir ilaçtır. Hem zararsız hem de çok etkilidir. Kabak çekirdeği yerken Dikkat edilmesi gereken husus ise bu yemişin oldukça yüksek kaloriye sahip olmasıdır. Haftada 2-3 gün 50 gram yemek çok faydalı olurken, günde 100 gram yemek kilo almanıza neden olabilmektedir.

  Zararları; Aşırı tüketimi, günlük almanız gereken kalori miktarını aşmanıza neden olabilir. Buda kilo almanız demektir. Ayrıca yağ bakımından zengin olan kabak çekirdeği aşırı yağ almanıza yol açabilir. Fazla alınan yağ sonucu ishale, mide ağrısına ve bulantısına neden olabilir.

  Kabak Çekirdeği KaloriKabak Çekirdeği Besin Değerleri; Porsiyon miktarı 100 gram olarak alınmıştır.
  • Kalori; 446 kcal
  • Karbonhidrat 14,22 g
  • Omega3 yağ asidi; 77 mg
  • Trans yağ; 45,6 g
  • Kolesterol; 0 mg
  • Sodyum; 18 mg
  • Potasyum; 814 mg
  • Kalsiyum; 41mg
  • Magnezyum 262 mg
  • Demir; 12.48 mg
  • Diyet lifi; 8,8 g
  • Şeker; 0,1 g
  • Protein; 24,4 g
  • A vitamini; 38 mg
  • B2 vitamini; 0,1 mg
  • B3 vitamini; 0,3 mg
  • B5 vitamini; 0,1 mg
  • B9 vitamini; 9 mcg
  • C vitamini; 0,2 mg
  • D vitamini; 0 mg
  ]]>
  Nar Çekirdeği Yağının Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/nar-cekirdegi-yaginin-faydalari.html Tue, 06 Nov 2018 20:11:34 +0000 Nar Çekirdeği Yağının Faydaları, Her derde deva olan nar, parlak kırmızı tanecikli ve bereketli görüntüsü ile faydaları saymakla bitmeyecek bir kış meyvesidir. Bilinen en eski meyve türlerinden biri olan narın ya Nar Çekirdeği Yağının Faydaları, Her derde deva olan nar, parlak kırmızı tanecikli ve bereketli görüntüsü ile faydaları saymakla bitmeyecek bir kış meyvesidir. Bilinen en eski meyve türlerinden biri olan narın yaklaşık 5000 yıldır tarımı yapılmaktadır. Narın tohumları meyve olarak yenildiği gibi, nar çekirdeği yağı tıbbi olarak kullanılır. Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerinde doğu bölgesinin egzotik meyvesi olarak bilinir. Nar, çok eski zamanlardan bu yana bazı efsanelere konu olmuş bir meyvedir. Özellikle Tevrat, İncil, ve Kur'an-ı kerim de nardan bahsedilmektedir. İçerdiği polifenoller sayesinde damarlarda kolesterol birikimini önler. Kan basıncını düzenler. Kalp krizi ve pek çok kalp damar hastalıklarını önler. Ayrıca güneş ışınları, sigara dumanı, stres, hava kirliliği, yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri, sentetik gıdaları, hücre yapısını ve DNA'nın zarar görmesine yol açar. Bu durumda, hücre döngüsünde düzenliliği aksatır ve kanser gibi hastalıklar meydana gelir. Bu nedenle nar çekirdeği yağında bulunan antioksidan özelliği ile hücreleri bir ağ gibi sarar ve oluşabilecek hastalıklara karşı geçit vermez. Nar çekirdeği yağının meme kanserinde kanserli hücrelerin kendi kendini yok etmesini sağlayan apoptosis olduğu yolunda bulgular ortaya koymuştur. Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan flovonoidler sayesinde vücutta biriken fazla yağların atılmasına da yardımcı olarak kilo dengesini muhafaza eder. İçeriğindeki fitoöstrojenler ile hormonal dengeyi korur ve tedavi eder. Nar çekirdeği yağının yapısında üç bağ içeren konjuge yağ asitleri CLA şeklinde hücre yenileyici özelliği de bulunmaktadır. Bitkisel kökenli yağlardan olan nar çekirdeği yağı, taze nar tohumlarının ezilmesi ile elde edilir.

  Nar Çekirdeği Yağının FaydalarıNar Çekirdeği Yağının Faydaları;

  • Kalbi korur ve düzenli çalışmasına yardım eder.
  • Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır.
  • İdrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar.
  • Bağırsak parazitlerine karşı iyileşme süresini hızlandırır.
  • Böbrek iltihaplarının giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • Kırışıklıklara iyi gelir ve yaşlılığın etkilerini giderir.
  • Diş eti iltihaplarında oldukça yararlıdır.
  • Sivilce ve lekelere karşı şifalı yapısı ile iyileşir.
  • Kesikler, çatlaklar ve yaralar üzerinde etkilidir.
  • Sedef, egzama ve güneş yanıklarına iyi gelir.
  • Vücuttaki şişlikleri ve ödemi ortadan kaldırır.
  • Moleküller sayesinde, cilt canlanır ve gençleşir.
  • Cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm verir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, yorgunluğu giderir.
  • Cildi besler ve sıkılaştırır. Selülite faydalıdır.
  • Doğum kontrol hapının yan etkilerini azaltır.
  ]]>
  Avokado Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/avokado-cekirdegi.html Tue, 06 Nov 2018 22:07:47 +0000 Avokado çekirdeği, lezzetli besleyici bir meyvedir. Sağlığınız için çok faydalıdır. Ancak avokadonun genelde çöpe atılan çekirdeği yenilebiliyor çünkü sağlığa faydalı meyvenin kendinden daha fazla. Ayrıca bölgesel olar Avokado çekirdeği, lezzetli besleyici bir meyvedir. Sağlığınız için çok faydalıdır. Ancak avokadonun genelde çöpe atılan çekirdeği yenilebiliyor çünkü sağlığa faydalı meyvenin kendinden daha fazla. Ayrıca bölgesel olarak cilt sorunları kas ve eklem ağrılarını tedavi etmek içinde kullanabiliriz. Bir çok hastalığı doğal bir şekilde tedavi edebilmemizi ve kilo verebilmemizi sağlar.

  Neden avokado çekirdeği

  Avokado çekirdeği mükemmel bir yiyecektir. Sık sık tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu meyvenin içeriğindeki amino asitlerin %75'i çekirdeğinde bulunur. Dahası, avokado çekirdeği diğer tüm yiyeceklerden daha fazla miktarda çözünür lif içerirler.

  Avokado çekirdeğin sağlığa faydaları:

  Avokado çekirdeği yediğimizde göreceğimiz faydalardan bazıları aşağıdaki gibidir;
  • Antioksidan etkisi hücrelerin yaşlanmalarını önler.
  • Amino asit içeriği sayesinde kalp damar hastalıklarını önler. Yüksek kolesterol  tedavisini koroner arter hastalığının önlenmesi için mükemmeldir.
  • Vücut direncini arttırmaya sağlar. Mikrop mantar parazitlerden kaynaklanan hastalıklara karşı yardımcı olur.
  • İnceltir ve yağlarını yakar. Doğanın mantığı sayesinde meyvenin posasında bulunan yağ yakıcılar avokado çekirdeğinde bulunur.
  • Kanama durdurucudur, ishal ve mide bağırsak kanalı iltihabi tedavisi için kullanılır.
  • Afrodizyak etkisi libidolusu yüksektir
  • Bitkinlik stres durumlarında canlandırıcı etkiye sahiptir
  • Bölgesel olarak kullanıldığında eklem kas ağrılarını giderir.
  • Epilepsiyi önlemeyi sağlar.
  Avokado ÇekirdeğiAvokado çekirdeği nasıl tüketilir:

  İyileştirici özelliklerinden  dolayı avokado çekirdeklerinin acısı ve keskin bir tadı vardır. Tüketmeden önce kahverengi inci kabuğunu soyun ve rendeleyin dilerseniz kısık ateşte kahverengileşinceye kadar kavurun. Kabuğu soyduğunuzda kırmızımsı bir renk olduğunu göreceksiniz. 

  Demleme: 10 dakika kaynatıp  5-6 dakika demlenmesini bekleyin ve gün içinde içiniz.
  ]]>
  Çekirdek Kaç Kalori https://www.cekirdek.gen.tr/cekirdek-kac-kalori.html Wed, 07 Nov 2018 12:07:50 +0000 Çekirdek kaç kalori, Çekirdek, birçok kişinin severek tükettiği kuruyemişlerin başında gelmektedir. Özellikle yazın parklarda ve bahçelerde, açık alanlarda tüketmeyi çok sevdiğimiz çekirdeğin, kış aylarında da havala Çekirdek kaç kalori, Çekirdek, birçok kişinin severek tükettiği kuruyemişlerin başında gelmektedir. Özellikle yazın parklarda ve bahçelerde, açık alanlarda tüketmeyi çok sevdiğimiz çekirdeğin, kış aylarında da havaların erken kararmasından dolayı, çoğu kişi evlerinde televizyon başında geçirirken yanından ayırmadığı çekirdek, çoğu kişi tarafından tercih edilen bir kuruyemiştir. Çekirdeğin bu kadar sevilmesini yanında merak edilen bir konuda, kaç kalori olduğudur.

  Çekirdek kaç kaloridir

  • Bir çay bardağı çekirdeğin yaklaşık 25 gram olduğunu düşünecek olursak; 25 gram çekilmiş çekirdek, 75 kalori bulunmaktadır.
  • Hazır paketlerden alınan bir çay bardağı ve 25 gram çekirdeğin enerji değeri ise; 116 kaloridir.
  • Kabuklarından ayıklanmış bir bardak 25 gram çekirdeğin kalorisi 114'tür.
  • Tuzsuz ve kavrulmuş çekirdeğin bir çay bardağı, yani 25 gramı, 13 kalori içermektedir.

  25 gram çekilen çekirdeğin besin değeri;

  • Karbonhidrat: 6.3 gram
  • Protein: 7.5 gram
  • Yağ: 2.2 gram

  25 gram normal çekirdeğin besin değeri;

  • Karbonhidrat: 2.3 gram
  • Protein: 5 gram
  • Yağ: 10.6 gram

  25 gram kabuğundan ayıklanmış çekirdeğin besin değeri;

  • Karbonhidrat: 2.34 gram
  • Protein: 4.48 gram
  • Yağ: 9.02 gram
  Bu sonuçlara bakıldığında, bilhassa diyet yapan kişilerin çekirdek tüketmeleri kesinlikle önerilmemektedir. Çekirdeğin yüksek kalori içerdiğinden dolayı, spor ve diyetle eritilen yağ oranları, çekirdekle birlikte vücuda geri alınabilmektedir. Bundan dolayı çekirdek tükettiğinizde, yaptığınız spor ve diyetler boşa çıkmaktadır. Kilo ile sorunu olmayan kişiler ise, çekirdeği tüketmelerinde aşırıya kaçmadığı sürece, herhangi bir sorunu bulunmamakla birlikte, çekirdeğin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Çekirdeğin faydalarından daha fazla yararlanmak için, işlenmiş çekirdeklere nispeten, daha düşük yağ oranı içeren çiğ veya tuzsuz çekirdekler tercih edilmelidir. Çekirdek ne kadar işlenirse, o kadar fazla yağ oranı bulunmaktadır.Çekirdek Kaç Kalori

  Çekirdeğin faydaları, çekirdek üzerinde, yapılan araştırmalar sonucunda çekirdeğin içeriğinde, zengin protein, mineral ve karbonhidrat bulunmuştur. Özellikle çiğ ve tuzsuz olan çekirdeklerde, faydaları daha da artmaktadır. Depresyon, stres ve unutkanlığa iyi gelmekte olan çekirdeğin, bir başka özelliği ise, günlük besin değerini artırmada etkili olduğu bilinmektedir. Ay çekirdeğinde E vitamini, B1, B5 ve folik asit içerdiğinden dolayı, kalp ve damarları da korumaktadır. Sayılan bu faydalarının dışında çekirdeğin içeriğindeki maddeler sayesinde, özellikle hafıza kayıplarının sona ermesi ve hafızayı güçlendirdiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Her besinde olduğu gibi çekirdekte de aşırı tüketiminden kaçındığımız ve işlenmiş olmadığı sürece besleyici bir yiyecek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanında ergenlik döneminde çok fazla çekirdek tüketilmesi, sivilcelerin artmasına neden olacağından, ergenlik döneminde olan çocukların daha dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.
  ]]>
  Rüyada Çekirdek Çitlemek https://www.cekirdek.gen.tr/ruyada-cekirdek-citlemek.html Wed, 07 Nov 2018 16:35:41 +0000 Rüyada Çekirdek Çitlemek, Herkesi imrendiren temiz ve güzel bir hayata başlayıp yeni başlangıçlar yapmaya, hayırlı haberler duyup neşelenmeye, kendisine kar getiren işlerle uğraşmaya, oldukça emek verip birçok sıkıntıya sa Rüyada Çekirdek Çitlemek, Herkesi imrendiren temiz ve güzel bir hayata başlayıp yeni başlangıçlar yapmaya, hayırlı haberler duyup neşelenmeye, kendisine kar getiren işlerle uğraşmaya, oldukça emek verip birçok sıkıntıya sabır ederek olmasını istediği ve hiçbir olumsuzluktan yılmadan asla vazgeçmediği hayallerinin gerçekleşmesine ve verdiği emeklilerin meyvesini almaya işaret eder. Rüyada çekirdek çitlemek, birçok kişinin inanmadığı bir işi azim ve kararlı durarak başarmaya ve bu sayede çevresindekilerin taktirini toplamaya, uğraş verip istediği bereketi elde etmeye, zorluklara yenilmeyip toplu kazanca kavuşmaya, kendisine maddi ve manevi yükü olan bir yakından kurtulmaya, bol şansa ve uğraşlar sonucunda elde edilerek olan toplu mala delalet eder. Bazı tabircilere göre rüyada çekirdek çitlemek, rüya sahibinin çevresinde devamlı dedikodusunu yapan ve kendisini kıskanılan kişilerin bulunduğuna, ağzı sıkı olmayan düşman sahibi olmaya, hoş olmayan davranışlarda bulunan kalp kırıcı dostlarla beraber olup güvensizlik yaşamaya ve bu nedenle sıkıntı çekmeye yorumlanır.

  Rüyada Çekirdek ÇitlemekRüyada bir başkasının çekirdek çitlediğini görmek, rüyayı gören kişinin yakın çevresindeki kişilerin rüya sahibi hakkında oldukça kötü laflar söyleyeceğine ve bu sözlerin rüya sahibini oldukça derinden etkileyecek olup üzüleceği anlamına gelir. Rüyada çekirdek kavurduğunu ve çitlediğini görmek, aslı olmayan ve kötü laflar duymaya, gereksiz sohbetlere katılmaya ve dünya malı ile meşgul olmak anlamına gelir. Rüyada tuzlu çekirdek çitlediğini görmek, rüya sahibinin keyfini kaçıracak olaylarla karşılaşacağına, zamanımı boşa harcayıp gereksiz harcamalarda bulunmaya ve bu nedenden dolayı ailede sorunlar yaşanacağına alamet eder. 

  Rüyada topluluk içinde çekirdek çitlediğini görmek, rüya sahibinin genellikle çevresindeki kişiler tarafından sevilmediğini ve beğenilmediğini ve bu nedenle sürekli arkasından konuşulduğu anlamına gelir. Rüyada tek başına çekirdek çitlediğini görmek, rüya sahibinin dünyalık işlerden sıkılıp, yalnız ve sessiz bir hayat yaşamak isteyeceğine ve tek başına çıkacak olduğu bir yolculuğa rivayet edilir.
  ]]>
  Çekirdeğin Görevleri https://www.cekirdek.gen.tr/cekirdegin-gorevleri.html Wed, 07 Nov 2018 21:34:34 +0000 Çekirdeğin görevleri; çekirdek hücrenin yaşamsal faaliyetlerini yöneten bir mekanizmadır. Çekirdeğin asıl görevi hücreyi yönetmek ve kalıtım bilgisini taşıyarak hücre bölünmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra çekirde Çekirdeğin görevleri; çekirdek hücrenin yaşamsal faaliyetlerini yöneten bir mekanizmadır. Çekirdeğin asıl görevi hücreyi yönetmek ve kalıtım bilgisini taşıyarak hücre bölünmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra çekirdeğin görevlerinden biri de genlerdeki özellikleri sonraki hücrelere taşıyarak kalıtsal devamlılığı sağlamaktadır. Çekirdeği olmayan yada çıkartılan hücre yaşayamaz. Bakterilerde ve mavi yeşil alglerde çekirdek bulunmaz. Alyuvarlar ise çekirdeği  bulunmadığı için bölünmez.

  Yapısı ve özellikleri
  Çekirdek zarının çift katı bulunur. Üzerinde bulunan porlar hücre zarındakilerden daha genişçedir. Bunun nedeni ise mRNA ve tRNA’ların kolaylıkla geçmesini sağlamaktır. Bazen çekirdek zarının dış kısmında ribozomlar görülebilir. Ayrıca çekirdek zarı kromozomların stoplazmaya dağılarak bozulmasını önlemektedir. Hücre bölünürken erir ve kaybolur. Çekirdekçik, kromatin ipliğin yoğunlaşmış halidir. Protein ve RNA bakımından da oldukça zengindir. Çekirdek hücre bölünmesi sırasında kaybolur, sonra yeniden oluşturulur. Çekirdek plazması ise su, nükleotidler, RNA, ATP ve enzimlerden oluşmuştur. Kromatin iplikler, çekirdeğin en önemli bölümleridir.

  Bunlar hücre bölünmesi sırasında kısalıp, kalınlaşarak belirginleşir ve kromozom adını alırlar. Kromozomların görevleri ise, hücrenin yönetimini ve kalıtımı sağlamaktır. Her canlı türünde belli sayıda kromozom vardır, sayılarında zamanla değişme olmaz. Bazı türlerin kromozom sayıları aynı olabilir. Bu çok önemli bir şey değildir. Sayıların aynı olmasında Önemli olan nokta kromozomlar üzerindeki şifrelerin benzer olmasıdır. İnsanda 46 kromozom varken, aynı sayı kurtbağı bitkisinde mevcut ve 46'dır ve moli başlığında da 46 kromozom vardır. Ancak görüldüğü üzere üçü de birbirinden çok farklı canlı türüdür. Bazı tür bağırsak kurdunda 2 adet kromozom varken, bir tür eğreti otunda ise 1500 adet kromozom Mevcuttur. Ancak bağırsak kurdu hayvan olmakla daha mükemmel sayılır.

  Çekirdeğin GörevleriHücre Çekirdeği
  Bölünmenin büyümenin ve de onarımın denetim noktası hücre çekirdeğidir. Kalıtım materyaliyle bazı organik ve inorganik maddeleri kapsamaktadır. Hücrenin yaşamını devam ettirebilmesi için hücre çekirdeğinin mutlaka olması gerekir. Örnek verecek olursak çekirdeği çıkarılan bir amip birkaç gün sonra ölür. Çekirdek içinde kromozomları bulunduran bir organeldir. Bu kromozomları meydana getiren genler, hücredeki protein sentezini yani dolayısıyla proteinlerin yapısını belirler. Bu bilgiler hücreye RNA’lar aracılığıyla iletilir.

  İlkel hayvan ve bitkilerde zarla çevrilmiş belirli bir çekirdek yoktur ama kromatin iplik sitoplâzma içerisinde mevcuttur. En ilkel canlı olan virüslerin kalıtsal materyali bir RNA ya da bir DNA zincirinden oluşur. 

  Genel olarak her canlı hücrede (alyuvarlar hariç) bir çekirdek bulunur. Bazı istisnalar vardır mesela, Paramesyumda bir büyük birde küçük olmak üzere iki çekirdek varken, Foraminifera’da birçok çekirdek vardır. Memeli hayvanların karaciğer hücrelerinde de iki çekirdek yer alır. 
  ]]>
  Kabak Çekirdeği Nasıl Kavrulur https://www.cekirdek.gen.tr/kabak-cekirdegi-nasil-kavrulur.html Thu, 08 Nov 2018 12:46:21 +0000 Kabak çekirdeği nasıl kavrulur, kabak çekirdeği besin değeri çok yüksek olan ve bal kabağının içindeki çekirdeklerle yapılan bir çerez türüdür. Bal kabağının her ne kadar tatlısı daha meşhur olsa da ülkemizde çekirde Kabak çekirdeği nasıl kavrulur, kabak çekirdeği besin değeri çok yüksek olan ve bal kabağının içindeki çekirdeklerle yapılan bir çerez türüdür. Bal kabağının her ne kadar tatlısı daha meşhur olsa da ülkemizde çekirdeğinin faydalarını bilmeyen insanlarımızın bilgilenmesi gerekir. Kilo problemleri yaşayan insanların  fazla kilolarını vermek için birinci etken sporsa ikinci etkende yediğimiz gıda seçimleri ve ne kadar tüketmemiz gerektiğidir. Kabak çekirdeği çoğunlukla kavrularak tüketilen ve özellikle tuzsuz kavrulduğunda erkeklerde pankreas kanserine karşı insan vücudunda koruyucu doğal bir bağışıklık sistemi geliştirilen önemi büyük bir çerez çeşididir. 

  Kabak çekirdeği, ayrıca sütle de kavrulur. Değişik lezzetler arayan kişilerin değerlendirebileceği farklı lezzetlerdendir. Özellikle, Nevşehir ilimizin Kapadokya ilçesinde yapılan bu tarif uzun yıllardır uygulanan bir yöntemdir. Şehirde kabak çekirdeği üretimi kırsal bir bölgede olmasından dolayı oldukça fazladır. Bu üretimin fazlalığı üretimin yapan kişilere alternatif tüketim yolları geliştirmiştir. Sütle kavrularak yapılan kabak çekirdeği piyasadaki diğer çekirdeğin tadından çok farklıdır. Rengi altın renginde  olan sütle kavrulan çekirdeğin diğer çekirdeklerden ayrılması göz ile de çok kolaydır. Bu farklı kavurma biçiminin kendi piyasası vardır ve çok değerlidir. Mevsiminde üretilen ve yapılan sütle kavrulmuş kabak çekirdeğinin fiyatı on beş lira civarındayken mevsimi dışında serbest piyasadaki değeri otuz liraya kadar ulaşır. 

  Kabak çekirdeği malzemeleri;
  • 4 su bardağı kabak çekirdeği,
  • 3 çay kaşığı kırmızı biber,
  • 6 yemek kaşığı bal,
  • 6 yemek kaşığı kadar limon suyu,
  Kabak Çekirdeği Nasıl KavrulurKabak çekirdeğinin kavruluşu;

  Taze mevsiminin hasatı kabak çekirdekleri öncelikle üzerindeki turuncu renkli kabak artıklarından temizlenir ve nemli kalmayacak şekilde iyice kurutulur. Daha sonrada kabak çekirdeklerini tencere içerisindeki tuzlu kaynamış suya konur. Haşlanana kadar beklenir ortalama olarak 10-15 dakika kadar sürer. Haşlanan kabak çekirdekleri süzgeç yardımı ile sudan çıkarılarak temiz bir bez yardımı ile üzerinde hiç su kalmayacak şekilde kurulanır. Tuzlu kabak çekirdeği sevenler fırın tepsisi içerisine zeytinyağ ve tuz ile kabak çekirdeklerini karıştırarak yerleştirilir. Eğer ki tuzsuz daha faydalı diyenler için tuz konmadan karıştırılır. Çekirdeklerin üst üste gelmemesi için tepsiye iyice yayılması gerekir. Önceden 180 derecede ısıttığımız fırın içerisine yerleştirilir. 10 dakika boyunca kapağı açmadan pişmesini bekledikten sonra çıkarıp bir kaşık yardımı ile karıştırarak yeniden fırına sürülür. Yaklaşık beş dakika sonra fırındaki çekirdeklerden pişmiş mi diye bir iki tanesine bakılır pişmemiş ise biraz daha kavrulur. Sonrasında sıcak halde biraz daha tuz atılır ve  soğumaya bırakılır. Ancak isteğe göre kabak çekirdeği kavurmasına çeşitli baharatlarda kullanılabilir. Kabak çekirdeğimiz artık hazır ve afiyetle yiyebilirsiniz. Unutmayın tuzsuz sade kavrulmuş kabak çekirdeği Almanya gibi ülkelerde eczanelerde satılan ve prostat kanseri gibi hastalıların tedavisinde kullanılan reçete ile satılan bir ilaçtır. Ülkemizde yetişme oranı çok yüksek olan bal kabağının içindeki kabak çekirdeğinin kıymetini bilelim. Sağlıklı afiyetli günler.
  ]]>
  Zeytin Çekirdeğinin Zararları https://www.cekirdek.gen.tr/zeytin-cekirdeginin-zararlari.html Thu, 08 Nov 2018 20:36:05 +0000 Zeytin çekirdeğinin zararları: Zeytin kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Çok fazla tüketilen zeytin sağlığa oldukça faydalıdır. Ancak çok sevilen zeytinin bazı insanlar çekirdeğini yutmaktadır. Çekirdeği bütün olara Zeytin çekirdeğinin zararları: Zeytin kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Çok fazla tüketilen zeytin sağlığa oldukça faydalıdır. Ancak çok sevilen zeytinin bazı insanlar çekirdeğini yutmaktadır. Çekirdeği bütün olarak yutulursa sağlık açısından pek sağlıklı olmaz. Toplumda herkes zeytin çekirdeğini yutmanın faydalı olduğunu söyler, ancak bu durum sağlık açısından çok zararlıdır. Bunun nedeni ise zeytin çekirdeğinin iki ucunun sivri olmasıdır. İki ucu sivri olan bu çekirdek yutulduğunda mide bunu hazmedemez. Bağırsaklara zarar verir. Ve kişide ciddi sağlık problemlerine yol açar.

  Zeytin Çekirdeğinin ZararlarıZeytin çekirdeğinin zararları:
  • Zeytin çekirdeği bütün olarak yutulmamalıdır. 
  • Çekirdeği toz haline getirdikten sonra tüketilmelidir.
  • Ancak çekirdeği toz haline getirip tüketmeden öncede mutlaka doktora danışılmalıdır.
  • Zeytin çekirdeği bütün olarak yutmak apandisit hastalığına neden olur.
  • Bütün zeytin çekirdeği yutulduğunda apandisit patlar ve kişiye zarar verir.
  • Çekirdeği bütün olarak yutulduğunda mide rahatsızlıklarına neden olur.
  • Sindirimi olumsuz etkiler ve hazımsızlığa neden olur.
  • Hazımsızlığa neden olduğu için bağırsakların zarar görmesine neden olur.
  • Zeytin çekirdeğini yutmanın sağlığa hiç bir faydası yoktur.
  ]]>
  Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/nar-cekirdegi-yaginin-cilde-faydalari.html Fri, 09 Nov 2018 13:42:25 +0000 Nar çekirdeği yağının cilde olan faydaları, Nar içerisinde bir çok mineral barındıran sonbahar aylarının en çok sevilen meyvelerindendir. İçerinde potasyum, demir ve C vitamini olan ve bu minerallerin insan vücuduna olan faydal Nar çekirdeği yağının cilde olan faydaları, Nar içerisinde bir çok mineral barındıran sonbahar aylarının en çok sevilen meyvelerindendir. İçerinde potasyum, demir ve C vitamini olan ve bu minerallerin insan vücuduna olan faydaları tartışmasız çok önemlidir. Türkiye dünya ülkeleri açısından nar üretiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde çok yaygın olan nar ağaçları meyvesinin tüketimi de çok fazladır. Kışın gerek vücut direnci gerekse de kozmetik sektöründe çok tercih edilen bir gıdadır. Nar çekirdeği yağı taze nar çekirdeklerinden elde edilir. Aktarlarda, kozmetik alanlarında ciltte oluşabilecek rahatsızlıklar için nar çekirdeği yağı kullanılır. Bunların dışında ilaç sektöründe de kullanılır. 

  Nar Çekirdeği Yağının Cilde FaydalarıNar çekirdeği yağının fayda sağladığı yerler;
  • Kansere karşı vücudu korumada,
  • İnsan cildini beslemede,
  • Ciltteki kırışıklıkları azaltmada kullanılır.
  Nar çekirdeği yağının cilde olan faydaları;
  • Bu yağ cilt dediğimiz derinin dış kısmında bulunan keratinosit hücrelerini aktive eder. Bu hücreler derinin rengine ve saç rengine etki eder ve rengini belirler. Sağlıklı ve genç görünümlü ciltler için canlılık ve parlaklık kazandırır. Nar çekirdeği yağı cildin gençlik canlılık veren hücrelerini etkileşime geçirerek kırışıklıkların ve cilt renginin parlak olmasında yardımcı olur.
  • Cilt için yaralı olacak bazı ürünlerin içerisinde asitik maddeler mevcuttur. Asit içeren ürünlerin özellikle hassas ciltlerde tahriş ve yanmalara sebep olduğu bilinmektedir. Bu amaçla da nar çekirdeği yağı her türlü cilde uyum sağladığından her cilt tipi için kullanıma uygundur. Bunlar kuru ciltler, yağlı ciltler yada karma ciltler olarak kendi arsında üçe ayrılır. Üç cilt tipi içinde rahatlıkla kullanılabilir. 
  • Kadınlarda doğum kontrol hapları lekelere sebep olur ve ciltte kötü bir görünüm oluşturur. Bu sorunlar zaman içerisinde kaşıntı, sivilce gibi kötü bir görünüm veren tepkimeler olur. Bu olumsuz koşulların doğum kontrol ilaçları içilirken olmasını engellemek için nar çekirdeği yağı kullanılır.
  • Cilt hastalıkları olarak bildiğimiz birkaç hastalıktan sedef ve egzama gibi rahatsızlıkların tedavisinde nar çekirdeği yağının rahatlatıcı bir etkisi vardır. Kullanımı ile bu tür hastalıkları olan insanlarda kaşıntı ve yanmaları azaltır. Ciltteki hücreler içerisine direk etki ettiği için cilt hastalarının doğal olarak kullanabileceği bir yağdır. 
  • Uykusuzluk, stres, ve aşırı yorgunluk gibi durumlarda göz altı morlukları ve torbaları oluşan kişilerde en iyi çözüm olabilecek alternatif bir yağdır. Gözlerinizin içerisine kaçırmadan yüzünüzdeki makyajı temizledikten sonra bir pamuk yardımı ile göz çevrenize uyguladığınızda gözaltı morlukları ve şişliklerden kurtulabilirsiniz.  
  Nar çekirdeği yağı iki türlü kullanılabilir birisi içeriden, diğeri de dışarıdandır. Çeşitli kozmetik firmaları yada ilaç firmaları bu doğal formülü haplara sığdırmıştır. Ağız yolu ile kullanılacak bu hapların 8 damla kadar bir çay bardağı içerisine damlatılarak ve üzerine su eklenerek veya kesme şekere damlatılarak kullanılmasına olanak sağlamıştır. Dışarıdan kullanım ise, ellerimize döktüğümüz nar çekirdeği yağını cildimize masaj yolu ile uygulayarak deriye işlenmesini sağlamaktır. Bu besleyici ve iyileştirici özelliği olan nar çekirdeği yağı, içeriğindeki zengin moleküler yapısı sayesinde cilt gençleşir, yumuşak canlı ve pürüzsüz bir yapıya sahip olur. 
  ]]>
  Keçiboynuzu Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/keciboynuzu-cekirdegi.html Fri, 09 Nov 2018 23:36:48 +0000 Keçiboynuzu Çekirdeği: Dünya üzerinde yetişen tüm bitki çiçekleri arasında çekirdeği en sert olan çekirdeklerden bir tanesi de keçiboynuzu çekirdeğidir. Keçiboynuzu çekirdeği diş ile kırılmaya çalışıldığında Keçiboynuzu Çekirdeği: Dünya üzerinde yetişen tüm bitki çiçekleri arasında çekirdeği en sert olan çekirdeklerden bir tanesi de keçiboynuzu çekirdeğidir. Keçiboynuzu çekirdeği diş ile kırılmaya çalışıldığında dişin zarar görebileceğinden hatta kırılabileceğinden dolayı bunu denemek çok yanlış bir davranış olacaktır. Diğer tüm bitkilerin olduğu gibi keçi boynuzu bitkisi de oldukça faydalı bir bitkidir. Keçiboynuzu çok eski dönemlerde sık sık ve fazla tüketilmekte iken günümüzde olması gereken yerde değildir. Faydaları çok fazla olan keçiboynuzu bitkisi akciğerlerde oluşan ödeme, akciğer kanserine, astım ile solunum yollarında meydana gelen hastalıklara fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, keçiboynuzu spermlerin hareketlenmesi ve cinsel gücün arttırılması amacı ile de kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitki çocuklar içinde oldukça besleyici bir gıdadır ve sık sık tüketilmesi gerekmektedir. Çocuklara tatlı yerine keçiboynuzu verilmesi tavsiye edilmektedir.

  Keçiboynuzu Çekirdeği

  Keçiboynuzu Çekirdeği Yapısı ve Kulanım Alanları

  Açlık hissini gideren, şeker kullanımı yerine kullanılabilen keçiboynuzu bitkisinin çekirdeği de oldukça ilginçtir. Bir adet keçiboynuzu çekirdeği 0,2 gram ağırlığındadır. Bu ağırlık ölçüsü keçiboynuzunun şekli ya da büyüklüğü fark etmeksizin tüm çekirdeklerinde aynı olmaktadır. Doğadan gelen bir mucize olan keçiboynuzu çekirdeğinin hepsinin ağırlığı eşittir. Bundan dolayı da keçiboynuzu çekirdeği çok eski zamanlarda ağırlık birimi olarak kullanılmıştır. O dönemlerde kullanılan ölçüye göre bir dirhem on altı keçiboynuzu çekirdeği ile eşittir. Günümüzdeki ağırlık birimi ölçülerine bakıldığında ise keçi boynuzu çekirdeğinin beş tanesi tam olarak bir gramdır. Bunun yanı sıra, bir adet keçiboynuzu tam olarak bir karat eşitliğindedir. Karat kelimesi yunanca bir kelimedir ve keçiboynuzu ile aynı anlamda olan ceratonia kelimesinden gelmektedir.

  Ağırlık ölçüsü olarak kullanımının yanı sıra, keçiboynuzu çekirdeği süs eşyaları yapımında da kullanılmaktadır. Tespih yapımı amacıyla da kullanılan keçiboynuzu çekirdekleri ile yapılan birden çok ve her biri ayrı güzel aksesuar süslemeleri de mevcuttur. Bu süslemeler içinde mum süslemeleriyle aynaların çerçevesinde bulunan süslemeler görülmeye değerdir. 

  ]]>
  Kakao Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/kakao-cekirdegi.html Sat, 10 Nov 2018 09:27:19 +0000 Kakao çekirdeği, ağaçları en verimli olarak  5-6 yıl sonra verir. Bu ağaç tüm yıl boyunca 6 aylık  2 dönemde çiçek açar ve meyve verir. Hasat zamanı toplanan meyveler kendi yarılarak açılır, böylece meyvenin etli Kakao çekirdeği, ağaçları en verimli olarak  5-6 yıl sonra verir. Bu ağaç tüm yıl boyunca 6 aylık  2 dönemde çiçek açar ve meyve verir. Hasat zamanı toplanan meyveler kendi yarılarak açılır, böylece meyvenin etli kısmına gömülü sayıları 20-40 arası değişen çekirdekler ortaya çıkar. Dış kabuğu soyulurken çekirdeklere zarar verilmemelidir. Değerli kakao çekirdeği meyvenin kabuğundan çıkartılıp, büyük sepetlerde toplanır. Toplanan kakao çekirdekleri 5-7 gün arasında mayalanması için sepetin içerisinde veya yere serilerek kurutma yapılır. Bu işlem sırasında çekirdekleri düzenli olarak karıştırınız. Kakao çekirdeğinin üst kısmında bulunan et kısımları kurutma sırasında mayalanma sonucu kakao çekirdeği koyu kahverengini alır. Kabuktan çıkarılan çekirdekler acılığının kaybolması için bırakılır. Kurutma işleminin çekirdeği için çok önemli, çünkü kurumayan çekirdekler nakliye sırasında veya depoda fark edilmeden çürüyebilirler. 

  Kakao Çekirdeği

  Kakao çekirdeğinin iki temel türü vardır: Forastero  Criollo. Forastero kakao kullanımının büyük kısmını kapsayan çekirdekler. Criollo çikolataya fındık çiçek aroması katan ve çok az miktarda üretilebilen bir çekirdektir. Kakao çekirdeklerinin aromalı bir kokuları vardır. 

  Geçmişte ve bugün oldukça geniş kullanım alanlarına sahiptirler. Kakao çekirdeklerinin  öğütülmesi sonucu oluşan kakao macunu; yağ, kakao tozu çikolata gibi ürünlerin imalatında kullanılır. Kakao çekirdeklerinin preslenmesiyle elde edilen kakao yağı ise parfüm ve kozmetik sektörlerinde oldukça geniş bir kullanım alanlarına sahiptir.

  ]]>
  İncir Çekirdeği Yağının Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/incir-cekirdegi-yaginin-faydalari.html Sun, 11 Nov 2018 00:58:24 +0000 İncir çekirdeği yağının faydaları, Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olmasından dolayı, tüketilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir. İncir çekirdeği fabrikalarda işlenerek incirin çekirdeğinden ayrılma İncir çekirdeği yağının faydaları, Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olmasından dolayı, tüketilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir. İncir çekirdeği fabrikalarda işlenerek incirin çekirdeğinden ayrılması sonucu elde edilen incir çekirdekleri, soğuk presle preslenerek incir çekirdeği yağı elde edilir. Bilinen bu doğal yöntemin dışında, incir çekirdeği yağı elde etme imkanı bulunmamaktadır. Bazı kimyasal işlemler sonucu elde edilen yağların sağlık açısından pek faydalı olduğu söylenemez, üstelik bazı kimyasal yöntemlerle elde edilen bu yağın içinde bulunan bazı kanserojen maddeler dolayısı ile sağlığımızı tehdit etme riski de her zaman mevcuttur. İncir çekirdeği yağının faydaları oldukça çoktur. Bunlardan bazılarından bahsedelim burada.

  İncir Çekirdeği Yağının Faydalarıİncir çekirdeği yağının faydaları
  • Saçları besler, saç dökülmelerini önler ve canlılık kazandırır
  • Kadınlarda göğüs sıklaştırıcı olarak kullanılır ve göğüs sarkmaları giderir.
  • Topuklarda oluşan çatlaklar, el ve dudak çatlaklarında oldukça faydalıdır
  • Gebelikte oluşan cilt çatlaklarında kullanılmasında çok faydalıdır
  • Cilde uygulandığında, cilde canlılık katar ve ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde çok faydalıdır
  • Sivilce izi bulunan cilde uygulandığında sivilce izlerini giderir, sivilce oluşumlarını önler
  • Dudaklarda oluşan uçuklar ve deride oluşan isilik kızarıklıkları için çok faydalıdır
  • Bir çay bardağı ılık suyun içine üç damla incir çekirdeği yağı damlatıp gargara yapılırsa diş eti hastalıklarına iyi gelir
  • Göz altında oluşan morlukları ve noktalara uygulandığında oldukça faydalıdır
  • Bir çay bardağı ılık suya beş damla damlatılarak içilmesi halinde, hücre yenileyici özelliği vardır. (Pres yöntemi ile elde edilmiş yağ olmalıdır)
  • Kabızlığa karşı çok faydalıdır, kabızlığı giderir
  • Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği vardır
  • Cinsel gücü artırmada oldukça faydalıdır
  • Enerji deposudur vücuda enerji sağlar
  • Kanın pıhtılaşmasını önler kalp krizi riskini azaltır
  • Toksinlerin vücuttan atılmasında çok faydalıdır
  • Kolesterol seviyesini düşürücü etkisinden dolayı, şeker hastalarının ve kilo sorunu olanların kullanması oldukça faydalıdır. 
  İncir çekirdeği yağını nasıl kullanmalıyız
  İncir çekirdeği yağını saç bakımı için kullanacaksanız, haftada en az iki kere saç diplerine ve deriye iyice yedirip, 1 saat bekledikten sonra yıkanır. Cilt için kullanılacaksa, soğuk sıkım incir çekirdeği yağı direk cilde bir pamukla iyice yedirilir, 1 saat sonra cilt, ılık su ve sabunla yıkanır. Göğüs sıklaştırıcı olarak kullanılacaksa, 1 çorba kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve 1 çorba kaşığı incir çekirdeği yağı karıştırılarak dairesel hareketlerle 10 dakika kadar masaj yapılır. Bu uygulamaya en az üç ay devam edilmesi sonuç alma bakımında gereklidir.

  Burada bahsettiğimiz incir çekirdeği yağının faydalı olabilmesi için, soğuk pres dediğimiz yöntemle doğal yollarla elde edilmiş incir çekirdeği yağını bulmamız gerekir. Kimyasal yollarla elde edilen ve sanal ticaret ortamında ucuza satılan yağların herhangi bir faydası olmayacaktır, incir çekirdeği yağı alırken mutlaka, güvenilir kaynaklar aranmalı ve oradan temin edilmelidir. kozmetik ürünlere oldukça çok paralar vermek yerine, mümkün olduğu kadar doğal yolların denenmesi, sağlığımız açısından faydalı bir yöntemdir. Bu konuda incir çekirdeği yağının sağlığımıza olumlu etkileri oldukça çoktur ve en güvenilir doğal bir ilaçtır. 
  ]]>
  Avakado Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/avakado-cekirdegi.html Sun, 11 Nov 2018 04:52:52 +0000 Avakado Çekirdeği, çok lezzetli olan ve genellikle ılıman iklimlerde yetişen avakado meyvesinin çekirdeği de oldukça faydalıdır. Ancak genelde avokado çekirdeğinin faydalı olduğu çok fazla bilinmediğinden meyvenin kendisi terc Avakado Çekirdeği, çok lezzetli olan ve genellikle ılıman iklimlerde yetişen avakado meyvesinin çekirdeği de oldukça faydalıdır. Ancak genelde avokado çekirdeğinin faydalı olduğu çok fazla bilinmediğinden meyvenin kendisi tercih edilip çekirdeği çöpe atılır. Araştırmalar sonucunda avakado çekirdeğinin avakado meyvesinden daha sağlıklı ve faydalı olduğu saptanmıştır. Uzmanlar, günlük hayatta avakado meyvesinin ve çekirdeğinin sıkça tüketilmesini tavsiye etmektedir. Aminoasitlerin çokça bulunduğu avakado çekirdeğinde fazlaca lif bulunmaktadır.

  Avakado çekirdeğinin faydaları
  • Çok fazla aminoasit barındırdığı için kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
  • Antioksidan bir yapıya sahip olduğundan hücrelerin yaşlanmasını önler. 
  • Vücut direncini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kilo vermek için oldukça idealdir. Yağ yakıcı özelliği bulunur. Bağırsakların iyileşmesini sağlar.
  • Yorgunluk ve bitkinlik durumlarında canlandırıcı etkiye sahiptir.
  • Epilepsi hastalığını ve tümör büyümesini engeller.
  • Afrodizyak etkisi ile cinsel isteği arttırmaktadır.
  • Eklem kas ağrılarını önleyici rolü üstlenir. 
  • Tiroid bezi hastalığına ve astım hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.
  • İshal ve mide ağrılarına iyi gelir.
  Avakado ÇekirdeğiAvakado çekirdeğinin kullanımı

  Avakado çekirdeğinin tadı genelde acı ve keskindir. Tüketilmeden önce kahverengi kabuğu soyun veya rendeleyin. Kabuk soyulduktan sonra kırmızı bir renkte çekirdek görülecektir. Bu çekirdeği demleme çay yaparak veya yemeklerin içinde çeşni olarak kullanabilirsiniz.

  Avakado çekirdeğini uygulama şekli

  Avakado çekirdeğini ezip alkolle karıştırın ve bir hafta oda sıcaklığında bekletin. Bu karışımı kas ve eklem ağrılarına iyi gelmesi için masaj olarak uygulayın. Avakado çekirdeğinin tozu ve azıcık sıcak suyu bir kapta karıştırın ve krem haline getirin. Daha sonra bu kremi cilt lekeleri için kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra saç dökülmesini önlemek ve parlak saçlara sahip olmak isterseniz avakado çekirdeğini rendeleyin ve Hint yağı ile karıştırın. Bir gün bekletin ve saçlarınızı krem ile yıkayın ve streç ile kapatın. Bir saat bekleyip saçlarınızı durulayın.
  ]]>
  Karpuz Çekirdeğinin Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/karpuz-cekirdeginin-faydalari.html Sun, 11 Nov 2018 08:43:54 +0000 Karpuz çekirdeğinin faydaları, karpuz herkesin severek tükettiği, ferahlatıcı bir yaz meyvesidir. Karpuzun kendisi kansere karşı savaşan bir meyvedir. Karpuz çekirdeği de içeriğinde yüksek oranda protein barındıran ve vücut g Karpuz çekirdeğinin faydaları, karpuz herkesin severek tükettiği, ferahlatıcı bir yaz meyvesidir. Karpuzun kendisi kansere karşı savaşan bir meyvedir. Karpuz çekirdeği de içeriğinde yüksek oranda protein barındıran ve vücut geliştirenler açısından son yıllarda protein tozuna karşı alternatif olarak kabul edilmektedir. Yaz geldiğinde karpuz yiyenler, çekirdeklerini de değerlendirmelidir. Karpuz çekirdeğini kurutarak kavurup tüketmeyi denebilirsiniz. Günde bir bardak kurutulmuş karpuz çekirdeği protein ihtiyacınızın yaklaşık % 60 kadarını karşılayabilir. Protein içeriği yüksek olan karpuz çekirdeğini atmamalı, değerlendirmelisiniz. Karpuz çekirdeği vücudunuza nasıl faydalar sağlar, neden tüketilmelidir, bu konuda açıklamalar yapalım.

  Karpuz çekirdeği faydaları

  Protein içeriği: Karpuz çekirdeği içeriğinde sporcuların kullandığı arginin denilen proteini de barındırır. Bunun özelliği kas yapımında vücuda destek olmasıdır. Kişide büyüme hormonlarını tetikler. Karpuz çekirdeği ayrıca glukamik asit ile kas kemik yapısını oluşturan lizinin denilen protein yapı taşını barındıran önemli bir kaynaktır. Bu özellikleri nedeniyle karpuz çekirdeği vücut geliştirmede kullanılan yapay protein tozlarına nazaran daha faydalıdır.

  Magnezyum içeriği: Karpuz çekirdeği bünyesinde önemli mineralleri barındırır. Günde bir çay bardağı kurutulmuş karpuz çekirdeği tüketirseniz, ihtiyacınız olan magnezyumun hepsini karşılayabilirsiniz. Magnezyum hem kan basıncını düzenler, hem kan şekerini düzenleyici etki yapar, hem de vücudunuzdaki karbonhidrat metabolizmasını düzenler. Karpuz çekirdeği sadece magnezyum değil, demir, fosfor, bakır potasyum, çinko, manganez gibi mineralleri de içerir. Bunların hepsinden faydalanma şansına sahipsiniz.

  Karpuz Çekirdeğinin FaydalarıYağ içeriği: Karpuz çekirdeği bu yararlı etkileri yanında içerdiği mono ve çoklu doymamış yağlarla, omega 6 yağı sayesinde kalp sağlığınıza olumlu etkiler yapar. Düzenli olarak tüketildiği takdirde karpuz çekirdeği sağlığınızı korunmanıza yardımcı olur. Ancak 1 fincan karpuz çekirdeğinin kalori bakımından 600 kalori içerdiği de dikkate almalısınız. Tüketiminizde aşırıya kaçmamalısınız.

  B vitamini içeriği: Karpuz çekirdeği içerdiği B vitamini sayesinde tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir. Günlük niasin ihtiyacınızın % 19 kadarını karpuz çekirdeğinden sağlayabilirsiniz. Bunun dışındaki B vitaminlerini de içeren bir besindir.

  Karpuz çekirdeği yağı hangi yararlı etkilere sahiptir

  Karpuz çekirdeğinin yararlı etkilerinden sadece kurutarak değil, karpuz çekirdeği yağını kullanarak ta faydalanabilirsiniz. Bunun saçlarınıza ve cildinize faydası çoktur. Haricen masajla tatbik edildiğinde aradaki farkı kısa sürede görebilirsiniz. Vücudunuza uyumlu bir ürün olduğundan, içerdiği protein ve yağlar kolay şekilde emilir. Saçlarınız ve cildiniz canlılık, parlaklık kazanır. Karpuz çekirdeği yağı ülkemize yurt dışından gelmektedir. Ancak yararlı etkileri giderek yaygınlaştığından, yakın zamanda üretiminin başlayacağını söyleyebiliriz. Ülkemiz karpuz yetiştiriciliğinde oldukça iyidir. Bu nedenle karpuz çekirdekleri de mutlaka değerlendirilmelidir.
  ]]>
  Chia Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/chia-cekirdegi.html Sun, 11 Nov 2018 15:24:37 +0000 Chia çekirdeği,  Yeni yabanmersini olarak ta söyleyebileceğimiz bu çekirdek çeşidi, gluten içermez, tamamen bitkiseldir. İçerisinde bol miktarda mega üç, antioksidan lifler içerir. Chia çekirdeği içeriğindeki lifler sayesinde Chia çekirdeği,  Yeni yabanmersini olarak ta söyleyebileceğimiz bu çekirdek çeşidi, gluten içermez, tamamen bitkiseldir. İçerisinde bol miktarda mega üç, antioksidan lifler içerir. Chia çekirdeği içeriğindeki lifler sayesinde zayıflama içinde kullanılır. Bu lifler sizi tok tutar ve açlık hissi yaratmazlar. Kolay hazmedilmesi kişilerde iştah bastırmada etkilidir. Chia çekirdeğinin faydalarından yararlanabilmek için sabahları tüketmeniz önemlidir.

  Chia çekirdeğinin özellikleri;
  • Yabanmersini dediğimiz bitkiden daha çok antioksidan olması,
  • Sütten beş kat fazla kalsiyum içermesi,
  • Ispanağa göre üç kat daha fazla demir içermesi,
  • Tahıl, çekirdek yada fasulyeden daha çok protein içermesi,
  • Yulafa nazaran daha çok lifli olması,
  • Potasyum değeri açısından muzdan daha çok içeriğinde barındırması özelliklerinden bazılarıdır. 
  Chia çekirdeğinin kullanım alanları da çok çeşitlidir salatalarda, kokteyllerde ve müslinede ekleyerek kullanabilirsiniz. Chia çekirdeği vücuttaki sıvıyı emerek  vücudumuzun uzun süre susuz kalmasını sağlar. Kendine has değişik bir tadı olmamasına rağmen yemeklerde ve tatlılarda istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Besin değeri oldukça yüksektir. Mineraller bakımından birden çok sebze ve meyvenin içerdiğinden daha fazla minerali tek başına içermesi çok önemlidir. Özellikle de demir kalsiyum ve magnezyum mineralleri içeren bu çekirdek tüketilmesi gereken bir gıdadır. 

  Chia ÇekirdeğiChia çekirdeğinin faydaları;
  • Kandaki şekeri düzenler,
  • Kilo verdirir,
  • Yüksek oranda besin değerleri olmasına rağmen düşük kalorili bir gıdadır. 
  • Omega üç yağ asidi içerir ve beden gelişiminde aktif rol oynar.
  • İçeriğindeki proteinin çok olması vücudun enerji ihtiyacını sağlar.
  • Kalsiyum içeren yapısı sayesinde kemikleri güçlendirir.
  • Beyin fonksiyonlarını geliştirir.

  Spor egzersizlerini yapmadan enerji depolamak yerine Chia çekirdeği tüketilmesi hem sağlık açısından hemde hızlı kilo verme açısından önemli bir yere sahiptir.
  Somon balığında bulunan omega üç, Chia çekirdeğinde daha fazla vardır. Bunların dışında bedende oluşan ağrılara karşı  ağrı kesici özelliği de vardır. Aynı şekilde düzenli tüketildiğinde içeriğinde lifler sayesinde bağırsakların hızlı çalışmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Chia çekirdeği her sabah aç karnına yutulduğunda içerisindeki lifler sayesinde midede şişer ve yer kaplar buda kilosu fazla olan kişilerde yeme isteğini azaltarak kilo vermelerinde yardımcı olur. 

  Bunların dışında chia çekirdeğini hamur işlerinde ezerek içerisine yada üzerine süs olarak da kullanılabilir. Yine ezerek yemeklere yapacağınız sosların içerisine koyabilirsiniz. Bu çekirdeği o kadar çok kullanım alanı var ki anlatmakla bitmez.

  Son olarak sizlerinde yararlanmasını istediğim bir özelliği var, her sabah aç karnına bir bardak suya yarım limon duyu sıkarak Chia çekirdeğini karıştırın ve için; güne zinde enerjik başlamak için mükemmeldir. Detoks görevi görür. 
  ]]>
  Ayva Çekirdeği Jeli https://www.cekirdek.gen.tr/ayva-cekirdegi-jeli.html Mon, 12 Nov 2018 01:02:36 +0000 Ayva Çekirdeği Jeli, Ayva çekirdeği bir miktar suya katıldığında suyu jel kıvamına getirir. Bunun sebebi de çekirdeğin içerdiğin suda kendini bırakan antioksidan yapılardır. Bir su bardağı suya 15-20 tane çekirdek atıp 1 Ayva Çekirdeği Jeli, Ayva çekirdeği bir miktar suya katıldığında suyu jel kıvamına getirir. Bunun sebebi de çekirdeğin içerdiğin suda kendini bırakan antioksidan yapılardır. Bir su bardağı suya 15-20 tane çekirdek atıp 1 gün bekletilerek jel elde edilmiş olur.

  Ayva Çekirdeği JeliAyva Çekirdeğinin Faydaları
  • Cilt hastalıklarına iyi gelir.
  • Enfeksiyonu azaltır. 
  • Çocuklarda ishali önler.
  • Öksürüğü önler.
  • Yanık lekelerini ve izlerini azaltır.
  • Gırtlak kanserinde durumu stabil tutar ve iyileşmeyi sağlar.
  Ayva Çekirdeği Jelinin Faydaları

  Taze ayvadan çıkartılan çekirdekler temiz bir kabın içerisine su eklenerek yada gül suyu eklenerek kullanıma hazır jeller elde edilir. Bu jelleri cilt temizliğinde, peeling yapmada, leke tedavisinde, doğum sonrası çatlakları ve yine doğum sonrası göğüs uçlarında oluşan hassasiyet ve kesitleri iyileştirmede kullanılır. Ayrıca elde edilen su ile yapılan jel, bir kaşık bal ile alınıp öksürük ve solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi eder. Vücudumuza ilaçların verdiği zararları azaltmak ve doğal yöntemlerle sağlığımıza kavuşmak artık bilinçli tüketiciler olarak daha cazip gelmektedir.

  Su ile yapılan jeller cilt temizliğinde ve leke temizlemede kullanılır. Jel temiz cilde uygulanır ve 15-20 dakika ciltte bekletilip su ile yıkanır. Hem siyah nokta oluşumunu önler hemde ciltteki lekeleri azaltır. Ayrıca kırışıkları azalttığı gibi cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Oluşan sivilce lekelerinin azaltılmasında da yardımcıdır. Gül suyunu eskiden beri güzellikte kullanıldığı bilinmektedir. Ayva çekirdeği ile yapılan jellerde gül suyunun da yardımı ile daha etkili sonuçlar elde etmek mümkündür. Doğal tunik etkisinden dolayı daha sıkı ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Yan etkisi olmaması ve doğal ucuz bir yöntem olmasından dolayı kullanımı kolay ve yaygındır. Evimizde kolayca yapabileceğimiz bu yöntem sayesinde doğal bir güzellik yakalamak mümkündür. Herhangi bir yan etkisi bulunmadığından dolayı her gün yada haftada birkaç gün uygulamak size kalmıştır.
  ]]>
  Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır https://www.cekirdek.gen.tr/kayisi-cekirdegi-yagi-nasil-kullanilir.html Tue, 13 Nov 2018 00:33:33 +0000 Kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır, gülgiller familyası içinde olan kayısı meyvesinin çekirdeğinde bulunan bitkisel yağların damıtılması sonucu elde edilir. Soğuk preslenme ile elde edilen yağ Kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır, gülgiller familyası içinde olan kayısı meyvesinin çekirdeğinde bulunan bitkisel yağların damıtılması sonucu elde edilir. Soğuk preslenme ile elde edilen yağ, cildin yaşlanmasını önlemeye, cilt lekelerini yok etmeye ve cilt kırışıklıklarını gidermeye kadar pek çok faydası olan içeriğiyle, şifalı özelliği olan bir yağdır. İçeriğinde A, E, K ve  D vitaminleri bulunur. A vitamininin cilt lekelerinin giderilmesinde ve cildin gençleşmesinde çok büyük bir etkisi bulunur. Sivilce tedavisinde bile bu yağdan faydalanılabilir. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler, içeriğinde selenyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller bulunan bu yağı kullandıklarında oldukça faydasını görebilir. İçeriğindeki omega3 ve omega6 yağ asitleri, kozmetik ürünlerinin yapımında kullanılmasını sağlamıştır. Tarihte ülser ve tümör tedavisinde kullanılmış olan bu yağ, aromaterapi alanında da, önemli taşıyıcı yağlar arasında bulunur.

  Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır

  Kayısı çekirdeği yağının faydaları

  • Bu yağın içinde bulunan palmitik asit, oleik asit ve linoleik asit hücre duvarı yapısının oluşturulması sağlar. Bu da sivilce, akne, cilt kuruluğu ve saç dökülmesi gibi sorunların giderilmesini sağlar. Cilde haricen uygulanacak olan bu yağ, kısa sürede faydalı etkilerini gösterir.
  • Tüm ciltlere uygun olan yağ, içerdiği magnezyum, A vitamini, karotin, betakaroten, kalsiyum, gibi maddeler sayesinde cildin nemlenmesini sağlar ve canlılık verir. Ciltteki kırışıklıkları gidermekte faydalıdır. 
  • Bu yağ aynı zamanda, bronşit, hırıltılı öksürükte, astımda, şeker hastalığında ,kabızlıkta, amfizemde, bağırsak parazitlerinin yok edilmesinde ve sedef hastalığında  etkilidir.
  • Sabun olarak ya da kolay emilme özelliği ile masajda kullanılabilen yağlardandır. Sorunlu bölgelere masaj yapılarak selülit tedavisinde kullanılır. 

  Kayısı çekirdeği yağının kullanımı

  Yüzü temizlemek için ve cilt problemlerini gidermek için  gündüz ve gece kullanılabilir. Gece uyumadan önce nemli bir pamuğa damlatılır ve dairesel hareketlerle boyun çevresi ve yüze sürülür. Gündüz nemlendirici olarak kullanılabilir, ancak kayısı yağını sürdükten sonra güneşe çıkmamanız tavsiye edilmez. Gözeneklerin açılmasını sağlar ve cildin daha fazla oksijen almasına destekler. Bu şekilde cildin canlanmasını ve parlaklık kazanmasını sağlar. Kuru cilde sahip insanlar her gün kullanabilir. Cilt kırışıklıklarını gidermek için, haftada iki - üç defa kullanılması önerilir. Bağırsak parazitlerinden kurtulmak için, bir bardak suya 5 damla kaysı çekirdeği yağı damlatılarak içilmelidir. Selülitleri önlemek için, dairesel hareketlerle yapılacak masaj fayda sağlar.10 yaşından küçük çocukların kullanımına uygun değildir. Aynı şekilde gebe ve emziren bayanlarında kullanmadan önce doktoruna danışması gereklidir.

  ]]>
  Çekirdeğin Yapısı https://www.cekirdek.gen.tr/cekirdegin-yapisi.html Tue, 13 Nov 2018 23:19:30 +0000 Çekirdeğin yapısı, çekirdek ya da bilinen diğer adıyla nükleus. İçerisinde bir çok özelleşmiş yapı bulunduran ökaryot tipi hücrelerin genelinde bulunan etrafı zarla çevrili özelleşmiş bir yapıdır. Nükleus; canlıları Çekirdeğin yapısı, çekirdek ya da bilinen diğer adıyla nükleus. İçerisinde bir çok özelleşmiş yapı bulunduran ökaryot tipi hücrelerin genelinde bulunan etrafı zarla çevrili özelleşmiş bir yapıdır. Nükleus; canlıların gelişim ve canlılık için gereken komutları içerisinde bulunduran Deoksiribo Nükleik Asit ve ya kısaltılmış hali ile DNA ve birden fazla proteinin birleşerek oluşturduğu kalıtımsal birimler olan Kromozomlar gibi bir çok önemli genetik yapıyı içinde bulundurur. Hücrelerin kalıtımsal verilerinin bir çoğunun oluşturan bu kromozomlar; kendilerinde bulunan genler ile hücrenin Nükleus genomonu yani organizmanın kalıtımsal kodların tamamını oluştururlar. İşte hücre çekirdeğinin görevi genetik kodların yapısının sürmesini sağlamak ve gen ifadesi sürecini oluşmasını sağlayarak bu genetik kodların işlevsel protein bütününe dönüşmesini yapmaktır. Yani bu genetik kodların aktif ve ya pasif olduklarının anlaşılmasıdır. İçerisinden Nükleus'u alınan bir hücre bir zaman geçtikten sonra canlılığını yani yaşamını yitirir. Çünkü Nükleus büyüme, gelişme, denetleme ve onarma işlevlerini yerine getiren yapıdır. Buna karşın içerisinde hiç çekirdek bulunmayan hücreler olduğu gibi; içinde birden fazla Nükleus barındıran hücrelerde vardır. Örneğin kana rengini veren kırmızı kan hücreleri olan alyuvarlarda çekirdek bulunmamaktadır. Nükleus, keşfedilen hücre organelleri arasında birinci sırayı almaktadır. Franz Bauer 1800'lü yılların başında yaptığı çalışmalar sonucu hücre çekirdeğini ortaya çıkarmıştır.

  Çekirdeğin YapısıAna Yapısı

  Çekirdek Zarı
  Bilinen diğer adıyla Karyolemma. İki katlı bir kılıf sistemini  teşkil eder. Bu kılıf da diğer hücre kılıflarına benzer olarak yağ ve proteinlerden meydana gelmektedir. Bu iki katlı kılıf yapısının dış kılıfı içerisindeki yoğun protein yapısından kaynaklanarak; proteinlerin çeşitli işlevlerinden sorumlu olan endoplazmik retikulum'un devamına benzemektedir. Bu kılıf sisteminin üzerinde hücrenin protein oluşturma merkezleri olan ribozomlar vardır. Bu zar; çekirdek ile hücre zarı arasındaki boşluğu dolduran Sitoplazmadaki ürünleri almak için kendi içerisindeki porları yani gözenekleri kullanır. Bahsedilen gözenekler hücre zarındaki porlardan daha büyük bir yapıdadırlar.

  Çekirdek Plazması
  Bilinen diğer adıyla Karyoplazma. Karyoplazma; sitoplazma ile hemen hemen aynı işlevde olup, çekirdek içindeki boşluğu dolduran bir sıvı niteliğini taşımaktadır. Bu noktadan hareketle Karyoplazma'ya, Çekirdek Sıvı'sı da denilmektedir. Bu Çekirdek Sıvı'sının içinde çeşitli emzinler vardır.

  Çekirdekçik
  Bilinen diğer adıyla Nükleolus. Nükleolus; renkleri kapalı ve küreye benzer şekilleri olan, çekirdek içindeki maddelerdir. Hücre Çekirdeğinin aksine Çekirdekçik'in bir zar yapısı yoktur. Buna rağmen ribozom ve protein açısından yoğun bir yapıdadır. Örneğin protein seviyesi gayet yüksek olan besin maddelerinden olan yumurtada Çekirdekçik büyüktür.

  Kromatin İplikler ve Kromozomlar
  Kromatin İplikleri; çekirdekte bulunan, iplik benzeri bir yapıda olan ve hücre işlevlerini yerine getirilmesi için gerekli komut ve mesajları taşıyan maddelerdir. Bu İplikler; bahsedilen mesaj ve talimatlar için, kendi içlerinde tek tek ve ayrı ayrı, gen denilen bölmeleri kullanırlar. Hücre bölüneceği esnada bu Kromatin İplikleri hareket eder, kalınlaşıp kısalırlar. Böylece ortaya Kromozom dediğimiz yapıları çıkarırlar. Kromozomlar bahsedilen gen bölmelerindeki bilgiyi taşımaya devam ederler. Hücre ikiye bölündüğünde ise Kromozomlar da ikiye bölünüp bu genetik kodları her iki hücreye de taşırlar.
  ]]>
  Elma Çekirdeği Çimlendirme https://www.cekirdek.gen.tr/elma-cekirdegi-cimlendirme.html Wed, 14 Nov 2018 06:32:54 +0000 Elma Çekirdeği Çimlendirme, Fide yetiştiricilerinin birçok meyve fidelerini çekirdekten yetiştirdikleri bilinir. Bu yöntem özellikle dalından çoğaltılamayan genel meyve ağaçları için  kullanılır. Örneğin; elma, erik, kay Elma Çekirdeği Çimlendirme, Fide yetiştiricilerinin birçok meyve fidelerini çekirdekten yetiştirdikleri bilinir. Bu yöntem özellikle dalından çoğaltılamayan genel meyve ağaçları için  kullanılır. Örneğin; elma, erik, kayısı, portakal, limon, şeftali vb. meyve ağaçları bu yöntemle çoğaltılır.

  Elma çekirdeği çimlendirme, olgunlaşmış meyveler cinsine göre ayrılarak toplanılır. Her olgun meyvenin çekirdeği olgunlaşmamış olabilir. Bunu önlemek için dalında olgunluktan çürümeye başlamış meyveler tercih edilmelidir. Çünkü çürüme başlayan meyvelerin dış olgunlaşması bitmiş ve çekirdeği tamamen yetişmiş anlamına gelir. Çekirdeğe zarar vermemeye dikkat edilerek, meyve bıçak yardımı ile kesilip çekirdekler çıkartılır. Temiz bir kapta yada nemini çekecek bir bez üzerinde çekirdek kurutulmaya bırakılır. Bu işlem çekirdeğin olgunluk safhasını tamamlamak için çok önemlidir. Kurutulmayan çekirdeklerde fire (çimlenmeme) çok olabilir. Dinlenme süresi boyunca çekirdekler nemden ve güneş ışıklarından korunmalıdırlar. Bunların dışında çekirdeklerin böceklerden de korunulması gerekir. Yenmiş çekirdekler veya ezilmiş çekirdeklerde çimlenme olmaz. Tamamen kuruyup sertleşmiş çekirdekler artık ekim için hazır demektir. 

  Elma Çekirdeği ÇimlendirmeEkim Alanı Hazırlama

  Çimleme ekimi iki farklı yöntemle yapılabilir. Bu yöntemler yere ekme (seraya) ve torbalama yöntemleri olarak bilinirler.

  Yere Ekim Yapma Yöntemi

  Topragının özel verimli olmasına dikkat edilmelidir. Çıkacak olan fideler narin olacaklarından toprak taşlarından arındırılmış olmalıdır. Organik gübre (hayvan gübresi ve bitkilerden yapılan gübreler) ile karıştırılıp yumuşatılan toprağın üzeri tırmık aleti ile eşit bir şekilde düzeltilmelidir. Yüzeyi eşit olmayan ekim yerlerinde, tohumlar (çekirdekler) eşit su ve gıda alamayabilir. O yüzden ekilecek alanın yapılmasında ince ve bilinçli davranmak çok önemlidir. Hazırlanan ekim yeri her cins çekirdek için ayrı olmalıdır. Çünkü fidelerin gelişmesi çekirdek cinsine göre farklılık gösterebilir. Toprağın üzerine çok sık olmayacak şekilde tohum atılır. Tohumlar arası boşluk yaklaşık 10 cm olmalıdır. Sonrasında üzeri ince bir tabaka toprak ve gübre karışımı ile örtüldükten sonra tazyiksiz su ile iyice sulanır. Alan sera şekline getirilip üzeri çimlenme olana kadar kapalı tutulup belli aralıklarda sulanmalıdır. Çimlenme olduktan sonra bitkinin güneş ihtiyacı için üzeri açılır ve sulama dışında gerek duyulursa ek gübre verilir. Yine bitki haşerelerinden korumak için ilaçlama yapılması gerekmektedir.

  Torbaya Ekim Yapma Yöntemi

  Diğer yöntemdeki gibi hazırlanan toplak, fide torbalarına yarısını geçecek şekilde doldurulur. Her bir torbaya bir adet çekirdek atılıp geri kalan kısmı toprak ile bir miktar doldurulur. Sıralanıp dik kalmalarına dikkat edilerek bolca sulanır. İki yöntemde de fideler çıkana kadar su vermek, ekili torba ve alanı iklim şartlarına göre korumak çok önemlidir. Çıkan fideler belli bir boya ve belli bir gövde kalınlığına geldikten sonra açık araziye dikilmesi yapılabilir. Fidelerde aşılama, açık alana dikilince yada torba ve açıkta yetiştiği yerde yapılabilir. 
  ]]>
  Kara Üzüm Çekirdeği Yağı https://www.cekirdek.gen.tr/kara-uzum-cekirdegi-yagi.html Wed, 14 Nov 2018 15:42:59 +0000 Kara Üzüm Çekirdeği Yağı, kara üzüm çekirdeklerinden elde edilen hafif ve aynı zamanda renksiz bir yağdır. Bu yağ günlük hayatta birçok yerde kullanılır. Pişirme, kozmetik ürünlerde ve bazı sağlık sorunlarında kullanı Kara Üzüm Çekirdeği Yağı, kara üzüm çekirdeklerinden elde edilen hafif ve aynı zamanda renksiz bir yağdır. Bu yağ günlük hayatta birçok yerde kullanılır. Pişirme, kozmetik ürünlerde ve bazı sağlık sorunlarında kullanılmaktadır. Kara üzüm çekirdeği yağı birçok üzüm çeşidinden alınan tohumlardan çıkarılan tatlı ve ceviz aromalı olan bir yağ türüdür. Bu yağ genellikle şarap yapımında kullanılmaktadır. Üzüm Asya kökenli bir meyvedir. Ancak üzüm çekirdeği yağı İspanya ve Arjantin'de üretilmektedir. Dünyada ana kaynak kara üzüm çekirdeği yağının üreticisi İtalya ve Fransa'dır. Kara Üzüm Çekirdeği Yağı besleyici ve tıbbi özellikleri ile bilinmektedir. 

  Kara Üzüm Çekirdeği YağıKara Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları:
  • Romatizmal artrit ve çeşitli hastalıklar ile ilişkili ağrı ve iltihaplanmaları hafifletmede yardımcı olur. 
  • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. 
  • Kara üzüm çekirdeği yağının içinde çok fazla C ve E vitamini vardır.
  • Kalp damar sisteminin sağlığını iyileştirmede yardımcı olur. 
  • Kolesterolün yükselmemesini sağlar. 
  • Akne, dermatit, alerjik reaksiyonlar ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. 
  • Hemoroid hastalığı ile ilgili de şişme ve ağrıya iyi gelmektedir. 
  • Varislere yani damarlardaki anormal genişlemelere de iyi gelmektedir.
  • Diyabet hastalarında bazı komplikasyonu yaşanmamasını önler. 
  • Kozmetik olarak da saç bakım kremleri, dudak kremleri, losyonlar ve bir sürü kozmetik ürününün içinde bulunmaktadır. 
  • Cilt sıkılaştırma özelliği vardır. 
  • Saçtaki kepeği giderir.
  • Saç dökülmesini önler. 
  • Cilt tonunu eşitler ve çatlakları önler.
  • Cildi güneş ışınlarına karşı korur. 
  • Kan dolaşımını hızlandırır.
  • Eklem ağrılarına kara üzüm çekirdeği ile yapılan masaj çok iyi gelmektedir. 
  Kara Üzüm Çekirdeği Yağı salatalarda ve yemeklerde kullanılabilirken günde 1 veya 2 çay kaşığı da içebilirsiniz. Kara üzüm çekirdeği yağı kapsül olarak da satılmaktadır. Kara üzüm çekirdeği yağı yetiştiği iklime toprağın özelliğine göre kokusu, rengi farklı olabilir.
  ]]>
  Vişne Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/visne-cekirdegi.html Wed, 14 Nov 2018 22:48:54 +0000 Vişne çekirdeği, Vişne ekşi kiraz olarak bilinir. gülgiller familyasında kiraza benzeyen ve tadı kira tadından daha ekşi olan bir meyvedir. Vişnenin saymakla bitmeyeceği faydaları vardır. tam bir mi Vişne çekirdeği, Vişne ekşi kiraz olarak bilinir. gülgiller familyasında kiraza benzeyen ve tadı kira tadından daha ekşi olan bir meyvedir. Vişnenin saymakla bitmeyeceği faydaları vardır. tam bir mineral ve vitamin deposu olan vişne, a ve c vitaminleri içerir. Vişne kırmızı meyve gurubuna girmekle birlikte, sodyum, potasyum, kalsiyum, ve fosfor mineralleri açısından zengin meyve türüdür. Vişne yüksek oranda beta- karoten ve e vitamini gibi güçlü antioksidan içerir. Vişne ve kiraz benzerlik bakımından aynıdır. Vişnenin kirazdan ayıran daha ekşi olması ve daha küçük olmasıdır. Vişne meyvesi, sofralıktan çok meyve suyu, şurubu, reçeli, marmelatı, kompostosu, likörü, pasta ve tatlı olarak ta kullanılır. vişnenin meyve sapları idrar söktürmede faydalıdır. Böbrek ve idrar yollarını temizler, içerdiği minaraller nedeniyle vücuttaki su dengesini düzelterek, bedenin güçlenmesine neden olur. Vişne ayrı zamanda kabızlığı da giderici özelliği vardır. vişnenin saymakla bitmeyen özelliği vardır. Yaşlanma karşıtı bir meyvedir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşıda koruma sağlar. Vişnenin doğal olarak ağrı kesici özelliği de vardır, vişne kalp ve damar sertliğine de faydalıdır. Vişnenin anlatmakla bitmeyen bir çok faydası vardır.

  Vişne ÇekirdeğiVişne çekirdeği: Vişnenin ekşi ve mineral, vitamin deposu açısından çok zengin meyvedir. Vişne çekirdeğinde antioksidan ve aktiviteye sahip olarak tamamen doğal bir yağ içerir. Çekirdeğin birçok özelliği vardır, vücudun ölü hücrelerden korunmasını sağlar. Vişne çekirdeği kozmetik ürünlerde de yağı kullanılır. Ve cildin  nemlenmesini artırır, sivilce olmasını engeller ve sivilce olmuş yerleri temizleyerek tedavi eder. Yetişkinlerde ve çocuklarda ateş düşürücü özelliğine sahiptir, ishal olma durumunda da faydalıdır. Vişne bizim için vazgeçilmez bir yaz meyvesidir.

  ]]>
  Rüyada Zeytin Çekirdeği Görmek https://www.cekirdek.gen.tr/ruyada-zeytin-cekirdegi-gormek.html Wed, 14 Nov 2018 23:54:38 +0000 Rüyada zeytin çekirdeği görmek, rüyayı gören kişinin yaşadığı zorluklara yorum edilir. Uğraşarak sıkıntılar sonucunda elde ettiği mevki ve makama yorum edilirken; çektiği sıkıntılar sonucunda elde edeceği rahat Rüyada zeytin çekirdeği görmek, rüyayı gören kişinin yaşadığı zorluklara yorum edilir. Uğraşarak sıkıntılar sonucunda elde ettiği mevki ve makama yorum edilirken; çektiği sıkıntılar sonucunda elde edeceği rahat hayata, sıkıntıların meyvesini alarak istediği mala sahip olmaya tabir edilmiştir. Zorluklarla savaşarak elde ettiği paraya, mevkiye ve ganimete yorum edilirken; bundan sonraki hayatında daha fazla kazanç elde edeceğine ve zorlukların sonunda özlediği mutlu ve huzurlu hayata kavuşacağına yorum edilir. Rüyada zeytin çekirdeği görmek güzel rüyalar arasında yer alır.

  Rüyada siyah zeytin çekirdeği görmek, Rüyayı gören kişinin hayatında kısmetinin daima açık olacağına, ömür boyu rahat bir hayat geçireceğine rivayet edilmişti. Rüyayı gören kişinin çektiği sıkıntıların sona ereceğine, rahat ve huzurlu hayat yaşayacağına, yoklukların yerini mutluluğun alacağına, sıkıntılı günlerin geride kalacağına alamet eder. Bu rüya bolluk ve bereketin simgesi olarak kabul edilirken; güzel günlerin sahibine huzur mutluluk şans vefa sağlık ve sıhhat getireceğine yorum edilir dünyada görülen siyah zeytin çekirdeğinin bundan sonra kişinin hayatına yeni sürprizler getireceğine yorum edilmiştir. Kişinin hayatında bulunan olumsuz kişilerin etrafından uzaklaşacağına,  maddi ve manevi anlamda şans getiren olaylara dalalet eder. Ayrıca bu rüya ile beraber kişinin hayatında yeni arkadaşlıklar olacağına ve rızkının bereketinin artacağına, edinilen arkadaşlıklar sayesinde mükemmel dostluklar kuracağına yorum edilir. Düşmanlık besleyen akrabaların kötü durumlara düşeceğine yorum edilir. Kişinin hayatında müjdeli haberler bulunacağına ve sıkıntıların sonrasında gelecek haber ile umudunun artacağına tabir edilmiştir.

  Rüyada Zeytin Çekirdeği GörmekRüyada zeytin çekirdeği yemek, rüyayı gören kişinin isteklerinin yerine geleceğine, maddi ve manevi anlamda kısmetinin büyüyeceğine yorum edilir. Kişinin eline geçecek küçük bir sermayeyi yatıracağı kazanç ile beraber büyük gelirler elde edeceğine, bu gelirler sayesinde de elde edeceği büyük servete tabir edilir. Başarısının daha çok artacağına ve zenginliğine daha çok zenginlik katacağına yorum edilmiştir. Olumsuzlukların hayatından gideceğine, hayırlı ve mutlu haberler almaya yorum edilir. Rüyayı gören kişinin kararsızlıkları yüzünden problemler yaşadığının habercisi olarak yorum edilirken; rüya sonrasında daha kararlı bir yapıya ulaşması gerektiğine yorum edilir. Hayatında yaşadığı olumsuz durumların geçeceğine ve bundan sonra kendisine daima mutlu ve huzur veren kişilerle bir arada bulunması gerektiğine delalet eder.

  Rüyada yeşil zeytin çekirdeği görmek, mükemmel rüyalar arasında yer alınır. Hayırla tabir edilir. Rüyayı gören kişi bekar ise dinin şartları uygun bir izdivaç gerçekleştireceğine ve eşi ile beraber dini anlamda mükemmel günler yaşayacağına yorum edilir. İnancı kuvvetli kişilerle muhabbet edileceğinin de habercisidir. Bekar erkekler için bu rüya namuslu, İslami açıdan güvenilirliği bulunan, haramdan uzak duran, günahtan sakınan bir bayanla evliliğe yorum edilir. Dileklerinin kabul olacağına yorum edilir. Rüyayı gören bayan evli ise hamilelik haberiyle mutlu olacağına yorum edilmiştir. Rüyada yeşil zeytin görmek oldukça hayırlı rüyalar arasındadır. Değişiklikler sayesinde bundan sonraki hayatında maddi manevi rahatlık içerisinde geçireceğine, huzur ve mutlu hayat geçireceğini yorum edilir. 

  Rüyada zeytin çekirdeğini başkasına ikram etmek, rüyayı gören kişinin etrafına bulunacağı yardımlara tabir edilir. Bunun sonucunda da Allah'ın onun işlerini daha da kolaylaştıracağına yorum edilir. Rüya sahibinin merhametli olması sebebiyle büyük hayırlar işleyip, kulluk görevini yerine getirdiğine,  bundan dolayı Allah'ın rızasını kazanan bir kul olacağına delalet edilmiştir. Rüyada zeytin çekirdeğini başkasına ikra]]> Kabak Çekirdeği Yetiştiriciliği https://www.cekirdek.gen.tr/kabak-cekirdegi-yetistiriciligi.html Thu, 15 Nov 2018 06:44:17 +0000 Kabak Çekirdeği Yetiştiriciliği, Kabak çekirdeği, ülkemiz tarımsal faaliyetleri açısından önemli bir ekonomik değerdir. Kabak çekirdeğinin elde edilmesi mevsimsel koşullar ve pazar koşullarına gör
  Kabak Çekirdeği Yetiştiriciliği, Kabak çekirdeği, ülkemiz tarımsal faaliyetleri açısından önemli bir ekonomik değerdir. Kabak çekirdeğinin elde edilmesi mevsimsel koşullar ve pazar koşullarına göre değişiklik gösterir. Genel olarak ülkemiz de yetiştirilen kabak çekirdeği, iyi yetişebilmesi için hava sıcaklığının yeterli seviyede olması gerekir. Kabak çekirdeği daha çok yazlık kabaktan elde edilir. Ayrıca kabak, yemeklik, kurutmalık ve hayvan yemi olarak değerlendirilir. Ülkemizde yıllık kabak çekirdeği üretimi yaklaşık 30-35 bin ton civarındadır. Bu üretimin üçte biri İç Anadolu bölgesinde üretilmektedir. Kabak çekirdeği genel olarak çerez olarak değerlendirilir. İçeriğinde bulunan zengin vitamin ve mineral, insan bedeninin ihtiyacı olan yüksek besin kaynaklarını oluşturur.

  Kabak çekirdeği üretim aşamaları nelerdir

  Çekirdek üretimi için öncelikle kabak tohumu seçimine özen gösterilmelidir. Kabak çekirdeği; türlerine göre bronz, kahverengi, açık kırmızı, sarı, gri, beyaz ve beyaz gri renklerde olup, yuvarlak yassı, oval yassı ve uç kısmına doğru sivri görüntülü ve ince kabukludur. Kabak çekirdeğinin yüz adedi yaklaşık 20-40 gr ağırlığında gelmektedir.

  Ekilecek tohum, ekildiğinde yüzde 90 oranında temiz ve çimlenmeye uygun kalite de olmalıdır. Ekilecek kabak çekirdeği tohumları bozulmuş, küflenmiş olmamalı. Normal koşullarda kabak çekirdeğinin uygun saklama koşullarında 3-7 yıl arasında dayanabildiği varsayılarak ekilecek kabak tohumu hazırlanmalıdır.

  Kabak Çekirdeği YetiştiriciliğiKabak çekirdeği elde etmek için en iyi iklim koşulları nelerdir

  Ekilecek tohumun, çimlenmesi için hava sıcaklığının 10 derecenin üzerinde olması gerekir. Kabak ışığı seven bir sebzedir. Soğuk hava kabağın sevmediği hava durumu dur. Ekilen ürün soğuk alması ile karşılaşabilir. Kabak yetişkinlik döneminde sıcağı sever. Hava sıcaklığına bağlı olarak özellikle nem olmayan bölgeler de toprak az nemli kalacak şekilde sulanmalıdır.

  Kabak çekirdeği ekilecek toprak seçimi,

  Kabak, kireçli, killi ve ağır topraklar hariç neredeyse geri kalan bütün topraklar da yetişir. Toprağa tohum çekilmeden önce sünni ve hayvansal gübre kullanılarak mineral yönünden zengin bir hale getirilmelidir. Kabak ekilecek toprak kabak ekmek için yılda bir defa kullanılır. Kabak hasatı yaptıktan sonra başka ürünler ekmek için kullanılabilir. Ekilecek toprak sürüm işlemlerinden sonra ekim işlemine geçilir. Toprak ph dengesi 6 - 7 (asitikliğe yakın) olmalıdır. 

  Kabak çekirdeği gübreleme, ekim ve hasat işlemleri,

  Kabak tohumunun kök kısmının gelişmesi ve tohumun rahat çimlenmesi için tarlanın iyi hazırlanmış olması gereklidir. Tarla sonbahardan sürülerek kış boyunca üzerinden yağışların geçmesi beklenir. Kış bitiminde bir dekar tarlaya bir traktör römorku yanmış hayvan gübresi atılarak, toprağın yumuşaması, havalanması ve rutubet miktarının artması sağlanır. Toprağın gübreden dolayı ısınarak bitkinin daha iyi çıkması sağlanır.  

  Tohum ekimi ile birlikte veya hemen öncesinde dekar başına 7-8 kg. Amonyum Sülfat, 25-35 kg. aralığında da (toprağın durumuna göre) Potasyum Nitrat gübresi atılmalıdır. Potasyum ve Fosfor içerikli gübreler ekim yapılmadan önce verilmeli, Azot içerikli gübreler ise ekim işleminden sonra parça parça verilmelidir.

  Hava sıcaklığının 15-20 derece olduğu Nisan Mayıs aylarında mibzer ile ekim işlemi yapılabilir. Bu işlem de sıra üzeri ekim yapılacağından 50 cm'de  bir 4 cm derinliğe bırakılmalıdır. Elle ekim yönteminde ise her ocağa 3-4 tane tohum atılır.  Tohumlar iki hafta içinde topraktan çıkar. Kabak 3 yaprak olduğunda yabancı otlardan temizlemek için çapalama işlemi yapılır. Yabani otlardan arınd]]> Çekirdek https://www.cekirdek.gen.tr/cekirdek.html Fri, 16 Nov 2018 01:54:41 +0000 Çekirdek, kelime anlamı bakımından farklı manalara gelen bir kavramdır. Fizik, kimya, biyolojideki anlamı farklı olan, günlük yaşamda farklı anlamlarda kullanılan çekirdek kavramı mecaz anlamda bile kullanılır. Bunlar Çekirdek, kelime anlamı bakımından farklı manalara gelen bir kavramdır. Fizik, kimya, biyolojideki anlamı farklı olan, günlük yaşamda farklı anlamlarda kullanılan çekirdek kavramı mecaz anlamda bile kullanılır. Bunların her biri farklı bir şeyi ifade eder. Çekirdek kelimesi kullanıldığı alanlarda gerçekte işin özü, merkezi, aslı, özütü gibi anlamlara gelebilir. Pek çoğumuz çekirdek denildiği zaman atıştırmalık tüketilen kabak çekirdeğini, ay çekirdeğini anımsarız. Ancak çekirdek yaşamın her alanına girmiş bir kavramdır.

  ÇekirdekÇekirdek kavramının kullanıldığı alanlar

  Çekirdek etli meyvelerin iç kısmında bulunan bir ya da daha fazla sayıdaki, genellikle sert kabukla kaplı tohum için kullanılabilir. Zeytin çekirdeği, elma çekirdeği, karpuz çekirdeği, şeftali çekirdeği gibi.. Bu çekirdekler genellikle tüketilmez. Ancak sağlığa faydalı olanları da vardır. Bu amaçla bitkisel ürün olarak çeşitli kürlerde kullanılır.

  Çekirdek tüketilebilecek ayçiçek tohumu, kabak tohumu için kullanılabilen bir kavramdır. Kabak çekirdeği, ay çekirdeği gibi.. Oldukça lezzetli olan çekirdekler yağ içeriği bakımından zengindir. Genellikle vakit geçirmek için kuruyemiş olarak tüketilir.

  Ağaçların soyulmayan kısmı için kullanılır yani ağacın merkezi parçalara ayrılamayan kısmıdır.

  Fizik alanında atom çekirdeği olarak kullanılır. Atom çekirdeği atomun merkezindeki proton ve nötron denilen parçacıklardan oluşan, atomun hacmine göre daha küçük olan, ancak atomun kütlesinin burada toplandığı pozitif yükteki cisimdir.

  Biyoloji alanında hücrenin merkezini anlatmak için kullanılır. Çekirdek canlıda yapı taşı olarak kabul edilen hücrede sitoplazma içinde olan, genellikle yuvarlak biçimde bir adet küreyi ifade eder. Görevi hücrede yaşamsal faaliyetleri ve üremeyi düzenlemektir. Çekirdeğin etrafı zarla çevrilidir ve içinde bulunan sıvı nükleoplazma olarak tanımlanır. Bunun içini kromozomlardan oluşan kromatin ağı doldurur. Canlılarda kalıtsal olarak nesilden nesile geçen genlerde kromozomlarda olur. Çekirdek aynı zamanda bir ya da birden fazla çekirdekçik içerir. Bunlar RNA yapısındadır ve protein sentezinde etkilidir.

  Eskiden kuyumculuk alanında kullanılan, 5 cgr değerinde olan ağırlık ölçüsü birimi olarak çekirdek kavramı kullanılmıştır. Günümüzde kullanılmamaktadır.

  Günlük yaşamda mecazi anlamda sıfat olarak kullanılır. Çekirdek kadro, çekirdekten yetişme gibi.. Bu şekilde anlatılmak istenen özden gelme, asıl, temel gibi anlamlardır. Mesela bir kişinin başarısı için söylenen çekirdekten yetişme sözü, kişinin yaptığını hakkıyla başardığını, işini yerinde öğrenerek bu aşamaya geldiğini ifade eder.

  Çekirdek aynı zamanda dünyanın ağırlık ve yoğunluk açısından an ağır elementlerinin olduğu kısmı içinde kullanılır. Çekirdek dünyanın en iç kısmını oluşturur. İç çekirdekteki demir nikel karışımı oldukça yüksek sıcaklık ve basıncın etkisiyle kristal halde bulunur. Dış çekirdekteki karışımda ergimiş halde bulunur.
  ]]>
  Kara Üzüm Çekirdeğinin Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/kara-uzum-cekirdeginin-faydalari.html Fri, 16 Nov 2018 04:23:02 +0000 Kara Üzüm Çekirdeğinin Faydaları, Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda kara üzüm çekirdeğinin bir çok faydası bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda kara üzüm çekirdeği doğal bir antioksidan özelliği Kara Üzüm Çekirdeğinin Faydaları, Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda kara üzüm çekirdeğinin bir çok faydası bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda kara üzüm çekirdeği doğal bir antioksidan özelliği sahiptir. Bu çekirdek düzenli olarak tüketildiği taktir de vücut iş ve dış etkilere karşı kendisini korur. Üzüm çekirdeği yapı itibariyle flavonoid ismindeki vitamin benzerliğindeki grupta bulunmakla yapısında aligomerik protoantosiyanidin maddeleri içermektedir. Siyah üzüm çekirdeğinin yapısında antioksidan yapısı itibariyle 20 katı C vitamini bulunmakla birlikte antibiyotiklere nazaran 5 kat daha fazla E vitamini bulunmaktadır.  

  Kara Üzüm Çekirdeğinin İnsan Sağlığına Faydaları
  • Güzün dış etkilere karşı dayanıklı olmasını sağlar. Katarak gibi göz hastalıkların ortaya çıkmasını engeller. Hakeza yapılan araştırmalar neticesinde kara üzüm çekirdeği tüketen kişilerin göz hastalıklarına kapılma ihtimali oldukça düşüktür. 
  • Varis hastaları ve diyabet gibi hastaların yapılarını sağlamlaştırma özelliğine sağlayan kara üzüm çekirdeği damar rahatsızlığı konusunda ciddi anlamda etkilidir. 
  • Kalp krizi ve Hipertansiyon gibi rahatsızlıklarda felç olma olasılığını aza indirir.
  • DNA ve RNA bozulmalarını engelleyerek kanser riski durumunu aza indirir. 
  • Damarların sertleşmesini Önler.
  • Çağ rahatsızlıklarından biri olan yaşlanma sorunuyla birlikte vücutta oluşan sarkmaları engeller. 
  • Romatizmal ağrılara karşı ciddi anlamda etkilidir. Alerji ve eklem romatizması ağrılarını arttırır ortadan kaldırır. 
  Kara Üzüm Çekirdeğinin FaydalarıKara Üzüm Çekirdeğinin İnsan Sağlığı İçin Önemi
  Kara üzüm çekirdeği içinde bulundurduğu doğal aroma ve antibiyotik özelliğe sayesinde insan sağlığı için vazgeçilmez bir nimettir. Üreticiler tarafından kuru üzüm toprak üzerine serilerek veya bir bez üzerine serilerek kuruyan üzümlerden elde edilmektedir. Ayrıca şarap üreticilerin üzüm suyunu kullandıktan sonra kara üzümün çekirdeğinin kurutulmasını sağlayarak. Bu çekirdeklerin tüketilmesi için imkan sağlamaktadır. Kurutulmuş üzüm ağızda öğütülmesi ile birlikte kırılan üzüm taneleri mide asidi ile birleşerek vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve antibiyotikler sayesinde vücudun dinç durması sağlanmaktadır.
  ]]>
  Rüyada Çekirdek Yemek https://www.cekirdek.gen.tr/ruyada-cekirdek-yemek.html Fri, 16 Nov 2018 06:47:06 +0000 Rüyada Çekirdek Yemek, rüya sahibini hayal aleminde yaşadığını sürekli kafasında kurduğu hayallerle ile insanları kandırdığına işaret eder. Ailesi ve çevresinde pek güvenilir biri olmadığı anlamına gelir. Rüyada çekird Rüyada Çekirdek Yemek, rüya sahibini hayal aleminde yaşadığını sürekli kafasında kurduğu hayallerle ile insanları kandırdığına işaret eder. Ailesi ve çevresinde pek güvenilir biri olmadığı anlamına gelir. Rüyada çekirdek yemek pek hayırlı bir rüya sayılmaz. Rüya sahibine atılacak bir iftarının habercisi olarak işaret eder. Nişanlı biri rüyada çekirdek yemeği görüyorsa evlenmeden önce bir çok yalan ile karşılaşacağına çeşitli yalanlar ile istediği yuvayı kuramayacağına rivayet eder. Rüyayı gören kişi zengin ve mal mülk sahibi ise çeşitli yalanlar ile kandırılacağını ve her şeyini kaybedeceğine işaret eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada çekirdek yemek hayırlara işaret olarak yorumlanır. Rüya sahibinin uzun süredir beklediği müjdeli haberi alacağına işaret eder.  

  Rüyada Çekirdek Görmek, rüyayı gören kişinin hayallerini ve isteklerin olması için biraz sabırlı olması gerektiğine işaret eder. Rüyayı gören kişinin aç gözlülükten ve ısrarcı huyundan vazgeçerek sakinleşmesi gerektiğine rivayet eder. Bazı rüya yorumcularına göre rüyada çekirdek görmek iş hayatında yeni atılımlar yapacağına yeni insanlarla tanışarak güzel dostluklar kuracağına delalet eder. Evlenme çağında birinin rüyasında çekirdek görmesi hayırlara vesile olacağına kısmet ve kaderinin açılacağına yorumlanır. Bazı rüya yorumcularına göre gurbette yaşayan biri rüyasında çekirdek görüyorsa memleket hasretinin biteceğine ailesinin ve arkadaşlarına kavuşacağına tabir edilir.

  Rüyada Çekirdek YemekRüyada Çekirdek Çitlemek, rüyayı sahibinin ipe sapa gelmez etrafına olumsuz görüntü veren biri olarak tabir edilir. Rüya sahibinin beklenmedik bir zamanda en yakın arkadaşları tarafında dedikodusunun yapılacağına ve yapılan bu yorum yüzden çeşitli sorunlar yaşayacağına rivayet eder. Rüyasında toplum içinde çekirdek çitleyen biri  kimseye saygısı kalmayan çevresine huzursuzluktan başka bir şey getirmeyen biri olduğuna işaret eder. Rüyasında nişanlı biri çekirdek çitliyorsa eşinin dedikoducu ve huzur bozan biri olacağına rivayet eder.
  ]]>
  Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/kayisi-cekirdegi-yaginin-faydalari.html Fri, 16 Nov 2018 20:35:22 +0000 Kayısı çekirdeği yağının faydaları: Kayısı denilince ilk akla gelen şehir Malatya'dır. Kayısının sadece çekirdeğinin yağı faydalı değildir. Kayısının her şeyi çok faydalıdır. Kayısının yaş hali yenilerek vücudu Kayısı çekirdeği yağının faydaları: Kayısı denilince ilk akla gelen şehir Malatya'dır. Kayısının sadece çekirdeğinin yağı faydalı değildir. Kayısının her şeyi çok faydalıdır. Kayısının yaş hali yenilerek vücudun içinde ki rahatsızlığa iyi gelirken, çekirdeğinde bulunan yağ ise vücudun dışında ki rahatsızlığa iyi gelir. Kayısı çekirdeğinde bulunan bitkisel yağın damıtılması ile elde edilir. Cildin kırışıklığını gidermede, cilt lekelerine ve cilt kuruluğu gibi birçok duruma faydalıdır. Kayısı çekirdeğinin yağının içerisinde A,D,K,E vitaminleri bulunur. Bu vitaminler yağın daha çok faydalı olmasına yardımcı olurlar. İçerisinde omega 3 ve omega 6 gibi birçok faydalı mineraller bulunduğu için kozmetik ürünlerin yapımında kullanılır. 

  Kayısı çekirdeğinin yağı sadece cilt kurumasına iyi gelmez. Onun yanı sıra saç dökülmesine, şeker hastalığına, sedef hastalığına gibi birçok  hastalığın tedavisinde kullanılır. Yağın içerisinde bulunan oleik asit, palmitik asit ve linoleik asit türleri bulunmaktadır. Bu asitler sayesinde cilt deki rahatsızlığa ve saç dökülmesine çok iyi gelir. Kimi bitkisel ilaçlar saç dökülmesine faydalı gelmez. Aksine saçların daha çok dökülmesine sebep olur. Ama kayısı çekirdeğinin yağı saç dökülmesi sorununa birebir ilaç olarak kullanılır. 

  Kayısının çekirdeğinin yağının içerisinde bulunan A vitamin, magnezyum, kalsiyum ve karotin gibi maddeler bulunduğu için cilde canlılık verir ve cildin nemlendirmesini sağlar. Şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, sedef hastalığı, bronşit, öksürük, hırıltı ve parazit bağırsakların giderilmesinde önemli rol alır. Kadınların baş belası olan selülitlerin vücuttan gitmesi içinde kullanılır. Kayısı çekirdeğinin yağında sabun yapılır. Bu sabun yağ gibi cilde kullanılır. 

  Kayısı Çekirdeği Yağının FaydalarıKayısı çekirdeği yağının faydaları;
  • Cildi besler ve güçlendirir,
  • Cildin kuruluğunun gitmesini sağlar,
  • Cilt kırışıklığına  iyi gelir,
  • E vitamini içerir, 
  • Cildi yağlanmasının önler,
  • Saçların dökülmesini engeller,
  • Güneşe karşı koruma sağlar,
  • A vitamini bakımında oldukça zengindir.
  ]]>
  Ay Çekirdeğinin Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/ay-cekirdeginin-faydalari.html Fri, 16 Nov 2018 20:57:59 +0000 Ay Çekirdeğinin Faydaları, saymakla bitmez kendisinin küçük olması fakat besleyici özelliği çok fazla olan bir kuruyemiş türüdür. Ay çekirdeğinde bol miktarda yağ asidi mineral D vitamini bulunmaktadır. Ay çekirdeğin Ay Çekirdeğinin Faydaları, saymakla bitmez kendisinin küçük olması fakat besleyici özelliği çok fazla olan bir kuruyemiş türüdür. Ay çekirdeğinde bol miktarda yağ asidi mineral D vitamini bulunmaktadır. Ay çekirdeğinin sadece çerez olması dışında sağlık yönünden mükemmel faydaları olan bir kuruyemiş türüdür. Ay çekirdeği ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın olan ve insanlar tarafından aşırı derecede tüketilen çerez durumundadır. Ay çekirdeğinin bileşiminde yağların ekşimesini önleyen E vitamini bulunur. Ay çekirdeği yetişme durumuna bakılırsa kendisini sürekli güneşe veren bir bitki olarak tohumlarında çok nadir bitkilerde bulunan D vitamininde barındırmaktadır. Bilindiği üzere bedenin fosfor ve kalsiyum iyi kullanılmasını sağlayan D vitamini nedir ay çekirdeği vitaminler yönünden üstüm bir bitkidir. Örneğin A,K ve B vitamini bulundurur.  Ayrıca ay çekirdeğinin içerisinde kansızlığı önleyen folik asit pantotenik asit ve nikotinik asit bulunur. Ay çekirdeğinin diğer kuruyemişlerden üstünlüğü protein yönündendir. Vücudun ihtiyaç duyduğu amino asit bu bitkide bulunur bu sebepledir ki insanlar mümkün olduğunca günlük ay çekirdeği tüketmelidir. Ay çekirdeğinin özelliklerinden biri de sindirimi kolaylaştırır ve biyolojik değerleri artırır.

  Ay Çekirdeğinin Faydaları

  Ay çekirdeği faydaları

  Depresyona iyi gelmesi;  Ay çekirdeğinde bulunan magnezyumun depresyona karşı iyi geldiği bilinmektedir.

  Magnezyum diyabeti önlemesi; Ay çekirdeği içerisinde bulunan magnezyum vücudun en fazla bulundurduğu mineraldir magnezyum kan şekeri seviyesini düzenleme de rol oynar. Ayrıca kan basıncını düzenler ve protein sentezine yardımcı olur.

  Kolesterol dengesini koruması;  Ay çekirdeği içerisinde bulunan yüksek oranda fitosterol sayesinde kolesterolü düzenler ve korur.

  Kalp ve damar sağlığını güçlendirmesi; Ay çekirdeği kalp ve damar sağlığını güçlendirmesi için kişilerin günlük en az bir avuç tüketmesi günlük E vitamini ihtiyacını karşıladığı bilinmektedir. E vitamini önemli fonksiyonlara sahip antioksidan görevi görür kısacası ay çekirdeği içerisinde bulunan E vitamini sayesinde kalp ve damar hastalıklarının azaltması ve ayrıca erken ölüm riskini azaltması ile bilinir.

  Kalp ve magnezyum sağlığı ilişkisini düzenlemesi;  Vücutta bulunan magnezyum eksikliği bilindiği üzere kalp ve damar ayrıca diyabet hastalıklarını tetikler. Bunun içindir ki bir avuç ay çekirdeği içerisinde bulunan magnezyum miktarı kalp diyabet ve beyin dokuları için çok önemlidir. Bu sebepledir ki günlük ay çekirdeği tüketilmesi bu hastalıkları aza indirerek vücudu korumaktadır. 

  Ayrıca ay çekirdeği içerisinde bulunan selenyum minerali bol miktarda bulunmaktadır. Bu selenyum vücutta antioksidan rol oynadığından oluşan şişlikler ve kızarıklıklara karşı vücudu korumaktadır. Ay çekirdeği içerisinde bulunan selenyum faydaları ise tiroit hormonlarının üretimini kolaylaştırır. Vücut hücrelerini serbest radikallerin zarlarından korumaktadır. Ay çekirdeği yağında depolanan E vitamini sayesinde damar, kalp, sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarını düzenler, prostat kanserine karşı vücudu korur, cilt de oluşan yaşlanmayı geciktirir. Ay çekirdeği içerisinde bulunan çinko ve fosfor dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Ve böbrek, kalp kaslarının fonksiyonlarının düzenler, sperm hareketliliğinin artırılmasını sağlar, yaraların çabuk iyileşmesi, tat ve koku duyarlılığının güçlendirilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve vücutta oluşan aknelerin önlenmesi gibi ay çekirdeğinin birçok faydası bulunmaktadır. Ay çekirdeği içerisinde bulunan B6 vitamini kan şekeri düşüklüğüne çok faydalıdır. Son olarak ay çekirdeği posalı bir besin olması nedeni ile bu posalar sayesinde vücutta kanser yapıcı zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Ve bağırsak duvarlarına bu zararlı maddelerin tema]]> Üzüm Çekirdeği Tozu Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/uzum-cekirdegi-tozu-faydalari.html Sat, 17 Nov 2018 13:11:41 +0000 Üzüm çekirdeği tozu faydaları, yüzyıllardan beri kullanılan üzüm meyvesinin besin değeri oldukça yüksektir. Geçmişten günümüze insanların sağlığı üzerinde birçok etkisi bulunan üzümün içerdiği vitaminler değeri b Üzüm çekirdeği tozu faydaları, yüzyıllardan beri kullanılan üzüm meyvesinin besin değeri oldukça yüksektir. Geçmişten günümüze insanların sağlığı üzerinde birçok etkisi bulunan üzümün içerdiği vitaminler değeri bakımından vücuda oldukça faydası vardır. Ancak üzümün kendisinden ziyade çekirdeğinin de azımsanmayacak ölçüde vücuda katkılar sağladığı yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır. E vitamini bakımından ve C vitamini bakımından 20 kat daha güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. Vücut fonksiyonlarında oluşan olumsuzlukların giderilmesine katkı sağlarken; üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanların serbest bulunan radikalleri vücuttan gidermesinde kullanılır.


  Üzüm Çekirdeği Tozu FaydalarıÜzüm çekirdeği tozu faydaları
  • İçerdiği antioksidanlar bakımından vücutta bulunan bağ dokusunu güçlendirir. Ciltte bulunan elastikiyetini artırırken; cildin sıkı görünmesine katkı sağlar. Cildin solgun görüntüsünün giderilmesinde oldukça etkilidir. Kırışıklıklardan dolayı şikayet eden kişilerin üzüm çekirdeğini doğal tedavi için kullanması tavsiye edilir. Böylece cildin daha elastik olması sağlanır. Ayrıca üzüm tozunun cilt yenileyici etkisi sebebiyle, cildin daha güzel görünmesine katkı sağladığı bilinir.Hücre koruyucu etkilerinden dolayı kozmetik alanlarda da bu madde kullanılır. Cilt ve dudak koruyucu ürünleri içerisinde yer alırken; vücut kremleri, yüz kremleri gibi ürünlerinde üzüm çekirdeği tozunun kullanıldığı belirtilir.
  • Kanser için oldukça güçlü bir gıda olan çekirdek tozu kullanılması ile kanser hastalığında gerileme gözlenir. Kansere karşı koruyucu bir maddedir. Bu sebeple kanserin engellenmesinde yardımcı olurken; kanser tedavisinde meydana gelen olumsuzlukların giderilmesinde katkıda bulunduğu yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.
  • Vücutta bulunan damar sertliklerine karşı oldukça etkili bir maddedir. Damar sertliğine giderirken, kalp krizi gibi oluşumların önüne geçer.
  • Üzüm çekirdeği tozu iyi kolesterolün yükselmesine, kötü kolesterolün azalmasına fayda sağlarken; damarları korumada kullanılır. Vücutta bulunan zayıflamış kan damarlarını kuvvetlendirir. 
  • Romatizmal hastalıklarda oldukça mükemmel sonuçlar yaratır.
  • Üzüm çekirdeği göz sağlığı için de kullanılarak, gözün işlevini daha kolay yerine getirmesini sağlar. Gözde bulunan kılcal damarlarda kan dolaşımının artmasını sağlar. Böylelikle gözün saydam tabakasını korumakta inanılmaz faydalıdır. Devamlı bilgisayar kullanan kişilerin özellikle göz sağlığını korunmalarını da yardımcı yöntem olarak kullanılır. Ayrıca ilerleyen yaşlarda meydana gelen gözdeki görme bozukluklarında ,gözde bulunan katarağın oluşumunun azalmasında fayda sağlar. Gözün görme yeteneğini daha fazla güçlendirilir. Maküler dejenerasyon ve kataraktdan korunmak için göz sağlığında üzüm çekirdeği tozunun günlük düzenli olarak kullanması gerekir.
  • Ayrıca yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanması gerekir. Çünkü yüksek tansiyonun düşmesine sebep olur. Yüksek tansiyon sebebiyle vücutta bulunan damarlarda zayıflamaları meydana gelirken; üzüm tozu kullanılması ile bu damarlarda güçlenmeler sağlanır. 
  • Vücutta bulunan varis gibi kötü oluşumların giderilmesini katkı sağlar. Bunun yanında basur gibi toplar damar şikayetlerinde kullanılarak; tedavisinde oldukça fayda sağlanır.
  • Üzüm çekirdeği faydaları arasında histamin salgısının azaltılarak, alerjik gibi problemlerin yaşanmasının önüne geçtiği bilinmektedir. 
  • Sedef ve egzama gibi deri rahatsızlıklarında tedavi amaçlı kullanılarak önemli faydalar sağladığı bilinir.
  • Ayrıca diş eti kanaması olan kişilerin üzüm çekirdeğini sürekli kullanmaları halinde problemlerin de azalmalar olduğu gözlenir.
  • üzüm çekirdeği tozu kullanarak saç ve deri sağlığının kazanılması elde edilir. Saç büyümesi sağlanırken, yapılan araştırmalarda saç hücrelerinin artırılmasını desteklediği belirtilmiştir.
  •  C v]]> Çekirdeğin Özellikleri https://www.cekirdek.gen.tr/cekirdegin-ozellikleri.html Sun, 18 Nov 2018 13:10:50 +0000 Çekirdeğin Özellikleri; Çekirdek hücrenin gelişim, bölünmе, onarım ve de yönetim merkezidir. Bu özelliği ile çekirdek, hüсrenin adeta beyni gibi düşünülebilir. Genel olarak hücrenin orta kısmında yer alır. Çekirdeğin Özellikleri; Çekirdek hücrenin gelişim, bölünmе, onarım ve de yönetim merkezidir. Bu özelliği ile çekirdek, hüсrenin adeta beyni gibi düşünülebilir. Genel olarak hücrenin orta kısmında yer alır. Çekirdek içinde canlının genetiksel özelliklerini tаşıyаn ve kromozom ismi verilen yаpılаr yer alır. Bazı іlkel olan hücrelerde iѕe, çekirdek bulunmamakla beraber, genetiksel özellikleri taşıyan уapılar ѕitoplazmada dağınık bir şekilde bulunur. Çekirdekteki genetik bilgilеri, hücre bölünmesi іlе yenі hüсrelere taşınır. Bundan dolayı çekirdek, hücrenin hayatını sürdürebіlmesі için kesinlikle gerekli olаn bir yapıdır. Çеkirdеği çıkarılmış olan hücre, yaşamını devam ettiremez ve bir süre ѕonra ölür.

   Çekirdek zarı çift kata sahiptir. Üzerindeki porlar hücreler, zarındakilerden daha geniş biçimlidir. Çünkü mRNA ve tRNA ların geçişini sağlamalıdır. Bazen çekirdek zarının dış çevresinde ribozomlar yer alır. Ayrıca çekirdek zarı kromozomların stoplazmaya dağılıp, bozulmasına engel olur. Hücre bölünürken eriyip, daha sonra kaybolur. Çekirdekçik, kromatin ipliğin yoğunlaşmış halidir. Protein ve RNA yönünden de oldukça zengindir. Hücre bölünmesi sırasında kaybolur, daha sonra yeniden oluşturulur. Çekirdek plazması ise su, nükleotidler, RNA, ATP ve enzimlerden oluşmuştur. Kromatin iplikler, çekirdeğin en önemli olan kısımlarıdır.
   Bütün ökaryotik hücrelerde, en az bir tane çekirdek vardır. Çekirdeğin başlıca özellikleri şunlardır;Çekirdeğin Özellikleri
   • Prokaryot hücrelerde çekirdek bulunmaz. Çekirdek materyali stoplazma içerisine dağılmış durumdadır.
   •  Hücrede kesinlikle çekirdek ya da çekirdeğin görevini yapan yapılar bulunur.
   • Olgun memelilerin alyuvarlarında ve floem hücrelerinde çekirdek olmaz. Buna karşılık bazı kök hücrelerinde, karaciğer ve kas hücrelerinde de oldukça fazladır.
   • Küre şeklinde ya da oval şekilde genel olarak, hücrenin ortasında yer alır.
   ]]>
   Siyah Üzüm Çekirdeğinin Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/siyah-uzum-cekirdeginin-faydalari.html Sun, 18 Nov 2018 15:44:01 +0000 Siyah üzüm çekirdeğinin faydaları, Siyah üzüm, tadı ile oldukça lezzetli olan sulu ve oldukça sağlıklı olan bir meyve çeşididir. Hem lezzet açısından  hemde lezzet açısından oldukça faydalı olan bu meyvenin bu özelli Siyah üzüm çekirdeğinin faydaları, Siyah üzüm, tadı ile oldukça lezzetli olan sulu ve oldukça sağlıklı olan bir meyve çeşididir. Hem lezzet açısından  hemde lezzet açısından oldukça faydalı olan bu meyvenin bu özelliğinin yanı sıra çekirdeği ile vermiş olduğu faydalarda saymakla bitmeyecek türdendir. Siyah üzümün çekirdeği son zamanlarda herkes tarafından bol miktarda tüketildiği için genel olarak meyvesinden çok çekirdeği belli bir önem taşımaktadır. Siyah üzüm hem yaş hali ile tüketilir hemde yaz aylarında belli bir sıcaklıkta kurutularak tüketilir. Siyah üzümün çekirdeği de aynı şekilde hem yaş olarak hemde kurutularak tüketilebilir. Her iki yöntem ile de siyah üzüm çekirdeğinin vermiş olduğu faydalar değişmez ve aynı şekilde faydalar verir. Siyah üzüm çekirdeği içermiş olduğu antioksidan ve vitamin, protein ve demir ögeleri sayesinde insan sağlığı için gerekli olan tüm faydaları vermektedir. İşte bu kadar faydalı olan siyah üzüm çekirdeğinin vermiş olduğu faydaları beraber inceleyelim;

   Siyah Üzüm Çekirdeğinin FaydalarıSiyah üzüm çekirdeğinin vermiş olduğu faydalar;
   • Siyah üzüm çekirdeği kaslarda ki bağ dokusunu güçlendirir ve cildin daha sıkı ve canlı kalmasında etkin bir rol oynar,
   • Damar ve sinir damarlarının yollarını açarak kalp ve damar hastalıklarına karşı korumada oldukça önemli bir yere sahiptir,
   • Romatizma hastalığına karşı bire bir fayda sağlar ve bunun yanı sıra damar sertliğinde oldukça faydalı sonuçlar verir,
   • Göz hastalılarına karşı oldukça faydalı sonuçlar almada yardımcı olur,
   • Kalp yollarına karşı fayda sağladığı için tansiyon gibi sorunlarında yok olmasında oldukça etkili olmaktadır,
   • Kansızlık sorunu yaşayanlar için tam bir şifa kaynağıdır ayrıca kana bulaşan zararlı mikropları yok etmede önemli bir rol oynar,
   • Bağışıklık sisteminin daha sağlıklı ve daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar,
   • Vücut direncini arttırır ve hastalıklara karşı vücudu korumada önemli bir rol oynar,
   • Solgun ve cansız olan cildin eski sağlığına dönüşmesini sağlar ve ciltte oluşan lekeler ve izlerin yok olmasında etkili olur,
   • Basur ve varis gibi toplar damar yetersizliğinden dolayı meydana gelen hastalıklarda çok olumlu sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olur,
   • Diş hassasiyetinde ve diş eti kanaması gibi sorunların yok olmasında çok faydalı sonuçların ortaya çıkmasını sağlamada etkin bir rol oynar,
   • Sedef ve egzama gibi sorunlu olan deri hastalılarının yok olmasında ve bir daha ortaya çıkmamasında yardımcı olur ayrıca bu hastalılardan dolayı dökülen derinin canlanmasını ve eski haline dönüşmesini sağlar,
   • Kolesterol hastalığı olan kişilerin bu durumu dengeye almasına ve bir daha ortaya çıkmamasında etkin bir rol oynar.
   Yukarıda saymış olduğumuz tüm faydalar siyah üzüm çekirdeğinin düzenli ve bol miktarda tüketilmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu faydaların hepsini veren siyah üzüm çekirdeği bunların yanı sıra insan sağlığında sinir ve ruh halinde de oldukça faydalı olmaktadır. Fazla tüketilmesinin hiç bir zararı yoktur aksine alınmak istenen faydaların daha fazlasına ulaşmada yardımcı olur. Bu sebepten herkesin gönül rahatlığı ile ve bol miktarda üzüm çekirdeğini tüketmesi gerekir.
   ]]>
   Kabak Çekirdeği Kalori https://www.cekirdek.gen.tr/kabak-cekirdegi-kalori.html Mon, 19 Nov 2018 04:32:47 +0000 Kabak Çekirdeği Kalori, Kabak; Curcurbitaceae familyası içinde olan meyvesi yenen sebzeler grubunda yer almaktadır. Meyveleri insan beslenmesinde, kozmetik ve gıda sanayinde, tohumları ise çerezlik olarak kullanılabilmektedir. Curcurb Kabak Çekirdeği Kalori, Kabak; Curcurbitaceae familyası içinde olan meyvesi yenen sebzeler grubunda yer almaktadır. Meyveleri insan beslenmesinde, kozmetik ve gıda sanayinde, tohumları ise çerezlik olarak kullanılabilmektedir. Curcurbita cinsi içinde en fazla kültürü yapılan türler sakız kabağı, kestane kabağı ve bal kabağıdır. Bu türlerin tohumları çerezlik olarak ta kullanılmakta ve en fazla yetiştiriciliği yapılan çerezlik kabak türü sakız kabağıdır. Sakız kabağının ana vatanı Orta Amerika'nın kuzeyi ve Meksika'nın yüksek yerleri olarak bilinmektedir. Ülkemize Yunanistan üzerinden girdiği ve Trakya bölgesi çiftçileri tarafından kabul görmesi sonucu buradan yetiştiriciliğinin ülke geneline yaygınlaştığı bilinmektedir.

   Faydaları; Kabak çekirdeğinin faydaları arasında ilk başta demir ve çinko mineralleri bakımından oldukça zengin olması gelmektedir. Bu zenginliği bakımından ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca sağlıklı yağlar olarak tanımlanan omega 3 yağ asitleri için iyi bir kaynak teşkil etmektedir. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda, kabak çekirdeğinde bulunan bileşenlerin menopoz belirtilerinin hafifletilmesinden, prostat büyümesine kadar olan rahatsızlıkların pek çoğunda etkili olduğu ortaya konmuştur. Özellikle tenya olarak bilinen bağırsak kurtlarını dökmede tuzsuz kabak çekirdeği harika bir ilaçtır. Hem zararsız hem de çok etkilidir. Kabak çekirdeği yerken Dikkat edilmesi gereken husus ise bu yemişin oldukça yüksek kaloriye sahip olmasıdır. Haftada 2-3 gün 50 gram yemek çok faydalı olurken, günde 100 gram yemek kilo almanıza neden olabilmektedir.

   Zararları; Aşırı tüketimi, günlük almanız gereken kalori miktarını aşmanıza neden olabilir. Buda kilo almanız demektir. Ayrıca yağ bakımından zengin olan kabak çekirdeği aşırı yağ almanıza yol açabilir. Fazla alınan yağ sonucu ishale, mide ağrısına ve bulantısına neden olabilir.

   Kabak Çekirdeği KaloriKabak Çekirdeği Besin Değerleri; Porsiyon miktarı 100 gram olarak alınmıştır.
   • Kalori; 446 kcal
   • Karbonhidrat 14,22 g
   • Omega3 yağ asidi; 77 mg
   • Trans yağ; 45,6 g
   • Kolesterol; 0 mg
   • Sodyum; 18 mg
   • Potasyum; 814 mg
   • Kalsiyum; 41mg
   • Magnezyum 262 mg
   • Demir; 12.48 mg
   • Diyet lifi; 8,8 g
   • Şeker; 0,1 g
   • Protein; 24,4 g
   • A vitamini; 38 mg
   • B2 vitamini; 0,1 mg
   • B3 vitamini; 0,3 mg
   • B5 vitamini; 0,1 mg
   • B9 vitamini; 9 mcg
   • C vitamini; 0,2 mg
   • D vitamini; 0 mg
   ]]>
   Nar Çekirdeği Yağının Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/nar-cekirdegi-yaginin-faydalari.html Mon, 19 Nov 2018 10:24:03 +0000 Nar Çekirdeği Yağının Faydaları, Her derde deva olan nar, parlak kırmızı tanecikli ve bereketli görüntüsü ile faydaları saymakla bitmeyecek bir kış meyvesidir. Bilinen en eski meyve türlerinden biri olan narın ya Nar Çekirdeği Yağının Faydaları, Her derde deva olan nar, parlak kırmızı tanecikli ve bereketli görüntüsü ile faydaları saymakla bitmeyecek bir kış meyvesidir. Bilinen en eski meyve türlerinden biri olan narın yaklaşık 5000 yıldır tarımı yapılmaktadır. Narın tohumları meyve olarak yenildiği gibi, nar çekirdeği yağı tıbbi olarak kullanılır. Orta ve Kuzey Avrupa ülkelerinde doğu bölgesinin egzotik meyvesi olarak bilinir. Nar, çok eski zamanlardan bu yana bazı efsanelere konu olmuş bir meyvedir. Özellikle Tevrat, İncil, ve Kur'an-ı kerim de nardan bahsedilmektedir. İçerdiği polifenoller sayesinde damarlarda kolesterol birikimini önler. Kan basıncını düzenler. Kalp krizi ve pek çok kalp damar hastalıklarını önler. Ayrıca güneş ışınları, sigara dumanı, stres, hava kirliliği, yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri, sentetik gıdaları, hücre yapısını ve DNA'nın zarar görmesine yol açar. Bu durumda, hücre döngüsünde düzenliliği aksatır ve kanser gibi hastalıklar meydana gelir. Bu nedenle nar çekirdeği yağında bulunan antioksidan özelliği ile hücreleri bir ağ gibi sarar ve oluşabilecek hastalıklara karşı geçit vermez. Nar çekirdeği yağının meme kanserinde kanserli hücrelerin kendi kendini yok etmesini sağlayan apoptosis olduğu yolunda bulgular ortaya koymuştur. Nar çekirdeği yağı içerisinde bulunan flovonoidler sayesinde vücutta biriken fazla yağların atılmasına da yardımcı olarak kilo dengesini muhafaza eder. İçeriğindeki fitoöstrojenler ile hormonal dengeyi korur ve tedavi eder. Nar çekirdeği yağının yapısında üç bağ içeren konjuge yağ asitleri CLA şeklinde hücre yenileyici özelliği de bulunmaktadır. Bitkisel kökenli yağlardan olan nar çekirdeği yağı, taze nar tohumlarının ezilmesi ile elde edilir.

   Nar Çekirdeği Yağının FaydalarıNar Çekirdeği Yağının Faydaları;

   • Kalbi korur ve düzenli çalışmasına yardım eder.
   • Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır.
   • İdrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar.
   • Bağırsak parazitlerine karşı iyileşme süresini hızlandırır.
   • Böbrek iltihaplarının giderilmesinde oldukça etkilidir.
   • Kırışıklıklara iyi gelir ve yaşlılığın etkilerini giderir.
   • Diş eti iltihaplarında oldukça yararlıdır.
   • Sivilce ve lekelere karşı şifalı yapısı ile iyileşir.
   • Kesikler, çatlaklar ve yaralar üzerinde etkilidir.
   • Sedef, egzama ve güneş yanıklarına iyi gelir.
   • Vücuttaki şişlikleri ve ödemi ortadan kaldırır.
   • Moleküller sayesinde, cilt canlanır ve gençleşir.
   • Cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm verir.
   • Bağışıklık sistemini güçlendirir, yorgunluğu giderir.
   • Cildi besler ve sıkılaştırır. Selülite faydalıdır.
   • Doğum kontrol hapının yan etkilerini azaltır.
   ]]>
   Avokado Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/avokado-cekirdegi.html Tue, 20 Nov 2018 09:55:15 +0000 Avokado çekirdeği, lezzetli besleyici bir meyvedir. Sağlığınız için çok faydalıdır. Ancak avokadonun genelde çöpe atılan çekirdeği yenilebiliyor çünkü sağlığa faydalı meyvenin kendinden daha fazla. Ayrıca bölgesel olar Avokado çekirdeği, lezzetli besleyici bir meyvedir. Sağlığınız için çok faydalıdır. Ancak avokadonun genelde çöpe atılan çekirdeği yenilebiliyor çünkü sağlığa faydalı meyvenin kendinden daha fazla. Ayrıca bölgesel olarak cilt sorunları kas ve eklem ağrılarını tedavi etmek içinde kullanabiliriz. Bir çok hastalığı doğal bir şekilde tedavi edebilmemizi ve kilo verebilmemizi sağlar.

   Neden avokado çekirdeği

   Avokado çekirdeği mükemmel bir yiyecektir. Sık sık tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu meyvenin içeriğindeki amino asitlerin %75'i çekirdeğinde bulunur. Dahası, avokado çekirdeği diğer tüm yiyeceklerden daha fazla miktarda çözünür lif içerirler.

   Avokado ÇekirdeğiAvokado çekirdeğin sağlığa faydaları:

   Avokado çekirdeği yediğimizde göreceğimiz faydalardan bazıları aşağıdaki gibidir;
   • Antioksidan etkisi hücrelerin yaşlanmalarını önler.
   • Amino asit içeriği sayesinde kalp damar hastalıklarını önler. Yüksek kolesterol  tedavisini koroner arter hastalığının önlenmesi için mükemmeldir.
   • Vücut direncini arttırmaya sağlar. Mikrop mantar parazitlerden kaynaklanan hastalıklara karşı yardımcı olur.
   • İnceltir ve yağlarını yakar. Doğanın mantığı sayesinde meyvenin posasında bulunan yağ yakıcılar avokado çekirdeğinde bulunur.
   • Kanama durdurucudur, ishal ve mide bağırsak kanalı iltihabi tedavisi için kullanılır.
   • Afrodizyak etkisi libidolusu yüksektir
   • Bitkinlik stres durumlarında canlandırıcı etkiye sahiptir
   • Bölgesel olarak kullanıldığında eklem kas ağrılarını giderir.
   • Epilepsiyi önlemeyi sağlar.
   Avokado çekirdeği nasıl tüketilir:

   İyileştirici özelliklerinden  dolayı avokado çekirdeklerinin acısı ve keskin bir tadı vardır. Tüketmeden önce kahverengi inci kabuğunu soyun ve rendeleyin dilerseniz kısık ateşte kahverengileşinceye kadar kavurun. Kabuğu soyduğunuzda kırmızımsı bir renk olduğunu göreceksiniz. 

   Demleme: 10 dakika kaynatıp  5-6 dakika demlenmesini bekleyin ve gün içinde içiniz.
   ]]>
   Çekirdek Kaç Kalori https://www.cekirdek.gen.tr/cekirdek-kac-kalori.html Wed, 21 Nov 2018 02:36:13 +0000 Çekirdek kaç kalori, Çekirdek, birçok kişinin severek tükettiği kuruyemişlerin başında gelmektedir. Özellikle yazın parklarda ve bahçelerde, açık alanlarda tüketmeyi çok sevdiğimiz çekirdeğin, kış aylarında da havala Çekirdek kaç kalori, Çekirdek, birçok kişinin severek tükettiği kuruyemişlerin başında gelmektedir. Özellikle yazın parklarda ve bahçelerde, açık alanlarda tüketmeyi çok sevdiğimiz çekirdeğin, kış aylarında da havaların erken kararmasından dolayı, çoğu kişi evlerinde televizyon başında geçirirken yanından ayırmadığı çekirdek, çoğu kişi tarafından tercih edilen bir kuruyemiştir. Çekirdeğin bu kadar sevilmesini yanında merak edilen bir konuda, kaç kalori olduğudur.

   Çekirdek kaç kaloridir

   • Bir çay bardağı çekirdeğin yaklaşık 25 gram olduğunu düşünecek olursak; 25 gram çekilmiş çekirdek, 75 kalori bulunmaktadır.
   • Hazır paketlerden alınan bir çay bardağı ve 25 gram çekirdeğin enerji değeri ise; 116 kaloridir.
   • Kabuklarından ayıklanmış bir bardak 25 gram çekirdeğin kalorisi 114'tür.
   • Tuzsuz ve kavrulmuş çekirdeğin bir çay bardağı, yani 25 gramı, 13 kalori içermektedir.

   25 gram çekilen çekirdeğin besin değeri;

   • Karbonhidrat: 6.3 gram
   • Protein: 7.5 gram
   • Yağ: 2.2 gram

   25 gram normal çekirdeğin besin değeri;

   • Karbonhidrat: 2.3 gram
   • Protein: 5 gram
   • Yağ: 10.6 gram

   Çekirdek Kaç Kalori25 gram kabuğundan ayıklanmış çekirdeğin besin değeri;

   • Karbonhidrat: 2.34 gram
   • Protein: 4.48 gram
   • Yağ: 9.02 gram
   Bu sonuçlara bakıldığında, bilhassa diyet yapan kişilerin çekirdek tüketmeleri kesinlikle önerilmemektedir. Çekirdeğin yüksek kalori içerdiğinden dolayı, spor ve diyetle eritilen yağ oranları, çekirdekle birlikte vücuda geri alınabilmektedir. Bundan dolayı çekirdek tükettiğinizde, yaptığınız spor ve diyetler boşa çıkmaktadır. Kilo ile sorunu olmayan kişiler ise, çekirdeği tüketmelerinde aşırıya kaçmadığı sürece, herhangi bir sorunu bulunmamakla birlikte, çekirdeğin insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Çekirdeğin faydalarından daha fazla yararlanmak için, işlenmiş çekirdeklere nispeten, daha düşük yağ oranı içeren çiğ veya tuzsuz çekirdekler tercih edilmelidir. Çekirdek ne kadar işlenirse, o kadar fazla yağ oranı bulunmaktadır.

   Çekirdeğin faydaları, çekirdek üzerinde, yapılan araştırmalar sonucunda çekirdeğin içeriğinde, zengin protein, mineral ve karbonhidrat bulunmuştur. Özellikle çiğ ve tuzsuz olan çekirdeklerde, faydaları daha da artmaktadır. Depresyon, stres ve unutkanlığa iyi gelmekte olan çekirdeğin, bir başka özelliği ise, günlük besin değerini artırmada etkili olduğu bilinmektedir. Ay çekirdeğinde E vitamini, B1, B5 ve folik asit içerdiğinden dolayı, kalp ve damarları da korumaktadır. Sayılan bu faydalarının dışında çekirdeğin içeriğindeki maddeler sayesinde, özellikle hafıza kayıplarının sona ermesi ve hafızayı güçlendirdiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Her besinde olduğu gibi çekirdekte de aşırı tüketiminden kaçındığımız ve işlenmiş olmadığı sürece besleyici bir yiyecek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanında ergenlik döneminde çok fazla çekirdek tüketilmesi, sivilcelerin artmasına neden olacağından, ergenlik döneminde olan çocukların daha dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.
   ]]>
   Rüyada Çekirdek Çitlemek https://www.cekirdek.gen.tr/ruyada-cekirdek-citlemek.html Wed, 21 Nov 2018 08:02:54 +0000 Rüyada Çekirdek Çitlemek, Herkesi imrendiren temiz ve güzel bir hayata başlayıp yeni başlangıçlar yapmaya, hayırlı haberler duyup neşelenmeye, kendisine kar getiren işlerle uğraşmaya, oldukça emek verip birçok sıkıntıya sa Rüyada Çekirdek Çitlemek, Herkesi imrendiren temiz ve güzel bir hayata başlayıp yeni başlangıçlar yapmaya, hayırlı haberler duyup neşelenmeye, kendisine kar getiren işlerle uğraşmaya, oldukça emek verip birçok sıkıntıya sabır ederek olmasını istediği ve hiçbir olumsuzluktan yılmadan asla vazgeçmediği hayallerinin gerçekleşmesine ve verdiği emeklilerin meyvesini almaya işaret eder. Rüyada çekirdek çitlemek, birçok kişinin inanmadığı bir işi azim ve kararlı durarak başarmaya ve bu sayede çevresindekilerin taktirini toplamaya, uğraş verip istediği bereketi elde etmeye, zorluklara yenilmeyip toplu kazanca kavuşmaya, kendisine maddi ve manevi yükü olan bir yakından kurtulmaya, bol şansa ve uğraşlar sonucunda elde edilerek olan toplu mala delalet eder.  Bazı tabircilere göre rüyada çekirdek çitlemek, rüya sahibinin çevresinde devamlı dedikodusunu yapan ve kendisini kıskanılan kişilerin bulunduğuna, ağzı sıkı olmayan düşman sahibi olmaya, hoş olmayan davranışlarda bulunan kalp kırıcı dostlarla beraber olup güvensizlik yaşamaya ve bu nedenle sıkıntı çekmeye yorumlanır.

   Rüyada Çekirdek ÇitlemekRüyada bir başkasının çekirdek çitlediğini görmek, rüyayı gören kişinin yakın çevresindeki kişilerin rüya sahibi hakkında oldukça kötü laflar söyleyeceğine ve bu sözlerin rüya sahibini oldukça derinden etkileyecek olup üzüleceği anlamına gelir. Rüyada çekirdek kavurduğunu ve çitlediğini görmek, aslı olmayan ve kötü laflar duymaya, gereksiz sohbetlere katılmaya ve dünya malı ile meşgul olmak anlamına gelir. Rüyada tuzlu çekirdek çitlediğini görmek, rüya sahibinin keyfini kaçıracak olaylarla karşılaşacağına, zamanımı boşa harcayıp gereksiz harcamalarda bulunmaya ve bu nedenden dolayı ailede sorunlar yaşanacağına alamet eder. 

   Rüyada topluluk içinde çekirdek çitlediğini görmek, rüya sahibinin genellikle çevresindeki kişiler tarafından sevilmediğini ve beğenilmediğini ve bu nedenle sürekli arkasından konuşulduğu anlamına gelir. Rüyada tek başına çekirdek çitlediğini görmek, rüya sahibinin dünyalık işlerden sıkılıp, yalnız ve sessiz bir hayat yaşamak isteyeceğine ve tek başına çıkacak olduğu bir yolculuğa rivayet edilir.
   ]]>
   Çekirdeğin Görevleri https://www.cekirdek.gen.tr/cekirdegin-gorevleri.html Thu, 22 Nov 2018 05:54:42 +0000 Çekirdeğin görevleri; çekirdek hücrenin yaşamsal faaliyetlerini yöneten bir mekanizmadır. Çekirdeğin asıl görevi hücreyi yönetmek ve kalıtım bilgisini taşıyarak hücre bölünmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra çekirde Çekirdeğin görevleri; çekirdek hücrenin yaşamsal faaliyetlerini yöneten bir mekanizmadır. Çekirdeğin asıl görevi hücreyi yönetmek ve kalıtım bilgisini taşıyarak hücre bölünmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra çekirdeğin görevlerinden biri de genlerdeki özellikleri sonraki hücrelere taşıyarak kalıtsal devamlılığı sağlamaktadır. Çekirdeği olmayan yada çıkartılan hücre yaşayamaz. Bakterilerde ve mavi yeşil alglerde çekirdek bulunmaz. Alyuvarlar ise çekirdeği  bulunmadığı için bölünmez.

   Yapısı ve özellikleri
   Çekirdek zarının çift katı bulunur. Üzerinde bulunan porlar hücre zarındakilerden daha genişçedir. Bunun nedeni ise mRNA ve tRNA’ların kolaylıkla geçmesini sağlamaktır. Bazen çekirdek zarının dış kısmında ribozomlar görülebilir. Ayrıca çekirdek zarı kromozomların stoplazmaya dağılarak bozulmasını önlemektedir. Hücre bölünürken erir ve kaybolur. Çekirdekçik, kromatin ipliğin yoğunlaşmış halidir. Protein ve RNA bakımından da oldukça zengindir. Çekirdek hücre bölünmesi sırasında kaybolur, sonra yeniden oluşturulur. Çekirdek plazması ise su, nükleotidler, RNA, ATP ve enzimlerden oluşmuştur. Kromatin iplikler, çekirdeğin en önemli bölümleridir.

   Bunlar hücre bölünmesi sırasında kısalıp, kalınlaşarak belirginleşir ve kromozom adını alırlar. Kromozomların görevleri ise, hücrenin yönetimini ve kalıtımı sağlamaktır. Her canlı türünde belli sayıda kromozom vardır, sayılarında zamanla değişme olmaz. Bazı türlerin kromozom sayıları aynı olabilir. Bu çok önemli bir şey değildir. Sayıların aynı olmasında Önemli olan nokta kromozomlar üzerindeki şifrelerin benzer olmasıdır. İnsanda 46 kromozom varken, aynı sayı kurtbağı bitkisinde mevcut ve 46'dır ve moli başlığında da 46 kromozom vardır. Ancak görüldüğü üzere üçü de birbirinden çok farklı canlı türüdür. Bazı tür bağırsak kurdunda 2 adet kromozom varken, bir tür eğreti otunda ise 1500 adet kromozom Mevcuttur. Ancak bağırsak kurdu hayvan olmakla daha mükemmel sayılır.

   Çekirdeğin GörevleriHücre Çekirdeği
   Bölünmenin büyümenin ve de onarımın denetim noktası hücre çekirdeğidir. Kalıtım materyaliyle bazı organik ve inorganik maddeleri kapsamaktadır. Hücrenin yaşamını devam ettirebilmesi için hücre çekirdeğinin mutlaka olması gerekir. Örnek verecek olursak çekirdeği çıkarılan bir amip birkaç gün sonra ölür. Çekirdek içinde kromozomları bulunduran bir organeldir. Bu kromozomları meydana getiren genler, hücredeki protein sentezini yani dolayısıyla proteinlerin yapısını belirler. Bu bilgiler hücreye RNA’lar aracılığıyla iletilir.

   İlkel hayvan ve bitkilerde zarla çevrilmiş belirli bir çekirdek yoktur ama kromatin iplik sitoplâzma içerisinde mevcuttur. En ilkel canlı olan virüslerin kalıtsal materyali bir RNA ya da bir DNA zincirinden oluşur. 

   Genel olarak her canlı hücrede (alyuvarlar hariç) bir çekirdek bulunur. Bazı istisnalar vardır mesela, Paramesyumda bir büyük birde küçük olmak üzere iki çekirdek varken, Foraminifera’da birçok çekirdek vardır. Memeli hayvanların karaciğer hücrelerinde de iki çekirdek yer alır. 
   ]]>
   Kabak Çekirdeği Nasıl Kavrulur https://www.cekirdek.gen.tr/kabak-cekirdegi-nasil-kavrulur.html Fri, 23 Nov 2018 05:34:40 +0000 Kabak çekirdeği nasıl kavrulur, kabak çekirdeği besin değeri çok yüksek olan ve bal kabağının içindeki çekirdeklerle yapılan bir çerez türüdür. Bal kabağının her ne kadar tatlısı daha meşhur olsa da ülkemizde çekirde Kabak çekirdeği nasıl kavrulur, kabak çekirdeği besin değeri çok yüksek olan ve bal kabağının içindeki çekirdeklerle yapılan bir çerez türüdür. Bal kabağının her ne kadar tatlısı daha meşhur olsa da ülkemizde çekirdeğinin faydalarını bilmeyen insanlarımızın bilgilenmesi gerekir. Kilo problemleri yaşayan insanların  fazla kilolarını vermek için birinci etken sporsa ikinci etkende yediğimiz gıda seçimleri ve ne kadar tüketmemiz gerektiğidir. Kabak çekirdeği çoğunlukla kavrularak tüketilen ve özellikle tuzsuz kavrulduğunda erkeklerde pankreas kanserine karşı insan vücudunda koruyucu doğal bir bağışıklık sistemi geliştirilen önemi büyük bir çerez çeşididir. 

   Kabak çekirdeği, ayrıca sütle de kavrulur. Değişik lezzetler arayan kişilerin değerlendirebileceği farklı lezzetlerdendir. Özellikle, Nevşehir ilimizin Kapadokya ilçesinde yapılan bu tarif uzun yıllardır uygulanan bir yöntemdir. Şehirde kabak çekirdeği üretimi kırsal bir bölgede olmasından dolayı oldukça fazladır. Bu üretimin fazlalığı üretimin yapan kişilere alternatif tüketim yolları geliştirmiştir. Sütle kavrularak yapılan kabak çekirdeği piyasadaki diğer çekirdeğin tadından çok farklıdır. Rengi altın renginde  olan sütle kavrulan çekirdeğin diğer çekirdeklerden ayrılması göz ile de çok kolaydır. Bu farklı kavurma biçiminin kendi piyasası vardır ve çok değerlidir. Mevsiminde üretilen ve yapılan sütle kavrulmuş kabak çekirdeğinin fiyatı on beş lira civarındayken mevsimi dışında serbest piyasadaki değeri otuz liraya kadar ulaşır. 

   Kabak Çekirdeği Nasıl KavrulurKabak çekirdeği malzemeleri;
   • 4 su bardağı kabak çekirdeği,
   • 3 çay kaşığı kırmızı biber,
   • 6 yemek kaşığı bal,
   • 6 yemek kaşığı kadar limon suyu,
   Kabak çekirdeğinin kavruluşu;

   Taze mevsiminin hasatı kabak çekirdekleri öncelikle üzerindeki turuncu renkli kabak artıklarından temizlenir ve nemli kalmayacak şekilde iyice kurutulur. Daha sonrada kabak çekirdeklerini tencere içerisindeki tuzlu kaynamış suya konur. Haşlanana kadar beklenir ortalama olarak 10-15 dakika kadar sürer. Haşlanan kabak çekirdekleri süzgeç yardımı ile sudan çıkarılarak temiz bir bez yardımı ile üzerinde hiç su kalmayacak şekilde kurulanır. Tuzlu kabak çekirdeği sevenler fırın tepsisi içerisine zeytinyağ ve tuz ile kabak çekirdeklerini karıştırarak yerleştirilir. Eğer ki tuzsuz daha faydalı diyenler için tuz konmadan karıştırılır. Çekirdeklerin üst üste gelmemesi için tepsiye iyice yayılması gerekir. Önceden 180 derecede ısıttığımız fırın içerisine yerleştirilir. 10 dakika boyunca kapağı açmadan pişmesini bekledikten sonra çıkarıp bir kaşık yardımı ile karıştırarak yeniden fırına sürülür. Yaklaşık beş dakika sonra fırındaki çekirdeklerden pişmiş mi diye bir iki tanesine bakılır pişmemiş ise biraz daha kavrulur. Sonrasında sıcak halde biraz daha tuz atılır ve  soğumaya bırakılır. Ancak isteğe göre kabak çekirdeği kavurmasına çeşitli baharatlarda kullanılabilir. Kabak çekirdeğimiz artık hazır ve afiyetle yiyebilirsiniz. Unutmayın tuzsuz sade kavrulmuş kabak çekirdeği Almanya gibi ülkelerde eczanelerde satılan ve prostat kanseri gibi hastalıların tedavisinde kullanılan reçete ile satılan bir ilaçtır. Ülkemizde yetişme oranı çok yüksek olan bal kabağının içindeki kabak çekirdeğinin kıymetini bilelim. Sağlıklı afiyetli günler.
   ]]>
   Zeytin Çekirdeğinin Zararları https://www.cekirdek.gen.tr/zeytin-cekirdeginin-zararlari.html Fri, 23 Nov 2018 19:43:04 +0000 Zeytin çekirdeğinin zararları: Zeytin kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Çok fazla tüketilen zeytin sağlığa oldukça faydalıdır. Ancak çok sevilen zeytinin bazı insanlar çekirdeğini yutmaktadır. Çekirdeği bütün olara Zeytin çekirdeğinin zararları: Zeytin kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir. Çok fazla tüketilen zeytin sağlığa oldukça faydalıdır. Ancak çok sevilen zeytinin bazı insanlar çekirdeğini yutmaktadır. Çekirdeği bütün olarak yutulursa sağlık açısından pek sağlıklı olmaz. Toplumda herkes zeytin çekirdeğini yutmanın faydalı olduğunu söyler, ancak bu durum sağlık açısından çok zararlıdır. Bunun nedeni ise zeytin çekirdeğinin iki ucunun sivri olmasıdır. İki ucu sivri olan bu çekirdek yutulduğunda mide bunu hazmedemez. Bağırsaklara zarar verir. Ve kişide ciddi sağlık problemlerine yol açar.

   Zeytin Çekirdeğinin ZararlarıZeytin çekirdeğinin zararları:
   • Zeytin çekirdeği bütün olarak yutulmamalıdır. 
   • Çekirdeği toz haline getirdikten sonra tüketilmelidir.
   • Ancak çekirdeği toz haline getirip tüketmeden öncede mutlaka doktora danışılmalıdır.
   • Zeytin çekirdeği bütün olarak yutmak apandisit hastalığına neden olur.
   • Bütün zeytin çekirdeği yutulduğunda apandisit patlar ve kişiye zarar verir.
   • Çekirdeği bütün olarak yutulduğunda mide rahatsızlıklarına neden olur.
   • Sindirimi olumsuz etkiler ve hazımsızlığa neden olur.
   • Hazımsızlığa neden olduğu için bağırsakların zarar görmesine neden olur.
   • Zeytin çekirdeğini yutmanın sağlığa hiç bir faydası yoktur.
   ]]>
   Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/nar-cekirdegi-yaginin-cilde-faydalari.html Sat, 24 Nov 2018 15:30:29 +0000 Nar çekirdeği yağının cilde olan faydaları, Nar içerisinde bir çok mineral barındıran sonbahar aylarının en çok sevilen meyvelerindendir. İçerinde potasyum, demir ve C vitamini olan ve bu minerallerin insan vücuduna olan faydal Nar çekirdeği yağının cilde olan faydaları, Nar içerisinde bir çok mineral barındıran sonbahar aylarının en çok sevilen meyvelerindendir. İçerinde potasyum, demir ve C vitamini olan ve bu minerallerin insan vücuduna olan faydaları tartışmasız çok önemlidir. Türkiye dünya ülkeleri açısından nar üretiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde çok yaygın olan nar ağaçları meyvesinin tüketimi de çok fazladır. Kışın gerek vücut direnci gerekse de kozmetik sektöründe çok tercih edilen bir gıdadır. Nar çekirdeği yağı taze nar çekirdeklerinden elde edilir. Aktarlarda, kozmetik alanlarında ciltte oluşabilecek rahatsızlıklar için nar çekirdeği yağı kullanılır. Bunların dışında ilaç sektöründe de kullanılır. 

   Nar çekirdeği yağının fayda sağladığı yerler;
   • Kansere karşı vücudu korumada,
   • İnsan cildini beslemede,
   • Ciltteki kırışıklıkları azaltmada kullanılır.
   Nar Çekirdeği Yağının Cilde FaydalarıNar çekirdeği yağının cilde olan faydaları;
   • Bu yağ cilt dediğimiz derinin dış kısmında bulunan keratinosit hücrelerini aktive eder. Bu hücreler derinin rengine ve saç rengine etki eder ve rengini belirler. Sağlıklı ve genç görünümlü ciltler için canlılık ve parlaklık kazandırır. Nar çekirdeği yağı cildin gençlik canlılık veren hücrelerini etkileşime geçirerek kırışıklıkların ve cilt renginin parlak olmasında yardımcı olur.
   • Cilt için yaralı olacak bazı ürünlerin içerisinde asitik maddeler mevcuttur. Asit içeren ürünlerin özellikle hassas ciltlerde tahriş ve yanmalara sebep olduğu bilinmektedir. Bu amaçla da nar çekirdeği yağı her türlü cilde uyum sağladığından her cilt tipi için kullanıma uygundur. Bunlar kuru ciltler, yağlı ciltler yada karma ciltler olarak kendi arsında üçe ayrılır. Üç cilt tipi içinde rahatlıkla kullanılabilir. 
   • Kadınlarda doğum kontrol hapları lekelere sebep olur ve ciltte kötü bir görünüm oluşturur. Bu sorunlar zaman içerisinde kaşıntı, sivilce gibi kötü bir görünüm veren tepkimeler olur. Bu olumsuz koşulların doğum kontrol ilaçları içilirken olmasını engellemek için nar çekirdeği yağı kullanılır.
   • Cilt hastalıkları olarak bildiğimiz birkaç hastalıktan sedef ve egzama gibi rahatsızlıkların tedavisinde nar çekirdeği yağının rahatlatıcı bir etkisi vardır. Kullanımı ile bu tür hastalıkları olan insanlarda kaşıntı ve yanmaları azaltır. Ciltteki hücreler içerisine direk etki ettiği için cilt hastalarının doğal olarak kullanabileceği bir yağdır. 
   • Uykusuzluk, stres, ve aşırı yorgunluk gibi durumlarda göz altı morlukları ve torbaları oluşan kişilerde en iyi çözüm olabilecek alternatif bir yağdır. Gözlerinizin içerisine kaçırmadan yüzünüzdeki makyajı temizledikten sonra bir pamuk yardımı ile göz çevrenize uyguladığınızda gözaltı morlukları ve şişliklerden kurtulabilirsiniz.  
   Nar çekirdeği yağı iki türlü kullanılabilir birisi içeriden, diğeri de dışarıdandır. Çeşitli kozmetik firmaları yada ilaç firmaları bu doğal formülü haplara sığdırmıştır. Ağız yolu ile kullanılacak bu hapların 8 damla kadar bir çay bardağı içerisine damlatılarak ve üzerine su eklenerek veya kesme şekere damlatılarak kullanılmasına olanak sağlamıştır. Dışarıdan kullanım ise, ellerimize döktüğümüz nar çekirdeği yağını cildimize masaj yolu ile uygulayarak deriye işlenmesini sağlamaktır. Bu besleyici ve iyileştirici özelliği olan nar çekirdeği yağı, içeriğindeki zengin moleküler yapısı sayesinde cilt gençleşir, yumuşak canlı ve pürüzsüz bir yapıya sahip olur. 
   ]]>
   Keçiboynuzu Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/keciboynuzu-cekirdegi.html Sun, 25 Nov 2018 11:25:24 +0000 Keçiboynuzu Çekirdeği: Dünya üzerinde yetişen tüm bitki çiçekleri arasında çekirdeği en sert olan çekirdeklerden bir tanesi de keçiboynuzu çekirdeğidir. Keçiboynuzu çekirdeği diş ile kırılmaya çalışıldığında Keçiboynuzu Çekirdeği: Dünya üzerinde yetişen tüm bitki çiçekleri arasında çekirdeği en sert olan çekirdeklerden bir tanesi de keçiboynuzu çekirdeğidir. Keçiboynuzu çekirdeği diş ile kırılmaya çalışıldığında dişin zarar görebileceğinden hatta kırılabileceğinden dolayı bunu denemek çok yanlış bir davranış olacaktır. Diğer tüm bitkilerin olduğu gibi keçi boynuzu bitkisi de oldukça faydalı bir bitkidir. Keçiboynuzu çok eski dönemlerde sık sık ve fazla tüketilmekte iken günümüzde olması gereken yerde değildir. Faydaları çok fazla olan keçiboynuzu bitkisi akciğerlerde oluşan ödeme, akciğer kanserine, astım ile solunum yollarında meydana gelen hastalıklara fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, keçiboynuzu spermlerin hareketlenmesi ve cinsel gücün arttırılması amacı ile de kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitki çocuklar içinde oldukça besleyici bir gıdadır ve sık sık tüketilmesi gerekmektedir. Çocuklara tatlı yerine keçiboynuzu verilmesi tavsiye edilmektedir.

   Keçiboynuzu Çekirdeği

   Keçiboynuzu Çekirdeği Yapısı ve Kulanım Alanları

   Açlık hissini gideren, şeker kullanımı yerine kullanılabilen keçiboynuzu bitkisinin çekirdeği de oldukça ilginçtir. Bir adet keçiboynuzu çekirdeği 0,2 gram ağırlığındadır. Bu ağırlık ölçüsü keçiboynuzunun şekli ya da büyüklüğü fark etmeksizin tüm çekirdeklerinde aynı olmaktadır. Doğadan gelen bir mucize olan keçiboynuzu çekirdeğinin hepsinin ağırlığı eşittir. Bundan dolayı da keçiboynuzu çekirdeği çok eski zamanlarda ağırlık birimi olarak kullanılmıştır. O dönemlerde kullanılan ölçüye göre bir dirhem on altı keçiboynuzu çekirdeği ile eşittir. Günümüzdeki ağırlık birimi ölçülerine bakıldığında ise keçi boynuzu çekirdeğinin beş tanesi tam olarak bir gramdır. Bunun yanı sıra, bir adet keçiboynuzu tam olarak bir karat eşitliğindedir. Karat kelimesi yunanca bir kelimedir ve keçiboynuzu ile aynı anlamda olan ceratonia kelimesinden gelmektedir.

   Ağırlık ölçüsü olarak kullanımının yanı sıra, keçiboynuzu çekirdeği süs eşyaları yapımında da kullanılmaktadır. Tespih yapımı amacıyla da kullanılan keçiboynuzu çekirdekleri ile yapılan birden çok ve her biri ayrı güzel aksesuar süslemeleri de mevcuttur. Bu süslemeler içinde mum süslemeleriyle aynaların çerçevesinde bulunan süslemeler görülmeye değerdir. 

   ]]>
   Kakao Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/kakao-cekirdegi.html Sun, 25 Nov 2018 18:07:39 +0000 Kakao çekirdeği, ağaçları en verimli olarak  5-6 yıl sonra verir. Bu ağaç tüm yıl boyunca 6 aylık  2 dönemde çiçek açar ve meyve verir. Hasat zamanı toplanan meyveler kendi yarılarak açılır, böylece meyvenin etli Kakao çekirdeği, ağaçları en verimli olarak  5-6 yıl sonra verir. Bu ağaç tüm yıl boyunca 6 aylık  2 dönemde çiçek açar ve meyve verir. Hasat zamanı toplanan meyveler kendi yarılarak açılır, böylece meyvenin etli kısmına gömülü sayıları 20-40 arası değişen çekirdekler ortaya çıkar. Dış kabuğu soyulurken çekirdeklere zarar verilmemelidir. Değerli kakao çekirdeği meyvenin kabuğundan çıkartılıp, büyük sepetlerde toplanır. Toplanan kakao çekirdekleri 5-7 gün arasında mayalanması için sepetin içerisinde veya yere serilerek kurutma yapılır.  Bu işlem sırasında çekirdekleri düzenli olarak karıştırınız. Kakao çekirdeğinin üst kısmında bulunan et kısımları kurutma sırasında mayalanma sonucu kakao çekirdeği koyu kahverengini alır. Kabuktan çıkarılan çekirdekler acılığının kaybolması için bırakılır. Kurutma işleminin çekirdeği için çok önemli, çünkü kurumayan çekirdekler nakliye sırasında veya depoda fark edilmeden çürüyebilirler. 

   Kakao Çekirdeği

   Kakao çekirdeğinin iki temel türü vardır: Forastero  Criollo. Forastero kakao kullanımının büyük kısmını kapsayan çekirdekler. Criollo çikolataya fındık çiçek aroması katan ve çok az miktarda üretilebilen bir çekirdektir. Kakao çekirdeklerinin aromalı bir kokuları vardır. 

   Geçmişte ve bugün oldukça geniş kullanım alanlarına sahiptirler. Kakao çekirdeklerinin  öğütülmesi sonucu oluşan kakao macunu; yağ, kakao tozu çikolata gibi ürünlerin imalatında kullanılır. Kakao çekirdeklerinin preslenmesiyle elde edilen kakao yağı ise parfüm ve kozmetik sektörlerinde oldukça geniş bir kullanım alanlarına sahiptir.

   ]]>
   İncir Çekirdeği Yağının Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/incir-cekirdegi-yaginin-faydalari.html Mon, 26 Nov 2018 00:27:31 +0000 İncir çekirdeği yağının faydaları, Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olmasından dolayı, tüketilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir. İncir çekirdeği fabrikalarda işlenerek incirin çekirdeğinden ayrılma İncir çekirdeği yağının faydaları, Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olmasından dolayı, tüketilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir. İncir çekirdeği fabrikalarda işlenerek incirin çekirdeğinden ayrılması sonucu elde edilen incir çekirdekleri, soğuk presle preslenerek incir çekirdeği yağı elde edilir. Bilinen bu doğal yöntemin dışında, incir çekirdeği yağı elde etme imkanı bulunmamaktadır. Bazı kimyasal işlemler sonucu elde edilen yağların sağlık açısından pek faydalı olduğu söylenemez, üstelik bazı kimyasal yöntemlerle elde edilen bu yağın içinde bulunan bazı kanserojen maddeler dolayısı ile sağlığımızı tehdit etme riski de her zaman mevcuttur.  İncir çekirdeği yağının faydaları oldukça çoktur. Bunlardan bazılarından bahsedelim burada.

   İncir Çekirdeği Yağının Faydalarıİncir çekirdeği yağının faydaları
   • Saçları besler, saç dökülmelerini önler ve canlılık kazandırır
   • Kadınlarda göğüs sıklaştırıcı olarak kullanılır ve göğüs sarkmaları giderir.
   • Topuklarda oluşan çatlaklar, el ve dudak çatlaklarında oldukça faydalıdır
   • Gebelikte oluşan cilt çatlaklarında kullanılmasında çok faydalıdır
   • Cilde uygulandığında, cilde canlılık katar ve ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde çok faydalıdır
   • Sivilce izi bulunan cilde uygulandığında sivilce izlerini giderir, sivilce oluşumlarını önler
   • Dudaklarda oluşan uçuklar ve deride oluşan isilik kızarıklıkları için çok faydalıdır
   • Bir çay bardağı ılık suyun içine üç damla incir çekirdeği yağı damlatıp gargara yapılırsa diş eti hastalıklarına iyi gelir
   • Göz altında oluşan morlukları ve noktalara uygulandığında oldukça faydalıdır
   • Bir çay bardağı ılık suya beş damla damlatılarak içilmesi halinde, hücre yenileyici özelliği vardır. (Pres yöntemi ile elde edilmiş yağ olmalıdır)
   • Kabızlığa karşı çok faydalıdır, kabızlığı giderir
   • Bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği vardır
   • Cinsel gücü artırmada oldukça faydalıdır
   • Enerji deposudur vücuda enerji sağlar
   • Kanın pıhtılaşmasını önler kalp krizi riskini azaltır
   • Toksinlerin vücuttan atılmasında çok faydalıdır
   • Kolesterol seviyesini düşürücü etkisinden dolayı, şeker hastalarının ve kilo sorunu olanların kullanması oldukça faydalıdır. 
   İncir çekirdeği yağını nasıl kullanmalıyız
   İncir çekirdeği yağını saç bakımı için kullanacaksanız, haftada en az iki kere saç diplerine ve deriye iyice yedirip, 1 saat bekledikten sonra yıkanır. Cilt için kullanılacaksa, soğuk sıkım incir çekirdeği yağı direk cilde bir pamukla iyice yedirilir, 1 saat sonra cilt, ılık su ve sabunla yıkanır. Göğüs sıklaştırıcı olarak kullanılacaksa, 1 çorba kaşığı üzüm çekirdeği yağı ve 1 çorba kaşığı incir çekirdeği yağı karıştırılarak dairesel hareketlerle 10 dakika kadar masaj yapılır. Bu uygulamaya en az üç ay devam edilmesi sonuç alma bakımında gereklidir.

   Burada bahsettiğimiz incir çekirdeği yağının faydalı olabilmesi için, soğuk pres dediğimiz yöntemle doğal yollarla elde edilmiş incir çekirdeği yağını bulmamız gerekir. Kimyasal yollarla elde edilen ve sanal ticaret ortamında ucuza satılan yağların herhangi bir faydası olmayacaktır, incir çekirdeği yağı alırken mutlaka, güvenilir kaynaklar aranmalı ve oradan temin edilmelidir. kozmetik ürünlere oldukça çok paralar vermek yerine, mümkün olduğu kadar doğal yolların denenmesi, sağlığımız açısından faydalı bir yöntemdir. Bu konuda incir çekirdeği yağının sağlığımıza olumlu etkileri oldukça çoktur ve en güvenilir doğal bir ilaçtır. 
   ]]>
   Avakado Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/avakado-cekirdegi.html Mon, 26 Nov 2018 16:00:23 +0000 Avakado Çekirdeği, çok lezzetli olan ve genellikle ılıman iklimlerde yetişen avakado meyvesinin çekirdeği de oldukça faydalıdır. Ancak genelde avokado çekirdeğinin faydalı olduğu çok fazla bilinmediğinden meyvenin kendisi terc Avakado Çekirdeği, çok lezzetli olan ve genellikle ılıman iklimlerde yetişen avakado meyvesinin çekirdeği de oldukça faydalıdır. Ancak genelde avokado çekirdeğinin faydalı olduğu çok fazla bilinmediğinden meyvenin kendisi tercih edilip çekirdeği çöpe atılır. Araştırmalar sonucunda avakado çekirdeğinin avakado meyvesinden daha sağlıklı ve faydalı olduğu saptanmıştır. Uzmanlar, günlük hayatta avakado meyvesinin ve çekirdeğinin sıkça tüketilmesini tavsiye etmektedir. Aminoasitlerin çokça bulunduğu avakado çekirdeğinde fazlaca lif bulunmaktadır.

   Avakado çekirdeğinin faydaları
   • Çok fazla aminoasit barındırdığı için kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
   • Antioksidan bir yapıya sahip olduğundan hücrelerin yaşlanmasını önler. 
   • Vücut direncini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
   • Kilo vermek için oldukça idealdir. Yağ yakıcı özelliği bulunur. Bağırsakların iyileşmesini sağlar.
   • Yorgunluk ve bitkinlik durumlarında canlandırıcı etkiye sahiptir.
   • Epilepsi hastalığını ve tümör büyümesini engeller.
   • Afrodizyak etkisi ile cinsel isteği arttırmaktadır.
   • Eklem kas ağrılarını önleyici rolü üstlenir. 
   • Tiroid bezi hastalığına ve astım hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.
   • İshal ve mide ağrılarına iyi gelir.
   Avakado ÇekirdeğiAvakado çekirdeğinin kullanımı

   Avakado çekirdeğinin tadı genelde acı ve keskindir. Tüketilmeden önce kahverengi kabuğu soyun veya rendeleyin. Kabuk soyulduktan sonra kırmızı bir renkte çekirdek görülecektir. Bu çekirdeği demleme çay yaparak veya yemeklerin içinde çeşni olarak kullanabilirsiniz.

   Avakado çekirdeğini uygulama şekli

   Avakado çekirdeğini ezip alkolle karıştırın ve bir hafta oda sıcaklığında bekletin. Bu karışımı kas ve eklem ağrılarına iyi gelmesi için masaj olarak uygulayın. Avakado çekirdeğinin tozu ve azıcık sıcak suyu bir kapta karıştırın ve krem haline getirin. Daha sonra bu kremi cilt lekeleri için kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra saç dökülmesini önlemek ve parlak saçlara sahip olmak isterseniz avakado çekirdeğini rendeleyin ve Hint yağı ile karıştırın. Bir gün bekletin ve saçlarınızı krem ile yıkayın ve streç ile kapatın. Bir saat bekleyip saçlarınızı durulayın.
   ]]>
   Karpuz Çekirdeğinin Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/karpuz-cekirdeginin-faydalari.html Tue, 27 Nov 2018 06:57:04 +0000 Karpuz çekirdeğinin faydaları, karpuz herkesin severek tükettiği, ferahlatıcı bir yaz meyvesidir. Karpuzun kendisi kansere karşı savaşan bir meyvedir. Karpuz çekirdeği de içeriğinde yüksek oranda protein barındıran ve vücut g Karpuz çekirdeğinin faydaları, karpuz herkesin severek tükettiği, ferahlatıcı bir yaz meyvesidir. Karpuzun kendisi kansere karşı savaşan bir meyvedir. Karpuz çekirdeği de içeriğinde yüksek oranda protein barındıran ve vücut geliştirenler açısından son yıllarda protein tozuna karşı alternatif olarak kabul edilmektedir. Yaz geldiğinde karpuz yiyenler, çekirdeklerini de değerlendirmelidir. Karpuz çekirdeğini kurutarak kavurup tüketmeyi denebilirsiniz. Günde bir bardak kurutulmuş karpuz çekirdeği protein ihtiyacınızın yaklaşık % 60 kadarını karşılayabilir. Protein içeriği yüksek olan karpuz çekirdeğini atmamalı, değerlendirmelisiniz. Karpuz çekirdeği vücudunuza nasıl faydalar sağlar, neden tüketilmelidir, bu konuda açıklamalar yapalım.

   Karpuz çekirdeği faydaları

   Protein içeriği: Karpuz çekirdeği içeriğinde sporcuların kullandığı arginin denilen proteini de barındırır. Bunun özelliği kas yapımında vücuda destek olmasıdır. Kişide büyüme hormonlarını tetikler. Karpuz çekirdeği ayrıca glukamik asit ile kas kemik yapısını oluşturan lizinin denilen protein yapı taşını barındıran önemli bir kaynaktır. Bu özellikleri nedeniyle karpuz çekirdeği vücut geliştirmede kullanılan yapay protein tozlarına nazaran daha faydalıdır.

   Magnezyum içeriği: Karpuz çekirdeği bünyesinde önemli mineralleri barındırır. Günde bir çay bardağı kurutulmuş karpuz çekirdeği tüketirseniz, ihtiyacınız olan magnezyumun hepsini karşılayabilirsiniz. Magnezyum hem kan basıncını düzenler, hem kan şekerini düzenleyici etki yapar, hem de vücudunuzdaki karbonhidrat metabolizmasını düzenler. Karpuz çekirdeği sadece magnezyum değil, demir, fosfor, bakır potasyum, çinko, manganez gibi mineralleri de içerir. Bunların hepsinden faydalanma şansına sahipsiniz.

   Yağ içeriği: Karpuz çekirdeği bu yararlı etkileri yanında içerdiği mono ve çoklu doymamış yağlarla, omega 6 yağı sayesinde kalp sağlığınıza olumlu etkiler yapar. Düzenli olarak tüketildiği takdirde karpuz çekirdeği sağlığınızı korunmanıza yardımcı olur. Ancak 1 fincan karpuz çekirdeğinin kalori bakımından 600 kalori içerdiği de dikkate almalısınız. Tüketiminizde aşırıya kaçmamalısınız.

   B vitamini içeriği: Karpuz çekirdeği içerdiği B vitamini sayesinde tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir. Günlük niasin ihtiyacınızın % 19 kadarını karpuz çekirdeğinden sağlayabilirsiniz. Bunun dışındaki B vitaminlerini de içeren bir besindir.

   Karpuz Çekirdeğinin FaydalarıKarpuz çekirdeği yağı hangi yararlı etkilere sahiptir

   Karpuz çekirdeğinin yararlı etkilerinden sadece kurutarak değil, karpuz çekirdeği yağını kullanarak ta faydalanabilirsiniz. Bunun saçlarınıza ve cildinize faydası çoktur. Haricen masajla tatbik edildiğinde aradaki farkı kısa sürede görebilirsiniz. Vücudunuza uyumlu bir ürün olduğundan, içerdiği protein ve yağlar kolay şekilde emilir. Saçlarınız ve cildiniz canlılık, parlaklık kazanır. Karpuz çekirdeği yağı ülkemize yurt dışından gelmektedir. Ancak yararlı etkileri giderek yaygınlaştığından, yakın zamanda üretiminin başlayacağını söyleyebiliriz. Ülkemiz karpuz yetiştiriciliğinde oldukça iyidir. Bu nedenle karpuz çekirdekleri de mutlaka değerlendirilmelidir.
   ]]>
   Chia Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/chia-cekirdegi.html Tue, 27 Nov 2018 14:06:25 +0000 Chia çekirdeği,  Yeni yabanmersini olarak ta söyleyebileceğimiz bu çekirdek çeşidi, gluten içermez, tamamen bitkiseldir. İçerisinde bol miktarda mega üç, antioksidan lifler içerir. Chia çekirdeği içeriğindeki lifler sayesinde Chia çekirdeği,  Yeni yabanmersini olarak ta söyleyebileceğimiz bu çekirdek çeşidi, gluten içermez, tamamen bitkiseldir. İçerisinde bol miktarda mega üç, antioksidan lifler içerir. Chia çekirdeği içeriğindeki lifler sayesinde zayıflama içinde kullanılır. Bu lifler sizi tok tutar ve açlık hissi yaratmazlar. Kolay hazmedilmesi kişilerde iştah bastırmada etkilidir. Chia çekirdeğinin faydalarından yararlanabilmek için sabahları tüketmeniz önemlidir.

   Chia çekirdeğinin özellikleri;
   • Yabanmersini dediğimiz bitkiden daha çok antioksidan olması,
   • Sütten beş kat fazla kalsiyum içermesi,
   • Ispanağa göre üç kat daha fazla demir içermesi,
   • Tahıl, çekirdek yada fasulyeden daha çok protein içermesi,
   • Yulafa nazaran daha çok lifli olması,
   • Potasyum değeri açısından muzdan daha çok içeriğinde barındırması özelliklerinden bazılarıdır. 
   Chia çekirdeğinin kullanım alanları da çok çeşitlidir salatalarda, kokteyllerde ve müslinede ekleyerek kullanabilirsiniz. Chia çekirdeği vücuttaki sıvıyı emerek  vücudumuzun uzun süre susuz kalmasını sağlar. Kendine has değişik bir tadı olmamasına rağmen yemeklerde ve tatlılarda istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Besin değeri oldukça yüksektir. Mineraller bakımından birden çok sebze ve meyvenin içerdiğinden daha fazla minerali tek başına içermesi çok önemlidir. Özellikle de demir kalsiyum ve magnezyum mineralleri içeren bu çekirdek tüketilmesi gereken bir gıdadır. 

   Chia ÇekirdeğiChia çekirdeğinin faydaları;
   • Kandaki şekeri düzenler,
   • Kilo verdirir,
   • Yüksek oranda besin değerleri olmasına rağmen düşük kalorili bir gıdadır. 
   • Omega üç yağ asidi içerir ve beden gelişiminde aktif rol oynar.
   • İçeriğindeki proteinin çok olması vücudun enerji ihtiyacını sağlar.
   • Kalsiyum içeren yapısı sayesinde kemikleri güçlendirir.
   • Beyin fonksiyonlarını geliştirir.

   Spor egzersizlerini yapmadan enerji depolamak yerine Chia çekirdeği tüketilmesi hem sağlık açısından hemde hızlı kilo verme açısından önemli bir yere sahiptir.
   Somon balığında bulunan omega üç, Chia çekirdeğinde daha fazla vardır. Bunların dışında bedende oluşan ağrılara karşı  ağrı kesici özelliği de vardır. Aynı şekilde düzenli tüketildiğinde içeriğinde lifler sayesinde bağırsakların hızlı çalışmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Chia çekirdeği her sabah aç karnına yutulduğunda içerisindeki lifler sayesinde midede şişer ve yer kaplar buda kilosu fazla olan kişilerde yeme isteğini azaltarak kilo vermelerinde yardımcı olur. 

   Bunların dışında chia çekirdeğini hamur işlerinde ezerek içerisine yada üzerine süs olarak da kullanılabilir. Yine ezerek yemeklere yapacağınız sosların içerisine koyabilirsiniz. Bu çekirdeği o kadar çok kullanım alanı var ki anlatmakla bitmez.

   Son olarak sizlerinde yararlanmasını istediğim bir özelliği var, her sabah aç karnına bir bardak suya yarım limon duyu sıkarak Chia çekirdeğini karıştırın ve için; güne zinde enerjik başlamak için mükemmeldir. Detoks görevi görür. 
   ]]>
   Ayva Çekirdeği Jeli https://www.cekirdek.gen.tr/ayva-cekirdegi-jeli.html Wed, 28 Nov 2018 01:21:21 +0000 Ayva Çekirdeği Jeli, Ayva çekirdeği bir miktar suya katıldığında suyu jel kıvamına getirir. Bunun sebebi de çekirdeğin içerdiğin suda kendini bırakan antioksidan yapılardır. Bir su bardağı suya 15-20 tane çekirdek atıp 1 Ayva Çekirdeği Jeli, Ayva çekirdeği bir miktar suya katıldığında suyu jel kıvamına getirir. Bunun sebebi de çekirdeğin içerdiğin suda kendini bırakan antioksidan yapılardır. Bir su bardağı suya 15-20 tane çekirdek atıp 1 gün bekletilerek jel elde edilmiş olur.

   Ayva Çekirdeğinin Faydaları
   • Cilt hastalıklarına iyi gelir.
   • Enfeksiyonu azaltır. 
   • Çocuklarda ishali önler.
   • Öksürüğü önler.
   • Yanık lekelerini ve izlerini azaltır.
   • Gırtlak kanserinde durumu stabil tutar ve iyileşmeyi sağlar.
   Ayva Çekirdeği JeliAyva Çekirdeği Jelinin Faydaları

   Taze ayvadan çıkartılan çekirdekler temiz bir kabın içerisine su eklenerek yada gül suyu eklenerek kullanıma hazır jeller elde edilir. Bu jelleri cilt temizliğinde, peeling yapmada, leke tedavisinde, doğum sonrası çatlakları ve yine doğum sonrası göğüs uçlarında oluşan hassasiyet ve kesitleri iyileştirmede kullanılır. Ayrıca elde edilen su ile yapılan jel, bir kaşık bal ile alınıp öksürük ve solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi eder. Vücudumuza ilaçların verdiği zararları azaltmak ve doğal yöntemlerle sağlığımıza kavuşmak artık bilinçli tüketiciler olarak daha cazip gelmektedir.

   Su ile yapılan jeller cilt temizliğinde ve leke temizlemede kullanılır. Jel temiz cilde uygulanır ve 15-20 dakika ciltte bekletilip su ile yıkanır. Hem siyah nokta oluşumunu önler hemde ciltteki lekeleri azaltır. Ayrıca kırışıkları azalttığı gibi cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Oluşan sivilce lekelerinin azaltılmasında da yardımcıdır. Gül suyunu eskiden beri güzellikte kullanıldığı bilinmektedir. Ayva çekirdeği ile yapılan jellerde gül suyunun da yardımı ile daha etkili sonuçlar elde etmek mümkündür. Doğal tunik etkisinden dolayı daha sıkı ve yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar. Yan etkisi olmaması ve doğal ucuz bir yöntem olmasından dolayı kullanımı kolay ve yaygındır. Evimizde kolayca yapabileceğimiz bu yöntem sayesinde doğal bir güzellik yakalamak mümkündür. Herhangi bir yan etkisi bulunmadığından dolayı her gün yada haftada birkaç gün uygulamak size kalmıştır.
   ]]>
   Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır https://www.cekirdek.gen.tr/kayisi-cekirdegi-yagi-nasil-kullanilir.html Wed, 28 Nov 2018 15:34:29 +0000 Kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır, gülgiller familyası içinde olan kayısı meyvesinin çekirdeğinde bulunan bitkisel yağların damıtılması sonucu elde edilir. Soğuk preslenme ile elde edilen yağ Kayısı çekirdeği yağı nasıl kullanılır, gülgiller familyası içinde olan kayısı meyvesinin çekirdeğinde bulunan bitkisel yağların damıtılması sonucu elde edilir. Soğuk preslenme ile elde edilen yağ, cildin yaşlanmasını önlemeye, cilt lekelerini yok etmeye ve cilt kırışıklıklarını gidermeye kadar pek çok faydası olan içeriğiyle, şifalı özelliği olan bir yağdır. İçeriğinde A, E, K ve  D vitaminleri bulunur. A vitamininin cilt lekelerinin giderilmesinde ve cildin gençleşmesinde çok büyük bir etkisi bulunur. Sivilce tedavisinde bile bu yağdan faydalanılabilir. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler, içeriğinde selenyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller bulunan bu yağı kullandıklarında oldukça faydasını görebilir. İçeriğindeki omega3 ve omega6 yağ asitleri, kozmetik ürünlerinin yapımında kullanılmasını sağlamıştır. Tarihte ülser ve tümör tedavisinde kullanılmış olan bu yağ, aromaterapi alanında da, önemli taşıyıcı yağlar arasında bulunur.

   Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır

   Kayısı çekirdeği yağının faydaları

   • Bu yağın içinde bulunan palmitik asit, oleik asit ve linoleik asit hücre duvarı yapısının oluşturulması sağlar. Bu da sivilce, akne, cilt kuruluğu ve saç dökülmesi gibi sorunların giderilmesini sağlar. Cilde haricen uygulanacak olan bu yağ, kısa sürede faydalı etkilerini gösterir.
   • Tüm ciltlere uygun olan yağ, içerdiği magnezyum, A vitamini, karotin, betakaroten, kalsiyum, gibi maddeler sayesinde cildin nemlenmesini sağlar ve canlılık verir. Ciltteki kırışıklıkları gidermekte faydalıdır. 
   • Bu yağ aynı zamanda, bronşit, hırıltılı öksürükte, astımda, şeker hastalığında ,kabızlıkta, amfizemde, bağırsak parazitlerinin yok edilmesinde ve sedef hastalığında  etkilidir.
   • Sabun olarak ya da kolay emilme özelliği ile masajda kullanılabilen yağlardandır. Sorunlu bölgelere masaj yapılarak selülit tedavisinde kullanılır. 

   Kayısı çekirdeği yağının kullanımı

   Yüzü temizlemek için ve cilt problemlerini gidermek için  gündüz ve gece kullanılabilir. Gece uyumadan önce nemli bir pamuğa damlatılır ve dairesel hareketlerle boyun çevresi ve yüze sürülür. Gündüz nemlendirici olarak kullanılabilir, ancak kayısı yağını sürdükten sonra güneşe çıkmamanız tavsiye edilmez. Gözeneklerin açılmasını sağlar ve cildin daha fazla oksijen almasına destekler. Bu şekilde cildin canlanmasını ve parlaklık kazanmasını sağlar. Kuru cilde sahip insanlar her gün kullanabilir. Cilt kırışıklıklarını gidermek için, haftada iki - üç defa kullanılması önerilir. Bağırsak parazitlerinden kurtulmak için, bir bardak suya 5 damla kaysı çekirdeği yağı damlatılarak içilmelidir. Selülitleri önlemek için, dairesel hareketlerle yapılacak masaj fayda sağlar.10 yaşından küçük çocukların kullanımına uygun değildir. Aynı şekilde gebe ve emziren bayanlarında kullanmadan önce doktoruna danışması gereklidir.

   ]]>
   Çekirdeğin Yapısı https://www.cekirdek.gen.tr/cekirdegin-yapisi.html Wed, 28 Nov 2018 16:51:32 +0000 Çekirdeğin yapısı, çekirdek ya da bilinen diğer adıyla nükleus. İçerisinde bir çok özelleşmiş yapı bulunduran ökaryot tipi hücrelerin genelinde bulunan etrafı zarla çevrili özelleşmiş bir yapıdır. Nükleus; canlıları Çekirdeğin yapısı, çekirdek ya da bilinen diğer adıyla nükleus. İçerisinde bir çok özelleşmiş yapı bulunduran ökaryot tipi hücrelerin genelinde bulunan etrafı zarla çevrili özelleşmiş bir yapıdır. Nükleus; canlıların gelişim ve canlılık için gereken komutları içerisinde bulunduran Deoksiribo Nükleik Asit ve ya kısaltılmış hali ile DNA ve birden fazla proteinin birleşerek oluşturduğu kalıtımsal birimler olan Kromozomlar gibi bir çok önemli genetik yapıyı içinde bulundurur. Hücrelerin kalıtımsal verilerinin bir çoğunun oluşturan bu kromozomlar; kendilerinde bulunan genler ile hücrenin Nükleus genomonu yani organizmanın kalıtımsal kodların tamamını oluştururlar. İşte hücre çekirdeğinin görevi genetik kodların yapısının sürmesini sağlamak ve gen ifadesi sürecini oluşmasını sağlayarak bu genetik kodların işlevsel protein bütününe dönüşmesini yapmaktır. Yani bu genetik kodların aktif ve ya pasif olduklarının anlaşılmasıdır. İçerisinden Nükleus'u alınan bir hücre bir zaman geçtikten sonra canlılığını yani yaşamını yitirir. Çünkü Nükleus büyüme, gelişme, denetleme ve onarma işlevlerini yerine getiren yapıdır. Buna karşın içerisinde hiç çekirdek bulunmayan hücreler olduğu gibi; içinde birden fazla Nükleus barındıran hücrelerde vardır. Örneğin kana rengini veren kırmızı kan hücreleri olan alyuvarlarda çekirdek bulunmamaktadır. Nükleus, keşfedilen hücre organelleri arasında birinci sırayı almaktadır. Franz Bauer 1800'lü yılların başında yaptığı çalışmalar sonucu hücre çekirdeğini ortaya çıkarmıştır.

   Çekirdeğin YapısıAna Yapısı

   Çekirdek Zarı
   Bilinen diğer adıyla Karyolemma. İki katlı bir kılıf sistemini  teşkil eder. Bu kılıf da diğer hücre kılıflarına benzer olarak yağ ve proteinlerden meydana gelmektedir. Bu iki katlı kılıf yapısının dış kılıfı içerisindeki yoğun protein yapısından kaynaklanarak; proteinlerin çeşitli işlevlerinden sorumlu olan endoplazmik retikulum'un devamına benzemektedir. Bu kılıf sisteminin üzerinde hücrenin protein oluşturma merkezleri olan ribozomlar vardır. Bu zar; çekirdek ile hücre zarı arasındaki boşluğu dolduran Sitoplazmadaki ürünleri almak için kendi içerisindeki porları yani gözenekleri kullanır. Bahsedilen gözenekler hücre zarındaki porlardan daha büyük bir yapıdadırlar.

   Çekirdek Plazması
   Bilinen diğer adıyla Karyoplazma. Karyoplazma; sitoplazma ile hemen hemen aynı işlevde olup, çekirdek içindeki boşluğu dolduran bir sıvı niteliğini taşımaktadır. Bu noktadan hareketle Karyoplazma'ya, Çekirdek Sıvı'sı da denilmektedir. Bu Çekirdek Sıvı'sının içinde çeşitli emzinler vardır.

   Çekirdekçik
   Bilinen diğer adıyla Nükleolus. Nükleolus; renkleri kapalı ve küreye benzer şekilleri olan, çekirdek içindeki maddelerdir. Hücre Çekirdeğinin aksine Çekirdekçik'in bir zar yapısı yoktur. Buna rağmen ribozom ve protein açısından yoğun bir yapıdadır. Örneğin protein seviyesi gayet yüksek olan besin maddelerinden olan yumurtada Çekirdekçik büyüktür.

   Kromatin İplikler ve Kromozomlar
   Kromatin İplikleri; çekirdekte bulunan, iplik benzeri bir yapıda olan ve hücre işlevlerini yerine getirilmesi için gerekli komut ve mesajları taşıyan maddelerdir. Bu İplikler; bahsedilen mesaj ve talimatlar için, kendi içlerinde tek tek ve ayrı ayrı, gen denilen bölmeleri kullanırlar. Hücre bölüneceği esnada bu Kromatin İplikleri hareket eder, kalınlaşıp kısalırlar. Böylece ortaya Kromozom dediğimiz yapıları çıkarırlar. Kromozomlar bahsedilen gen bölmelerindeki bilgiyi taşımaya devam ederler. Hücre ikiye bölündüğünde ise Kromozomlar da ikiye bölünüp bu genetik kodları her iki hücreye de taşırlar.
   ]]>
   Elma Çekirdeği Çimlendirme https://www.cekirdek.gen.tr/elma-cekirdegi-cimlendirme.html Thu, 29 Nov 2018 11:16:11 +0000 Elma Çekirdeği Çimlendirme, Fide yetiştiricilerinin birçok meyve fidelerini çekirdekten yetiştirdikleri bilinir. Bu yöntem özellikle dalından çoğaltılamayan genel meyve ağaçları için  kullanılır. Örneğin; elma, erik, kay Elma Çekirdeği Çimlendirme, Fide yetiştiricilerinin birçok meyve fidelerini çekirdekten yetiştirdikleri bilinir. Bu yöntem özellikle dalından çoğaltılamayan genel meyve ağaçları için  kullanılır. Örneğin; elma, erik, kayısı, portakal, limon, şeftali vb. meyve ağaçları bu yöntemle çoğaltılır.

   Elma çekirdeği çimlendirme, olgunlaşmış meyveler cinsine göre ayrılarak toplanılır. Her olgun meyvenin çekirdeği olgunlaşmamış olabilir. Bunu önlemek için dalında olgunluktan çürümeye başlamış meyveler tercih edilmelidir. Çünkü çürüme başlayan meyvelerin dış olgunlaşması bitmiş ve çekirdeği tamamen yetişmiş anlamına gelir. Çekirdeğe zarar vermemeye dikkat edilerek, meyve bıçak yardımı ile kesilip çekirdekler çıkartılır. Temiz bir kapta yada nemini çekecek bir bez üzerinde çekirdek kurutulmaya bırakılır. Bu işlem çekirdeğin olgunluk safhasını tamamlamak için çok önemlidir. Kurutulmayan çekirdeklerde fire (çimlenmeme) çok olabilir. Dinlenme süresi boyunca çekirdekler nemden ve güneş ışıklarından korunmalıdırlar. Bunların dışında çekirdeklerin böceklerden de korunulması gerekir. Yenmiş çekirdekler veya ezilmiş çekirdeklerde çimlenme olmaz. Tamamen kuruyup sertleşmiş çekirdekler artık ekim için hazır demektir. 

   Elma Çekirdeği ÇimlendirmeEkim Alanı Hazırlama

   Çimleme ekimi iki farklı yöntemle yapılabilir. Bu yöntemler yere ekme (seraya) ve torbalama yöntemleri olarak bilinirler.

   Yere Ekim Yapma Yöntemi

   Topragının özel verimli olmasına dikkat edilmelidir. Çıkacak olan fideler narin olacaklarından toprak taşlarından arındırılmış olmalıdır. Organik gübre (hayvan gübresi ve bitkilerden yapılan gübreler) ile karıştırılıp yumuşatılan toprağın üzeri tırmık aleti ile eşit bir şekilde düzeltilmelidir. Yüzeyi eşit olmayan ekim yerlerinde, tohumlar (çekirdekler) eşit su ve gıda alamayabilir. O yüzden ekilecek alanın yapılmasında ince ve bilinçli davranmak çok önemlidir. Hazırlanan ekim yeri her cins çekirdek için ayrı olmalıdır. Çünkü fidelerin gelişmesi çekirdek cinsine göre farklılık gösterebilir. Toprağın üzerine çok sık olmayacak şekilde tohum atılır. Tohumlar arası boşluk yaklaşık 10 cm olmalıdır. Sonrasında üzeri ince bir tabaka toprak ve gübre karışımı ile örtüldükten sonra tazyiksiz su ile iyice sulanır. Alan sera şekline getirilip üzeri çimlenme olana kadar kapalı tutulup belli aralıklarda sulanmalıdır. Çimlenme olduktan sonra bitkinin güneş ihtiyacı için üzeri açılır ve sulama dışında gerek duyulursa ek gübre verilir. Yine bitki haşerelerinden korumak için ilaçlama yapılması gerekmektedir.

   Torbaya Ekim Yapma Yöntemi

   Diğer yöntemdeki gibi hazırlanan toplak, fide torbalarına yarısını geçecek şekilde doldurulur. Her bir torbaya bir adet çekirdek atılıp geri kalan kısmı toprak ile bir miktar doldurulur. Sıralanıp dik kalmalarına dikkat edilerek bolca sulanır. İki yöntemde de fideler çıkana kadar su vermek, ekili torba ve alanı iklim şartlarına göre korumak çok önemlidir. Çıkan fideler belli bir boya ve belli bir gövde kalınlığına geldikten sonra açık araziye dikilmesi yapılabilir. Fidelerde aşılama, açık alana dikilince yada torba ve açıkta yetiştiği yerde yapılabilir. 
   ]]>
   Kara Üzüm Çekirdeği Yağı https://www.cekirdek.gen.tr/kara-uzum-cekirdegi-yagi.html Thu, 29 Nov 2018 23:51:59 +0000 Kara Üzüm Çekirdeği Yağı, kara üzüm çekirdeklerinden elde edilen hafif ve aynı zamanda renksiz bir yağdır. Bu yağ günlük hayatta birçok yerde kullanılır. Pişirme, kozmetik ürünlerde ve bazı sağlık sorunlarında kullanı Kara Üzüm Çekirdeği Yağı, kara üzüm çekirdeklerinden elde edilen hafif ve aynı zamanda renksiz bir yağdır. Bu yağ günlük hayatta birçok yerde kullanılır. Pişirme, kozmetik ürünlerde ve bazı sağlık sorunlarında kullanılmaktadır. Kara üzüm çekirdeği yağı birçok üzüm çeşidinden alınan tohumlardan çıkarılan tatlı ve ceviz aromalı olan bir yağ türüdür. Bu yağ genellikle şarap yapımında kullanılmaktadır. Üzüm Asya kökenli bir meyvedir. Ancak üzüm çekirdeği yağı İspanya ve Arjantin'de üretilmektedir. Dünyada ana kaynak kara üzüm çekirdeği yağının üreticisi İtalya ve Fransa'dır. Kara Üzüm Çekirdeği Yağı besleyici ve tıbbi özellikleri ile bilinmektedir.  

   Kara Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları:
   • Romatizmal artrit ve çeşitli hastalıklar ile ilişkili ağrı ve iltihaplanmaları hafifletmede yardımcı olur. 
   • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. 
   • Kara üzüm çekirdeği yağının içinde çok fazla C ve E vitamini vardır.
   • Kalp damar sisteminin sağlığını iyileştirmede yardımcı olur. 
   • Kolesterolün yükselmemesini sağlar. 
   • Akne, dermatit, alerjik reaksiyonlar ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. 
   • Hemoroid hastalığı ile ilgili de şişme ve ağrıya iyi gelmektedir. 
   • Varislere yani damarlardaki anormal genişlemelere de iyi gelmektedir.
   • Diyabet hastalarında bazı komplikasyonu yaşanmamasını önler. 
   • Kozmetik olarak da saç bakım kremleri, dudak kremleri, losyonlar ve bir sürü kozmetik ürününün içinde bulunmaktadır. 
   • Cilt sıkılaştırma özelliği vardır. 
   • Saçtaki kepeği giderir.
   • Saç dökülmesini önler. 
   • Cilt tonunu eşitler ve çatlakları önler.
   • Cildi güneş ışınlarına karşı korur. 
   • Kan dolaşımını hızlandırır.
   • Eklem ağrılarına kara üzüm çekirdeği ile yapılan masaj çok iyi gelmektedir. 
   Kara Üzüm Çekirdeği YağıKara Üzüm Çekirdeği Yağı salatalarda ve yemeklerde kullanılabilirken günde 1 veya 2 çay kaşığı da içebilirsiniz. Kara üzüm çekirdeği yağı kapsül olarak da satılmaktadır. Kara üzüm çekirdeği yağı yetiştiği iklime toprağın özelliğine göre kokusu, rengi farklı olabilir.
   ]]>
   Vişne Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/visne-cekirdegi.html Fri, 30 Nov 2018 08:36:11 +0000 Vişne çekirdeği, Vişne ekşi kiraz olarak bilinir. gülgiller familyasında kiraza benzeyen ve tadı kira tadından daha ekşi olan bir meyvedir. Vişnenin saymakla bitmeyeceği faydaları vardır. tam bir mi Vişne çekirdeği, Vişne ekşi kiraz olarak bilinir. gülgiller familyasında kiraza benzeyen ve tadı kira tadından daha ekşi olan bir meyvedir. Vişnenin saymakla bitmeyeceği faydaları vardır. tam bir mineral ve vitamin deposu olan vişne, a ve c vitaminleri içerir. Vişne kırmızı meyve gurubuna girmekle birlikte, sodyum, potasyum, kalsiyum, ve fosfor mineralleri açısından zengin meyve türüdür. Vişne yüksek oranda beta- karoten ve e vitamini gibi güçlü antioksidan içerir. Vişne ve kiraz benzerlik bakımından aynıdır. Vişnenin kirazdan ayıran daha ekşi olması ve daha küçük olmasıdır. Vişne meyvesi, sofralıktan çok meyve suyu, şurubu, reçeli, marmelatı, kompostosu, likörü, pasta ve tatlı olarak ta kullanılır. vişnenin meyve sapları idrar söktürmede faydalıdır. Böbrek ve idrar yollarını temizler, içerdiği minaraller nedeniyle vücuttaki su dengesini düzelterek, bedenin güçlenmesine neden olur. Vişne ayrı zamanda kabızlığı da giderici özelliği vardır. vişnenin saymakla bitmeyen özelliği vardır. Yaşlanma karşıtı bir meyvedir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşıda koruma sağlar. Vişnenin doğal olarak ağrı kesici özelliği de vardır, vişne kalp ve damar sertliğine de faydalıdır. Vişnenin anlatmakla bitmeyen bir çok faydası vardır.

   Vişne ÇekirdeğiVişne çekirdeği: Vişnenin ekşi ve mineral, vitamin deposu açısından çok zengin meyvedir. Vişne çekirdeğinde antioksidan ve aktiviteye sahip olarak tamamen doğal bir yağ içerir. Çekirdeğin birçok özelliği vardır, vücudun ölü hücrelerden korunmasını sağlar. Vişne çekirdeği kozmetik ürünlerde de yağı kullanılır. Ve cildin  nemlenmesini artırır, sivilce olmasını engeller ve sivilce olmuş yerleri temizleyerek tedavi eder. Yetişkinlerde ve çocuklarda ateş düşürücü özelliğine sahiptir, ishal olma durumunda da faydalıdır. Vişne bizim için vazgeçilmez bir yaz meyvesidir.

   ]]>
   Rüyada Zeytin Çekirdeği Görmek https://www.cekirdek.gen.tr/ruyada-zeytin-cekirdegi-gormek.html Sat, 01 Dec 2018 07:23:32 +0000 Rüyada zeytin çekirdeği görmek, rüyayı gören kişinin yaşadığı zorluklara yorum edilir. Uğraşarak sıkıntılar sonucunda elde ettiği mevki ve makama yorum edilirken; çektiği sıkıntılar sonucunda elde edeceği rahat Rüyada zeytin çekirdeği görmek, rüyayı gören kişinin yaşadığı zorluklara yorum edilir. Uğraşarak sıkıntılar sonucunda elde ettiği mevki ve makama yorum edilirken; çektiği sıkıntılar sonucunda elde edeceği rahat hayata, sıkıntıların meyvesini alarak istediği mala sahip olmaya tabir edilmiştir. Zorluklarla savaşarak elde ettiği paraya, mevkiye ve ganimete yorum edilirken; bundan sonraki hayatında daha fazla kazanç elde edeceğine ve zorlukların sonunda özlediği mutlu ve huzurlu hayata kavuşacağına yorum edilir. Rüyada zeytin çekirdeği görmek güzel rüyalar arasında yer alır.

   Rüyada siyah zeytin çekirdeği görmek, Rüyayı gören kişinin hayatında kısmetinin daima açık olacağına, ömür boyu rahat bir hayat geçireceğine rivayet edilmişti. Rüyayı gören kişinin çektiği sıkıntıların sona ereceğine, rahat ve huzurlu hayat yaşayacağına, yoklukların yerini mutluluğun alacağına, sıkıntılı günlerin geride kalacağına alamet eder. Bu rüya bolluk ve bereketin simgesi olarak kabul edilirken; güzel günlerin sahibine huzur mutluluk şans vefa sağlık ve sıhhat getireceğine yorum edilir dünyada görülen siyah zeytin çekirdeğinin bundan sonra kişinin hayatına yeni sürprizler getireceğine yorum edilmiştir. Kişinin hayatında bulunan olumsuz kişilerin etrafından uzaklaşacağına,  maddi ve manevi anlamda şans getiren olaylara dalalet eder. Ayrıca bu rüya ile beraber kişinin hayatında yeni arkadaşlıklar olacağına ve rızkının bereketinin artacağına, edinilen arkadaşlıklar sayesinde mükemmel dostluklar kuracağına yorum edilir. Düşmanlık besleyen akrabaların kötü durumlara düşeceğine yorum edilir. Kişinin hayatında müjdeli haberler bulunacağına ve sıkıntıların sonrasında gelecek haber ile umudunun artacağına tabir edilmiştir.

   Rüyada Zeytin Çekirdeği GörmekRüyada zeytin çekirdeği yemek, rüyayı gören kişinin isteklerinin yerine geleceğine, maddi ve manevi anlamda kısmetinin büyüyeceğine yorum edilir. Kişinin eline geçecek küçük bir sermayeyi yatıracağı kazanç ile beraber büyük gelirler elde edeceğine, bu gelirler sayesinde de elde edeceği büyük servete tabir edilir. Başarısının daha çok artacağına ve zenginliğine daha çok zenginlik katacağına yorum edilmiştir. Olumsuzlukların hayatından gideceğine, hayırlı ve mutlu haberler almaya yorum edilir. Rüyayı gören kişinin kararsızlıkları yüzünden problemler yaşadığının habercisi olarak yorum edilirken; rüya sonrasında daha kararlı bir yapıya ulaşması gerektiğine yorum edilir. Hayatında yaşadığı olumsuz durumların geçeceğine ve bundan sonra kendisine daima mutlu ve huzur veren kişilerle bir arada bulunması gerektiğine delalet eder.

   Rüyada yeşil zeytin çekirdeği görmek, mükemmel rüyalar arasında yer alınır. Hayırla tabir edilir. Rüyayı gören kişi bekar ise dinin şartları uygun bir izdivaç gerçekleştireceğine ve eşi ile beraber dini anlamda mükemmel günler yaşayacağına yorum edilir. İnancı kuvvetli kişilerle muhabbet edileceğinin de habercisidir. Bekar erkekler için bu rüya namuslu, İslami açıdan güvenilirliği bulunan, haramdan uzak duran, günahtan sakınan bir bayanla evliliğe yorum edilir. Dileklerinin kabul olacağına yorum edilir. Rüyayı gören bayan evli ise hamilelik haberiyle mutlu olacağına yorum edilmiştir. Rüyada yeşil zeytin görmek oldukça hayırlı rüyalar arasındadır. Değişiklikler sayesinde bundan sonraki hayatında maddi manevi rahatlık içerisinde geçireceğine, huzur ve mutlu hayat geçireceğini yorum edilir. 

   Rüyada zeytin çekirdeğini başkasına ikram etmek, rüyayı gören kişinin etrafına bulunacağı yardımlara tabir edilir. Bunun sonucunda da Allah'ın onun işlerini daha da kolaylaştıracağına yorum edilir. Rüya sahibinin merhametli olması sebebiyle büyük hayırlar işleyip, kulluk görevini yerine getirdiğine,  bundan dolayı Allah'ın rızasını kazanan bir kul olacağına delalet edilmiştir. Rüyada zeytin çekirdeğini başkasına ikr]]> Kabak Çekirdeği Kilo Yaparmı https://www.cekirdek.gen.tr/kabak-cekirdegi-kilo-yaparmi.html Sat, 01 Dec 2018 08:44:31 +0000 kabak çekirdeğin kilo yapar mı, kabak çekirdeği, kabak çekirdeği çerezlik kabak olarak yetiştirilir. Zengin torak, zengin coğrafya ya sahip ülkemizde iklim ve toprak sayesinde kabak bitkisi yetişmesi kabak çekirdeğin kilo yapar mı, kabak çekirdeği, kabak çekirdeği çerezlik kabak olarak yetiştirilir. Zengin torak, zengin coğrafya ya sahip ülkemizde iklim ve toprak sayesinde kabak bitkisi yetişmesinde önemli rol oynamaktadır. Kabak çekirdeğinin tohumları Akdeniz ülkelerinde ve orta doğu ülkelerinde çerezlik olarak tüketilmektedir. Çerezlik tüketiminin yanı sıra tıbbi amaçla da kullanılmaktadır. Kabak çekirdeği vitamin protein ve yağ açısından da zengin bir kuruyemiştir. Kabak çekirdeği günümüzü de tükettiğimiz kuru yemişlerdir. Belki ay çekirdeği kadar değil ancak, tükettiğimiz yemişler arasında en çok popüler olarak geçer. Kabak çekirdeği lezzet ve aroması ile damak tadı bırakan bir kuruyemiş gurubundandır. İnsanları severek tükettiği ve her açıdan faydalı olduğu kuru yemiş türüdür. Kabak Çekirdeği Kilo YaparmıKabak çekirdeği insanların tüketme açısından çok zengin kuruyemiş türüdür. Kabak çekirdeğinin faydaları arasında çinko, demir ve mineraller bakımından zengin olması nedeniyle ilk sırada gelir. Kabak çekirdeği ayrıca sağlıklı yağlar olarak tanımlanan omega üç yağ asitleri için çok önemli bir kaynaktır. Kabak çekirdeğindeki bileşimlerin prostat büyümesinde, menopoza girmiş bayanların belirtilerini hafifletmesinde, kansızlık sorunu yaşayan kişiler ve çocuklarda tüketilmesi önemlidir. Haftada 4-5 gün de bir avuç kadar yenmesi gerekmektedir. Kabak çekirdeğini yerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise bu yemişin oldukça yüksek kaloriye sahip olmasıdır. bir avuç içi kadar kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacının yaklaşık % 20'sini karşılamaktadır. Çekirdekteki çinkonun en önemli faydası ise vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrı zamanda uyku düzenini sağlaması, beyini yani hafızayı geliştirmesi, yaraları iyileştirmesi, koku, tat alma duyularının gelişmesi, cilt ve göz sağlığının korunmasında da oldukça faydalıdır.

   kabak çekirdeği kilo yapar mı Kabak çekirdeği yüksek derecede yağ ve kalori olduğu için kilo almanıza neden olur. Çekirdek tuzlu yada tuzsuz olarak ikiye ayrılır. Kabak çekirdeğini eğer tuzsuz yiyorsanız bu kilo almanızı değil aksi takdirde zayıflamanıza neden olur, diğerini yani tuzlu yer iseniz bu kilo alımınıza neden olacağı için ölçüleri kaçırmadan yemelisiniz. Haftada üç yada dört gün birer avuç yemelisiniz.

   ]]>
   Kabak Çekirdeği Yetiştiriciliği https://www.cekirdek.gen.tr/kabak-cekirdegi-yetistiriciligi.html Sun, 02 Dec 2018 05:39:24 +0000 Kabak Çekirdeği Yetiştiriciliği, Kabak çekirdeği, ülkemiz tarımsal faaliyetleri açısından önemli bir ekonomik değerdir. Kabak çekirdeğinin elde edilmesi mevsimsel koşullar ve pazar koşullarına gör
   Kabak Çekirdeği Yetiştiriciliği, Kabak çekirdeği, ülkemiz tarımsal faaliyetleri açısından önemli bir ekonomik değerdir. Kabak çekirdeğinin elde edilmesi mevsimsel koşullar ve pazar koşullarına göre değişiklik gösterir. Genel olarak ülkemiz de yetiştirilen kabak çekirdeği, iyi yetişebilmesi için hava sıcaklığının yeterli seviyede olması gerekir. Kabak çekirdeği daha çok yazlık kabaktan elde edilir. Ayrıca kabak, yemeklik, kurutmalık ve hayvan yemi olarak değerlendirilir. Ülkemizde yıllık kabak çekirdeği üretimi yaklaşık 30-35 bin ton civarındadır. Bu üretimin üçte biri İç Anadolu bölgesinde üretilmektedir. Kabak çekirdeği genel olarak çerez olarak değerlendirilir. İçeriğinde bulunan zengin vitamin ve mineral, insan bedeninin ihtiyacı olan yüksek besin kaynaklarını oluşturur.

   Kabak çekirdeği üretim aşamaları nelerdir

   Çekirdek üretimi için öncelikle kabak tohumu seçimine özen gösterilmelidir. Kabak çekirdeği; türlerine göre bronz, kahverengi, açık kırmızı, sarı, gri, beyaz ve beyaz gri renklerde olup, yuvarlak yassı, oval yassı ve uç kısmına doğru sivri görüntülü ve ince kabukludur. Kabak çekirdeğinin yüz adedi yaklaşık 20-40 gr ağırlığında gelmektedir.

   Ekilecek tohum, ekildiğinde yüzde 90 oranında temiz ve çimlenmeye uygun kalite de olmalıdır. Ekilecek kabak çekirdeği tohumları bozulmuş, küflenmiş olmamalı. Normal koşullarda kabak çekirdeğinin uygun saklama koşullarında 3-7 yıl arasında dayanabildiği varsayılarak ekilecek kabak tohumu hazırlanmalıdır.

   Kabak Çekirdeği YetiştiriciliğiKabak çekirdeği elde etmek için en iyi iklim koşulları nelerdir

   Ekilecek tohumun, çimlenmesi için hava sıcaklığının 10 derecenin üzerinde olması gerekir. Kabak ışığı seven bir sebzedir. Soğuk hava kabağın sevmediği hava durumu dur. Ekilen ürün soğuk alması ile karşılaşabilir. Kabak yetişkinlik döneminde sıcağı sever. Hava sıcaklığına bağlı olarak özellikle nem olmayan bölgeler de toprak az nemli kalacak şekilde sulanmalıdır.

   Kabak çekirdeği ekilecek toprak seçimi,

   Kabak, kireçli, killi ve ağır topraklar hariç neredeyse geri kalan bütün topraklar da yetişir. Toprağa tohum çekilmeden önce sünni ve hayvansal gübre kullanılarak mineral yönünden zengin bir hale getirilmelidir. Kabak ekilecek toprak kabak ekmek için yılda bir defa kullanılır. Kabak hasatı yaptıktan sonra başka ürünler ekmek için kullanılabilir. Ekilecek toprak sürüm işlemlerinden sonra ekim işlemine geçilir. Toprak ph dengesi 6 - 7 (asitikliğe yakın) olmalıdır. 

   Kabak çekirdeği gübreleme, ekim ve hasat işlemleri,

   Kabak tohumunun kök kısmının gelişmesi ve tohumun rahat çimlenmesi için tarlanın iyi hazırlanmış olması gereklidir. Tarla sonbahardan sürülerek kış boyunca üzerinden yağışların geçmesi beklenir. Kış bitiminde bir dekar tarlaya bir traktör römorku yanmış hayvan gübresi atılarak, toprağın yumuşaması, havalanması ve rutubet miktarının artması sağlanır. Toprağın gübreden dolayı ısınarak bitkinin daha iyi çıkması sağlanır.  

   Tohum ekimi ile birlikte veya hemen öncesinde dekar başına 7-8 kg. Amonyum Sülfat, 25-35 kg. aralığında da (toprağın durumuna göre) Potasyum Nitrat gübresi atılmalıdır. Potasyum ve Fosfor içerikli gübreler ekim yapılmadan önce verilmeli, Azot içerikli gübreler ise ekim işleminden sonra parça parça verilmelidir.

   Hava sıcaklığının 15-20 derece olduğu Nisan Mayıs aylarında mibzer ile ekim işlemi yapılabilir. Bu işlem de sıra üzeri ekim yapılacağından 50 cm'de  bir 4 cm derinliğe bırakılmalıdır. Elle ekim yönteminde ise her ocağa 3-4 tane tohum atılır.  Tohumlar iki hafta içinde topraktan çıkar. Kabak 3 yaprak olduğunda yabancı otlardan temizlemek için çapalama işlemi yapılır. Yabani otlardan arın]]> Hurma Çekirdeği Nasıl Dikilir https://www.cekirdek.gen.tr/hurma-cekirdegi-nasil-dikilir.html Mon, 03 Dec 2018 04:44:37 +0000 Hurma çekirdeği nasıl dikilir, çekirdekleri ılık su içerisine bırakarak 24- 48 saat arası beklenmelidir. Çekirdeklerin çimlenmesi için bir plastik kabın içerisine, torf ve hurma çekirdeklerini bir arada koyun ve kapağını kapa Hurma çekirdeği nasıl dikilir, çekirdekleri ılık su içerisine bırakarak 24- 48 saat arası beklenmelidir. Çekirdeklerin çimlenmesi için bir plastik kabın içerisine, torf ve hurma çekirdeklerini bir arada koyun ve kapağını kapatın. Bu yapacağınız işlem fideyi güçlendirip sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bırakılan zaman içerisinde çekirdeklerin çimlendiğini göreceksiniz. Çimlenmiş olan hurma çekirdeklerini toprağa alma vakti gelmiştir. Toprağın 5-15 cm kadar altında kalabilecek kadar çimlenmiş olan çekirdekleri dikelim. Büyük saksının altının delik olmasına dikkat edilmelidir. Yaklaşık 10-15 gün içerisinde hurma yaprağını vermeye başlar.

   İlk aşamada büyük saksı içinde olan hurma çekirdeği, yaklaşık 6-12 ay arasında güneşten korunmalıdır. Gelişimi için bu aylar arası güneş görmemesi uygundur. Büyüme aşamasına geldiğinde ise güneş ve suyu eksik olmamalıdır. Köklerinin sulandığı zamanlar ise belirli süre su verilmezse susuzluğa alışır. Soğuk havalarda ise hurma bitkisi dayanmaz, yaz aylarını sever.

   Kışın ise yaprakları kurur ve dökülür büyümesi gelişmesi, oldukça zahmetli ve sabır olan bir iştir. Hurma bitkilerinin ağaçları odunsu gövdeye sahip olmadıkları için ağaç üzerinde aşı yapılmaz. Hurma çekirdekleri ekildiği zaman bitkileri oluşunca yetişme aşamasında, çiçeklenme oluşur. Bu çiçeklenme zamanı sırasında hurma iki evcikli bitki olarak bilinir. Bunlar dişi ve erkek olarak 2 gruba ayrılır. Hurma ağaçları ayrılsa bile dışarıdan anlaşılmaz. Çiçeklenme zamanları aşamasında ayrılarak belli mesafelerde birbirinden uzaklaştırılır. Yoksa yakın olurlarsa birbirlerini döllerler mesafe farkı olursa elle döllenmesi gerekmektedir.

   Hurma Çekirdeği Nasıl DikilirHurma ağacı

   Hurma çok sevilen bir meyve olarak, günümüzde tüketilen bir meyvedir. Kalın ve dik gövdeye sahiptir. Dallar arasında yetişen hurmalar salkım şeklinde olup yaklaşık 8-9 kg ağırlıklarında hurma taşımaktadır. Yaklaşık her ağaçtan 50-100 kg meyve elde edilir. Hurma ağaçlarının ömrü oldukça uzundur. Yaklaşık 50-60 yıl arasında yaşamaktadır. En verimli yılları ise 15- 30 yıllarıdır. Hurma ağaçları sıcak ve sulu ortamda meyve verirler. Hurma oluşurken ilk 3 aşamada yenmez. Olgunlaştığı dönemlerde toplanarak satışa çıkartılır ve afiyetle yenir.

   Hurma kullanıldığı yerler

   Hurma bitki olarak yetiştirilip meyvesinden özünden, ağacı ve yaprağından farklı çeşitlerde faydalanılır. Hurma meyvesi oldukça tatlı ve besleyici olan hurmaların protein değeri oldukça fazladır. Taze olan hurmada ise şeker oranı, kurumuş olan hurmalar ile arasında fark vardır. Kurumuş olan hurma daha fazla şekerlidir. Verimli bir mahsul elde edile bilmesi için, sıcak mevsimlerde yetiştirilmesi gerekir. Hurma üreticileri olarak ırak dünyanın en büyük üreticilerinden biridir. Ayrıca ramazanlarda sofraların baş tacı olarak masalarımızda yer almaktadır. Güney Anadolu  ve Akdeniz  bölgelerinde yetiştirilmek üzere satışa çıkartılarak marketlerde ve çerezciler de satılır. Kullanıldığı yerler ise Libya, fas, tunus gibi ülkeler arasında kullanılarak satışa çıkartılır.
   ]]>
   Limon Çekirdeği Çimlendirme https://www.cekirdek.gen.tr/limon-cekirdegi-cimlendirme.html Mon, 03 Dec 2018 13:42:30 +0000 Limon çekirdeği çimlendirme, Limon narenciye türlerindendir, Ilıman iklim şartları bulunan her bölgede yetişir. Şu an günümüzde Ege ve Akdeniz bölgelerinde daha çok yetiştirilir. Hemen hemen her evin önünde vardır, limon k Limon çekirdeği çimlendirme, Limon narenciye türlerindendir, Ilıman iklim şartları bulunan her bölgede yetişir. Şu an günümüzde Ege ve Akdeniz bölgelerinde daha çok yetiştirilir. Hemen hemen her evin önünde vardır, limon kışın yapraklarını dökmeyen küçük ağaçlardandır. Limon ekşi mayhoş bir bitkidir. Meyve suyu yapımında, yemeklerde kolonya yapımında yer alır, salatalara ekşimsi hoş bir lezzet verir, C vitamini içerir, gribe karşı koruyucudur.

   İlkbahar aylarında hafif pembemsi beyaz çiçekler açarak etrafa güzel kokular saçar. Boyları 3-6 metre arası değişir. Yedi veren türleri de bulunur, hemen hemen bütün yıl çiçek açar meyve verir. Limon yumurta biçiminde oval ve uçları sivri, sarı renkli bir meyvedir. Limon sindirim kolaylaştırır, iştah açıcıdır, soğuk algınlığı ve grip, nezle, öksürüğe de oldukça faydası olur, dişleri beyazlatır ve diş etlerini tedavi eder. Mikrop öldürücü etkisi vardır, vücut direncini arttırır, limon günümüzde kimya alanında da kullanılmaktadır.Limon Çekirdeği Çimlendirme
    
   Limon ağacını yetiştirmek için çekirdeklerinden yararlanırız. Yani limonun tohumu kendi çekirdeklerinden oluşur, çekirdeklerini çimlendirerek fide elde ederiz. Bu işlemi ilk baharda yapmak daha iyi sonuç verir. Limon çekirdeklerini yani tohumlarını üç gün suda bekletip direk toprağa ekebilir veya pamuk arasında çimlenmeye bırakılabilir. Genellikle bahçelere ekip yetiştirmek ve daha çabuk çimlenip fide olmasını sağlamak içi üç gün suda beklettikten sonra tohumların yumuşayan dış kısımlarını soyarak küçük torbalara toprak koyup fazla derin olmamak şartıyla ekilirse işlem kolaylaşmış olur. Limon tohumları biraz geç çimlenir. Ektiğimiz tohumları fazla güneş alan bir yere değil ama bol ışık alan bir yere koymalıyız, sık sık sulama gerekir fakat aşırıya kaçmamalı  tohumları çürütebiliriz. Torbalara ektiğimiz tohumları biraz büyüyüp kök verdikten sonra bahçemize ekebiliriz.

   Limon fidelerinin büyüyüp bol meyve vermesi için düzenli sulanması ve besin alması gerekir. Bunun için ziraatçılarda limon fideleri ve ağaçları için ilaçlar bulunmaktadır, bit ve böceklerden korumak için kullanmakta yarar vardır. İlkbaharda üst dalları hafif yuvarlak bir biçimce budanmalı aksi halde dallar kırılabilir. Günümüzde limon yetiştirmeyi hobi haline getirenlerde vardır. Bunun için büyük saksılar içinde yetiştirilebilen cinsleri vardır.]]>
   Üzüm Çekirdeği Tozu https://www.cekirdek.gen.tr/uzum-cekirdegi-tozu.html Tue, 04 Dec 2018 08:40:48 +0000 Üzüm Çekirdeği Tozu, Üzüm çekirdeği tozu, denince ilk aklımıza gelen üzümün çekirdeğinin ne kadar faydalı, hemen hemen her derde deva olduğudur. Geçmiş zamanlar da üzümün çekirdeksizi makbuldü, şarap, rakı ve meyve s Üzüm Çekirdeği Tozu, Üzüm çekirdeği tozu, denince ilk aklımıza gelen üzümün çekirdeğinin ne kadar faydalı, hemen hemen her derde deva olduğudur. Geçmiş zamanlar da üzümün çekirdeksizi makbuldü, şarap, rakı ve meyve suyu üreticileri için iş daha zordu, ne zaman uzmanlar üzüm çekirdeğinin ne kadar  faydalı olduğunu anlayıp açıkladıktan sonra, daha önce atılacak yer aranan üzüm çekirdeği kıymete bindi, hatta gözü açık satıcılar çok da fazla fiyata satmaya başladılar, özellikle kırmızı üzümün çekirdeği özel yollara işlenip satışa sunuluyor. Ayrıca üzüm çekirdeğinin tozu çok aranan bir besin haline gelmiştir.

   Üzüm Çekirdeği Tozunun Faydaları

   Üzüm çekirdeği tozunun faydalarını saymakla bitiremeyiz aslında, öncelikle içindeki bazı antioksidanlar kötü olan kolesterolün düşmesine, iyi olan kolesterolünde yükselmesine yardımcı olduğu için, kalp krizi riskini sıfıra indiriyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yarıyor, güçlenen bağışıklık sistemimiz bizi hastalıklardan koruyor, içindeki  bol  miktarda bulunan  antioksidanlar bizi kalp ve damar hastalıklardan korumaya yardımcı oluyor. Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarından korunmamız da yardımcı oluyor, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık gibi alerjik rahatsızlıklardan korunmamızı sağlıyor. Bu yüzden özellikle bahar aylarında yani alerjik aylarda düzenli olarak yemeniz gerekiyor, cinsel gücü kuvvetlendiriyor, içinde çok fazla lif sakladığı için bağırsakları düzenliyor. Cilde büyük faydası vardır, erken kırışmayı önlüyor, vücudumuzda eğer ödem oluşmuşsa, ödemi vücuttan atmamızı sağlıyor, aynı zaman da yüksek tansiyonu da düşürdüğü  kanıtlanmıştır. İşte bu kadar faydalı olduğunu duyup da yememek elde değil, düzenli olarak günde 4-5 gram yenmesi gerekmektedir.

   Üzüm Çekirdeği TozuÜzüm Çekirdeği Tozunun Kullanıldığı Alanlar

   Üzüm çekirdeği  tozu, vücut peelingi, yüz peelingi, şampuan, sabun, çeşitli yüz ve vücut nemlendirici kremlerin yapımında da kullanılıyor. Bunların dışında da üzüm çekirdeği tozunu, yoğurdun içine, balın içine, salatanın içine, karıştırarak ve meyve salatasının üstüne dökerek tüketebilirsiniz. Üzüm çekirdeği tozunu dışarıdan almanızı pek tavsiye etmem, bunun yerine üzüm çekirdeği alıp evde kendiniz toz haline getirirseniz, daha iyi olacaktır. Çünkü dışarıda direk toz halinde satılan üzüm tozlarının kullanım süresi daha kısadır, evde kullanacağınız zaman, kullanacağınız miktarda toz haline getirirseniz kullanım ömrünü de uzatmış olursunuz.
   ]]>
   Çekirdek Zarı https://www.cekirdek.gen.tr/cekirdek-zari.html Wed, 05 Dec 2018 05:22:58 +0000 Çekirdek zarı, Hücrelerin yönetim ve katılım merkezi olan ve kimyasal bir yapı olup hücre zarına benzerdir. Karyedoka adını alan bu zar çekirdeği stoplazmadan ayıran lipopro-tein yapısında iki tabakalı bir oluşumdur. Çekirdek zarı, Hücrelerin yönetim ve katılım merkezi olan ve kimyasal bir yapı olup hücre zarına benzerdir. Karyedoka adını alan bu zar çekirdeği stoplazmadan ayıran lipopro-tein yapısında iki tabakalı bir oluşumdur. Çekirdek hücrenin yönetim ve kontrol mekanizmasını oluşturur ve hücrelerin bölünmesini, büyümesini, onarılmasını ve canlılık faaliyetlerinin devamını sağlar. Stoplazma içerisinde yer alan en büyük yapıdır. Stoplazmadan daha büyük ve koyu renklidir. Bu çekirdek dört kısımdan oluşur. Bunlar;
   • Çekirdek zarı,
   • Çekirdek özsuyu,
   • Çekirdekcik,
   • Kromatin iplikler,
   Çekirdek zarı: Yapısal olarak hücre zarının yapı gibi çift katlı bir yapıdadır. Üzerinde bulunan deliklere por denir ve bunlar sadece hücre zarındaki porlardan daha büyüktür. Hücre bölünmesi esnasında kaybolan bu zarın bölünme işleminden sonra yeniden yapılanması için endoplazmik retikulum ve golgi görevlidir. Çekirdeği stoplazmadan ayıran katmandır. Dışarıda bulunan zarı endoplazmik retikuluma bağlıdır ve çekirdek zarının üzerinden maddelerin geçmesini sağlayan porlar vardır. Stoplazma ile çekirdek zarı arasında besin alışverişini sağlar.

   Çekirdek ZarıÇekirdek öz suyu: Özellik olarak stoplazmaya benzeyen bu yapı içerisinde besinleri ve nükleik asitleri barındırır.

   Çekirdekcik: Hücre öz suyunun içerisinde bulunan ve hücre öz suyunu yoğunlaştırarak saydamlaşmasını sağlayan yapıdır. Hücrelerin bölünmesi esnasında eriyerek kaybolur. bir veya birden fazla olabilir. Yapısının içerisinde RNA kromozomu vardır.

   Kromatin iplikler: Çekirdeğin içerisinde ağ şeklindedir. hücrelerin bölünmesi esnasında kısalır, kıvrılır vede kalınlaşır. Böylelikle kromozomları oluşturur. Kromozomların yapısının içerisinde DNA asitleri ve proteinleri vardır. Kromozomların içerisinde yer alan ve adına da gen dediğimiz canlıların yapısında bulunan özelliklerini nesilden nesile taşıyandır. Bu sayede insanların üremeleri ile olan bebekler aynı geni taşırlar. Her hücrede çekirdek bulunmaz, buna en güzel örnekte alyuvarlardır. Çekirdeği olmadığı için bölünemez. 

   Hücre çekirdeği yani nükleus, tanecikli ve lifli bir yapıdadır. organeller vücut için organ ne ise hücre içinde orgaller odur ve karmaşık yapıdaki ökaryot hücrelerde birçok orgel vardır. orgeller mikroskobun bulunması ile gözlemlenebilen yapılardır. 

   Hücrelerin yapılarında bulunan çekirdek sayesinde gelişimi ve ayrışmasını sağlayan bu yapılar insan vücudunun oluşmasındaki en küçük parçacıklarıdır. Çekirdek zarının hücre içerisindeki varlığını araştıran bilim adamları bunları bilimle kanıtlasalar da insan bedeninde hala bilinmeyen bir çok yapı ve değişimi vardır.
   ]]>
   Kayısı Çekirdeği Kremi https://www.cekirdek.gen.tr/kayisi-cekirdegi-kremi.html Wed, 05 Dec 2018 15:19:10 +0000 Kayısı Çekirdeği Kremi, faydaları çoktur. Kadınların güzellikleri için gerekli olan ve makul fiyatlı bir ürün olmasına rağmen faydası da oldukça fazladır. Özellikle yüzdeki kırışıklıklar, göz alt
   Kayısı Çekirdeği Kremi, faydaları çoktur. Kadınların güzellikleri için gerekli olan ve makul fiyatlı bir ürün olmasına rağmen faydası da oldukça fazladır. Özellikle yüzdeki kırışıklıklar, göz altı morluklarından şikayetçi ve huzursuz olanlar ve kuru cilde sahip olanlar için gerçekten mucizevi bir kremdir. Bu kremin mucizesini bir arkadaşım vasıtası ile fark ettik. Arkadaşım cildinde oluşan kırışıklıklardan dolayı artık huzursuz olmaya başlamıştı ve bunun için doktora gitmeye karar verdi. Doktoru kaysı çekirdeği kremini tavsiye etmiş ve alıp denemekte fayda var diyerek kullanmaya başladı ve gerçekten gözle fark edilecek şekilde kırışıklıklar azalmaya başladı. Bu konuda muzdarip olan bir çok kişi olduğunu bildiğim için de sizlerle de paylaşmak istedim.Kayısı Çekirdeği Kremi 

   Kremin kendisinden bahsetmek istiyorum biraz. Kaysı çekirdeği kremi oldukça hoş kokuludur sizi oldukça rahatlatacak bir kokusu vardır. Yumuşak kıvamlı ve yapış yapış bir yapısı yok aksine cilt tarafından oldukça hızlı emilmektedir. Makul fiyatlı olmasıda ekstra güzel bir durumdur. Kaysı çekirdeği kreminin bir diğer faydası ise kaş ve kirpik uzamasına oldukça yardımcı olmasıdır. Kaş ve kirpik dökülmesi yaşıyor iseniz veya kaş veya kirpiklerinizin az olmasından şikayetçi iseniz kullanmanızı tavsiye ediyorum. Düzenli kullanım oldukça önemlidir eğer düzenli kullanır iseniz faydasını görürsünüz. Kaş ve kirpikler için kullanımı ise gündüz ve gece düzenli olarak iki hafta boyunca kirpik diplerine veya kaşlarınız için kullanacak iseniz de aynı işlemi kaşlarınız için de uygulayarak kullanın ve aradaki farkı on beş günün sonunda  sizde göreceksiniz. Güzel ve bakımlı günler diliyorum.
   ]]> Hurma Çekirdeğinin Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/hurma-cekirdeginin-faydalari.html Wed, 05 Dec 2018 16:24:29 +0000 Hurma çekirdeğinin faydaları, Hurma çekirdeği yapısı sert olan bir meyvedir. Çekirdeğin hacmi hurmanın büyüklüğüne göre değişkendir. Çekirdek kıtmir denen bir zar ile kaplı, ortasında uzunlamasına bir yarık şekli  var Hurma çekirdeğinin faydaları, Hurma çekirdeği yapısı sert olan bir meyvedir. Çekirdeğin hacmi hurmanın büyüklüğüne göre değişkendir. Çekirdek kıtmir denen bir zar ile kaplı, ortasında uzunlamasına bir yarık şekli  vardır, adı da uhduttur. Çekirdeğin ortasındaki şeklin içerisinde bir ipçik vardır ve bunun adına fetil denir. Uhdutun tam arka kısmına denk gelen yerde ise bir nokta işareti vardır ki onun da adı nakir diye geçer.

   Hurma uzmanları hurmanın cinsini belirlemede çekirdeğinden faydalanır. Az önce çekirdeğin yapısında belirttiğimiz özelliklere bakarak hurmanın cinsini belirler ve ona göre ayrıştırırlar. Hurma içerisinde protein, yağ ve karbonhidrat bulunan tek meyvedir. Saf hurma cildi besler ve hamilelik ve güneşten olan lekelenmelere iyi gelir. içeriğinde demir sayesinde kansızlığa iyi gelir. 

   Hurma çekirdeğinin kullanıldığı yerler;
   • Tıbbi sabunların yapımında,
   • Hayvan yemi olarak kullanılır.
   Tıbbi sabunların içeriğinde hurma çekirdeğinin kullanılma amacı mantar tedavisi ve mikrop kırıcı olaraktır. Hayvanlarda yem olarak kullanılması özellikle tavukların gelişiminde çok etkilidir. Hurma çekirdeği bir anlamda ilaçtır. Çekirdeğin yapısı içerisinde bulunan özellikleri sayesinde hamileliği önleyici ilaçlar üretilir. Daha birçok sağlık sorunu için hurma çekirdeğinden faydalanılır.

   Hurma Çekirdeğinin FaydalarıHurma çekirdeğinin faydaları;
   • Hamile kalmayı önler
   • Prostat kanserine iyi gelir,
   • Böbrek taşlarını düşürmede yardımcı olur.
   • Gözlerde oluşan çapaklara iyi gelir.
   • Beyni güçlendirir.
   • Kan dolaşımını hızlandırır.
   • Afrodizyak etkisi vardır.
   • Toksit atıcı ve ödem önleyicidir.
   • Damar sertleşmesine iyi gelir.
   • Kadın hastalıkları tedavisinde kullanılır.
   • Hemoroit yani basur ağrılarının şiddetini azaltır.
   • Öksürük ve balgam sökücü olarak kullanılır.
   Hurma çekirdeğinin faydaları saymakla bitmez, burada önemli olan bu sağlık sorunları olan insanların doğal tedavi yöntemi olarak bilinçli bir şekilde bu çekirdeği var olan hastalıklarında kullanmalarıdır. 

   Hurma çekirdeği ishal olan kişilerde de iyi gelir. Hasta olan kişi ishalden dolayı su, tuz, sodyum, potasyum ve glikoz kaybına uğrar. Hurma çekirdeği sayesinde bu kaybettiği mineralleri vücuda hemen geri kazandırır. Bununda yolu çekirdekten hurma suyu hazırlanır ve içilir. Hurmayı düzenli tüketen insanlarda basur sıkıntısı varsa ağrı ve rahatsızlığın etkileri azalır. 

   Hurma çekirdeğinin aç karnına yenilmesi daha sağlıklıdır. Hurmanın çekirdeğinde ve kabuklarında olan vitamin daha çok olduğundan içerisindeki çekirdeğinin emilerek içerisindeki vitaminlerin alınması gerekir. Doğada sağlığımız için her şey sebze ve meyvelerde var, sağlıklı bir vücut için dengeli beslenme en önemli faktördür. 
   ]]>
   Kiraz Çekirdeği Yutmak https://www.cekirdek.gen.tr/kiraz-cekirdegi-yutmak.html Thu, 06 Dec 2018 09:25:30 +0000 Kiraz çekirdeği yutmak; Kiraz hiç şüphesiz çoğu insanın severek yediği bir meyvedir. Kirazı yiyoruz fakat tabakta kalan çekirdekleri de hiç şüphesiz çöpe gidiyordur. Size şimdi ülkemizde genç bir girişimcinin meyve su Kiraz çekirdeği yutmak; Kiraz hiç şüphesiz çoğu insanın severek yediği bir meyvedir. Kirazı yiyoruz fakat tabakta kalan çekirdekleri de hiç şüphesiz çöpe gidiyordur. Size şimdi ülkemizde genç bir girişimcinin meyve suyu fabrikalarından kiraz çekirdeklerini toplayarak kısa bir sürede şirket kurduğunu ve yurt dışına ihracata başladığını söylesem. Bu haberi okuyup kiraz çekirdeğinin faydaları ile bir makale yazmayı ve sizlerle paylaşmaya karar verdim. Kiraz çekirdeği çok ilginç özelliklere sahip mikro dalga fırınlarda veyahut normal pişirim yaptığımız fırında ısıtıldığı takdirde ısıyı içine hapsediyor ve 4 saat boyunca sıcaklığını kaybetmiyor. Bu özelliğinden dolayı sıcak su torbalarına alternatif olarak ısı yastıkları yapılmakta ve romatizma ağrıları, karın ağrıları, adet dönemi sancıları ve benzeri ağrılarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kötü plastik kokusu ve sıcak suyla haşlanma riskine girmeden güvenli ısınma sağlamaktadır.

   Kiraz çekirdeğinin bir diğer kullanım alanı ise dahili olarak çekirdek suyunun içilmesi. Kiraz çekirdekleri ezilmek sureti ile kaynatılıp süzülüp içildiğinde idrar söktürücü olarak kullanılıyor. Eğer böbrek taşı sorununuz varsa denemenizde fayda var. 

   Kiraz Çekirdeği YutmakKiraz çekirdeğinin doğrudan yutulması bazı bilimsel araştırmalarında ortaya koyduğu üzere yağları erittiğini gözler önüne koymuştur. Özellikle karın bölgesindeki yağları eritme açısından çok başarılı bir doğal ilaçtır. Düzenli olarak kiraz çekirdeği yutmak yağlarınızı eritmenizde önnemli rol oynamaktadır.
   Alzheimer hastalığına yakalanma riskini gözle görülür derecede azaltmaktadır. Kiraz çekirdeğinin antioksidanlar açısından zengin olması vücudumuzdaki bütün organların sağlıklı kalmasına etki eder ve böylelikle yaşlanmanın yol açtığı alzheimer hastalığına yakalanma riskini ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra kiraz çekirdeği cilt sağlığınıza da faydalıdır. Kiraz çekirdeğinin içerisindeki yüksek antioksidan sayesinde yaşlanmayı yavaşlattığı Micheagan Üniversitesi bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Kiraz çekirdeği kas ağrılarınızı azaltmada da yardımcı olmaktadır. Bir fincan kiraz çekirdeği suyu kas inflamasyonunu vede kas ağrılarını azaltır. Maraton koşucularının yarıştan yedi gün öncesinden başlamak suretiyle kiraz çekirdeği suyu ve kiraz suyu içtikleri bilinmektedir. Kiraz çekirdeğinin sağlık açısından ne faydaları olduğu daha tam olarak bilinmemektedir. 

   Son olarak kiraz çekirdeğinin bilinen faydalarını maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz.
   • kiraz çekirdeği yağı A vitamini çok zengin olduğundan dolayı cilt bakımında kullanılmaktadır.
   • Kiraz çekirdeği yağı, cildi parlatır ve yumuşak bir görünüme kazandırır.
   • Hassas ve kuru ciltler için faydalıdır.
   • İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde cilt temizleyici özelliği bulunmaktadır.
   • içeriğindeki oleik asit sayesinde saç sağlığınızı korumada yardımcı olur.
   • Saçlarınızdaki kepeklenmeyi, derinizdeki dökülmeyi engeller.
   ]]>
   Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/uzum-cekirdegi-yaginin-cilde-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 04:58:22 +0000 Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları, Üzüm çekirdeği bilinen en iyi antioksidanlar dan biridir. İnsan vücudunda oluşan artık maddeleri toplayan iyi bir çöpçü dür. Özellikle sigara ve alkol tüketenlerin mutlaka tüketm Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları, Üzüm çekirdeği bilinen en iyi antioksidanlar dan biridir. İnsan vücudunda oluşan artık maddeleri toplayan iyi bir çöpçü dür. Özellikle sigara ve alkol tüketenlerin mutlaka tüketmesi gereken bir besindir. Üzüm çekirdeğinin faydaları kadar üzüm çekirdeği yağının da oldukça fazla faydaları bulunmaktadır. Özellikle cilde bir çok faydası bulunmaktadır. Cilde bir çok faydaları bulunmakta olan üzüm çekirdeği yağı ciltteki kırışıklıkları yok etmeye yarar, ayrıca ciltteki kelerin yok olmasını sağlar. Örneğin güneş lekesi, sivilce lekesi, yaşlılık lekeleri gibi. Lekelerin yok olmasında etkili olduğu gibi cildin rahatlamasında da oldukça etkilidir. Antioksidan yönünden oldukça zengin olan üzüm çekirdeği yağı egzama gibi kaşıntı rahatsızlıklarının tedavisine de yardımcı olmaktadır. 

   Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları saymakla bitmemektedir. Akışkan bir yağ olması nedeniyle cilde masaj yapılmak istendiğinde rahatlıkla kullanılmaktadır. Masaj sonracı cilt yenilenmiş ferahlamış ve pırıl pırıl bir görünüme kavuşmuş olacaktır. Üzüm çekirdeği yağı anı zamanda yara izlerini yok etmeye de faydaları bulunmaktadır. Deri dökülmesine, ciltteki kuruluğa ve saç diplerindeki egzamaya da faydaları bulunmaktadır. Üzüm çekirdeği yağını çay ağacı yağı ile karıştırıp ciltteki güneş lekeleri veya yaşla ilgili oluşan lekelerin üzerine uygulandığında yaklaşık 20 günde lekelerden kurtulunabilir. Ayrıca üzüm çekirdeği yağı aromalı bir tadı bulunması nedeni ile salatalarda da tüketilmektedir. Bu şekilde tüketilen üzüm çekirdeği yağı cildin nemlenmesine yardımcı olacaktır. Cilde parlaklık ve bebeksi bir doku kazandıran bu yağ insan sağlığına sadece ciltte değil iç hastalıklar konusunda da faydalıdır. 

   Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları
   Genç kalmak için üzüm çekirdeği yağı şart: Yaşınız kaç olursa olsun kullanmanızda fayda vardır. Yaş ilerledikçe bizi yaşlanmaktan alı koyacak en önemli ürün budur. Kozmetik ürünlerine veya güzellik merkezlerine dünyanın parasını savurmaya gerek yok. Çünkü gençlik hormonu üzüm çekirdeği yağında bulunmaktadır. Özellikle aşırı makyaj yapan bayanların ciltlerinde daha çabuk deformasyonlar bulunmaktadır. Bir parça pamuğun üzerine 5-6 damla üzüm çekirdeği yapı damlatıp makyajlarını temizle diklerinde hem deformasyon olmamış olur hemde olanı onarmaya yardımcı olur. Östrojendekine benzer yapı taşlarını içerdiğinden dolayı hücre yeniler. Sarkmış derinin bağ dokusunu güçlendirir toparlamasına yardımcı olur. Sıkı bir Cilt itin ideal bir krem görevini görür. Bu nedenle tüm kremlerinizi kaldırabilirsiniz. İçerdiği vitaminler, mikro ve makro elementleri sarkma hücrelerini onararak yaşlanmayı geciktirir. Ayrıca üzüm çekirdeği yağını hem kuru cilde sahip olan kişiler hemde yağlı cilde sahip olan kişiler kullanabilir. 
   ]]>
   Elma Çekirdeğinin Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/elma-cekirdeginin-faydalari.html Fri, 07 Dec 2018 23:13:48 +0000 Elma Çekirdeğinin Faydaları, elma, içerisinde bol miktarda vitamin bulunduran ve meyveler arasında çokça tercih edilen bir meyvedir. Çok yararlı ve faydalı olan bu meyve içinde kalsiyum, magnezyum, fosfor ve sodyum gibi mineralleri Elma Çekirdeğinin Faydaları, elma, içerisinde bol miktarda vitamin bulunduran ve meyveler arasında çokça tercih edilen bir meyvedir. Çok yararlı ve faydalı olan bu meyve içinde kalsiyum, magnezyum, fosfor ve sodyum gibi mineralleri de içermektedir. Bu meyvenin içinde bulunan çekirdek ise birçok hastalığı önlemektedir. Elma çekirdeğinin faydaları birçok uzman tarafından onaylanmış ve kabul edilmiştir.

   Elma çekirdeğinin faydaları
   • Gelişme ve çocukluk çağındaki çocuklarda kansızlığı önler.
   • Kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynar.
   • Boy uzatmaya yarar ve aşırı iştahlı kişilerin iştahını normal seviyeye getirerek düzenler.
   • Safra sıvısının salgılanmasında rol oynar ve karaciğerin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
   • Kilo vermeye yardımcıdır.
   • Hazımsızlığa yardımcıdır.
   • Susuzluğu keserek şekeri arttırır. Bu yüzden kullanımı şekere hastaları için oldukça faydalıdır.
   • Damarlarda bulunan pis kanı temizler.
   • Göz ve kalp hastalıklarına iyi gelir.
   Elma Çekirdeğinin Faydaları
   Elma çekirdeğinin kullanım şekli

   Elma çekirdeği toz haline getirilip içildiğinde bağırsak kurtlarını öldürür. Çekirdeğin içerisinde bulunan "leatril" maddesi kanser önleyici yapıya sahiptir. Bunun için çekirdeğin kaynatılıp içilmesi gerekmektedir. 
   ]]>
   Vişne Çekirdeği Çıkarma Makinesi https://www.cekirdek.gen.tr/visne-cekirdegi-cikarma-makinesi.html Fri, 07 Dec 2018 23:33:59 +0000 Vişne çekirdeği çıkarma makinesi, Vişne ilkbaharda çıkan meyvelerdendir, kiraza çok benzer. Fakat tadı kirazdan farklıdır,kiraz tatlı bir meyvedir vişne ise tadı buruk ve ekşidir. Bu nedenle taze olarak yense de pek tazeyken t Vişne çekirdeği çıkarma makinesi, Vişne ilkbaharda çıkan meyvelerdendir, kiraza çok benzer. Fakat tadı kirazdan farklıdır,kiraz tatlı bir meyvedir vişne ise tadı buruk ve ekşidir. Bu nedenle taze olarak yense de pek tazeyken tüketilmez, daha çok meyve suyu ve marmelat olarak kullanılır,kurutularak çayı da içilebilir, pastaları süslemede de kullanılır. Renkli meyvelerdendir rengi koyu kırmızıdır bu yüzden sağlık açısından tüketilmesi çok iyidir. Yaşlanmayı geciktirir,kalp için faydaları, bağırsak düzenleyici olarak kabızlığı giderir,göz içinde faydalıdır, A ve C vitamini yüklüdür. Sarı ve pembe türleri de vardır.

   Vişnenin kendi gibi çekirdekleri de faydalıdır. Vişne çekirdeğinin yağı da çıkarılmaktadır, vişne yağı cildi nemlendirir, sivilcelere iyi gelir. Vişne çekirdeklerini ayırmak büyük zorluktur. Bunun için çeşitli yöntemler vardır, reçelde yapsanız konserve de yapsanız, dondurucuya da koysanız en çok vakit alan kısmıdır. eskiden evlerimizde vişne çekirdeğini çıkarmak için oldukça uğraşır, çok oyaladığı için zaman kaybederdik. Bazen bir pipetle, bazen ise kürdanla yapılırdı. Günümüzde biraz daha kolaylaştırılarak makineleri çıkartılmıştır.

   Evlerde kullanılanlar dört parçadan oluşmaktadır. Çekirdeklerin düşeceği kase görünümde kabı, kapağı, vişneleri koyacağımız  bölüm ve baskı yapacağımız, havan tokmağı şeklinde tokmağı bulunur. Vişnelerin sap ve yaprakları temizlendikten sonra üst bölümdeki hazneye vişneleri yerleştirerek hafif baskı ile zedelemeden delici kısma itilerek çekirdekleri ayrılır.
   Vişne Çekirdeği Çıkarma Makinesi
   Bu aletler biraz daha geliştirilerek fabrikalarda kullanmak için biraz daha geliştirilmiş ve elektriklisi yapılmıştır. Aynı şekilde kirazları koymak için üst bölüm bulunur tabi ki evlerimizdeki gibi küçük değildir,zira tonlarca vişne çekirdeklerinden değişik yerlerde kullanılmak üzere çekirdeklerinden ayrılacaktır. Bu bölüm silindir biçiminde olup etrafında delikler bulunur, içine konulan vişneler yukarıdan bu delikler arasından geçen şişler yardımıyla çekirdeklerinden ayrılarak ray düzeneğine düşer ve kullanılmak üzere gerekli yerlere dağıtılır.

   Çekirdeklerinden ayrılmış vişneler pasta, marmelat ve meyve suyu yapımında kullanılırken çekirdeklerinden yağ elde edilir. Kimya alanlarında da kullanılmaktadır,cilt için nemlendiriciler yapılır.
   ]]>
   Çiğ Kabak Çekirdeği https://www.cekirdek.gen.tr/cig-kabak-cekirdegi.html Sat, 08 Dec 2018 18:09:37 +0000 Çiğ kabak çekirdeği, Balkabağının içerisinden çıkarılan çekirdeklerin kurutulması ile elde edilen bir tür yemiştir. Kendine özgü bir tadı olan kabak çekirdeği genellikle çerez olarak televizyon karşısında t Çiğ kabak çekirdeği, Balkabağının içerisinden çıkarılan çekirdeklerin kurutulması ile elde edilen bir tür yemiştir. Kendine özgü bir tadı olan kabak çekirdeği genellikle çerez olarak televizyon karşısında tüketilmektedir. Ev içerisinde ya da dışarıda muhabbetlerin vazgeçilmezleri arsına girmiştir. Pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle sinir sistemi üzerinde faydaları mevcuttur.

   Kabak çekirdeği, bakır, çinko ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Çok da abartmamak koşulu ile yani günlük bir avuç kadar kabak çekirdeği sağlığa faydalıdır. Bedende bulunan serbest biçimdeki radikallerle ve mikroplarla savaşmaktadır. Bu savaşma özelliği antioksidan bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır.

   Sağladığı faydalarından ziyade lezzeti içinde çok tüketilebilen bir yemiştir. Her yerde rahatlıkla bulunabilecek bir besindir. Maliyet olarak diğer kuruyemişler kadar pahalı olmaması tüketim oranını yükseltmektedir.

   Fakat kabak çekirdeğinden gereği faydayı görebilmek için bu çekirdeği çiğ olarak tüketmek gerekmektedir. Yurdumuzda kavrulmuş hali tercih edilmesine rağmen sağlığa faydalı biçimi, doğal yani kavrulmamış halidir. Ülkemizde daha çıtır olması ve çabuk bozulmaması sebebi ile çifte kavrulmuş halleri satılmaktadır. Fakat kavrulmuş haldeki kabak çekirdeğinin tüketimi sağladığı faydaları çok aza indirmektedir. Bu açıdan kabak çekirdeğinin çiğ biçimde tüketilmesi ya da salatalarda yağının kullanılması en doğru kullanım biçimi olacaktır. Yüksek ateşlerde kavrularak lezzeti daha fazla arttırılmaya çalışılan kabak çekirdeğinin, prostat ve idrar kesesine sağladığı faydaları yoğun oranda azalmaktadır.

   Kabak çekirdeğinde bulunan tocopherol ve magnezyum kompleksleri, idrar kesinin kas yapısı üzerinde güzel bir geri dönüşüm yaparak, idrar kesisinden dolayı oluşan şikayetlerden kurtulmaya büyük oranda yardımcı olur.

   Çiğ Kabak ÇekirdeğiÇiğ Kabak Çekirdeğinin Faydaları

   • Çiğ kabak çekirdeği kalp sağlığını korumak açısından tüketilmesi önerilen bir yemiştir. Bir su bardağı kadar çiğ kabak çekirdeği, bedenin ihtiyacı olan fizyolojik fonksiyonlar bakımından önem arz eden magnezyumu ihtiva etmektedir. Bu salgılanan magnezyum kalp sağlığı, kan damarlarının gevşemesi, kan basınç seviyesinin olması gereken düzeyde kalması  ve ciddi bir problem olan kalp krizini önlemesi bakımından önemlidir. Ayrı magnezyum diş sağlığı açısından, bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışması açısından ve kemik sağlığının korunması açısından önemlidir. 
   • Kabak çekirdeği çinko açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemi açısından önemlidir. Hücre çoğalması, uyku sebepli problemler, göz hastalıkları ve cilt açısından koruyucu etki sağlamaktadır. Erkekler için önemli olan cinsel fonksiyon gücünü arttırmada da etkilidir. Çinko bedende eksik olduğu takdirde kişi kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlığı ve gribe çabuk yakalanma gibi problemlere maruz kalır. Çinko beden için güçlü etkisi sayesinde günlük yaşamı çok fazla etkileyen depresyon, sivilce gibi sorunlarla da savaşmaktadır. Düzenli bir biçimde özellikle kavrulmamış kabak çekirdeği tüketimi çinko değeri yükselterek yukarıda sayılan problemlerin oluşmasına engel olmaktadır.
   • Kabak çekirdeği omega-3 açısından zengin olduğu için diyabet etkisini düşürür, kalp rahatsızlıklarından korur ve kötü kolesterole karşı etkindir. Bu faydalardan ziyade kanın akışkanlık seviyesini yükseltir, damarlarda tıkanıklık olma riskini düşürür, iltihap problemlerine karşı etkilidir ve  bayan olsun erkek olsun tüm bireyler açısından son derece önemli olan yaşlanma etkilerini yavaşlatmaktadır.
   • Çiğ kabak çekirdeği özellikle erkekler için sorun teşkil eden prostat rahatsızlığına karşı koruma sağlamaktadır. Düzenli kabak çekirdeği tüketen erkeklerin prostata önlem almış oldukları bilimsel açıdan netlik kazanmıştır. 
   • Kabak çekirdeğinin yapılan bir deney neticesinde insülin seviyesini düzenlediği ortaya çıkmıştır. Diy]]> Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları https://www.cekirdek.gen.tr/ayva-cekirdeginin-cilde-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 01:24:25 +0000 Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları, Ayva çekirdeği, çok eski zamanlardan günümüze kadar bilindik bir çok faydası olan, yediden yetmişe herkesin severek yediği ayvanın iç kısmındaki çekirdektir. Zamanında Romalılar bile ayva Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları, Ayva çekirdeği, çok eski zamanlardan günümüze kadar bilindik bir çok faydası olan, yediden yetmişe herkesin severek yediği ayvanın iç kısmındaki çekirdektir. Zamanında Romalılar bile ayva çekirdeğinin faydalarını keşfedip çok farklı alanlarda kullanmışlardır. Ayvanın kendisinin dışında yapraklarının ve içindeki çekirdeğin de sayısız faydaları vardır. Ayva soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez meyvelerinden biridir, Şeker oranı da oldukça düşüktür, insanı sakinleştiren bir özelliğe sahiptir. Ayva çekirdeği de ayvanın kendisi gibi tam bir vitamin deposudur, içinde bol  miktarda A ve B vitaminleri vardır. Ayva çekirdeği, çocuklarda isal'in önüne geçer, çay olarak yapılıp tüketildiğinde öksürüğü geçirir, ciğerlerimize çok faydalıdır, cinsel gücü arttırır, kanı temizler, varisi önler bunlar  dışında da en önemli özelliklerinden birisi de cildi güzelleştirir.

    Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları
    Ayva çekirdeğinin, cildimize faydaları pek çoktur. Ayva çekirdeği bir çok ünlü markaların bile cilt kremlerinin, cilt maskelerinin yapımında kullanılır. Ayva çekirdeği cildimizde oluşan lekeler için mükemmel bir leke gidericidir, yaşlanma etkilerinin gecikmesinde önemli rol oynar, cildinizde oluşmuş sivilceleri geçirir, güneş lekelerini hafifletir, aynı zamanda içindeki A ve B vitamini açısından zengin olduğu için cildinizin parlak ve sağlıklı görünmesine yol açar. Elbette bu faydalardan yaralanmak için falanca markaların çok pahalı kremlerine çok paralar dökmeniz gerekmez, kendiniz evde de doğal yollardan ayva çekirdeği maskesi yapıp kullanabilirsiniz.
    Ayva Çekirdeğinin Cilde Faydaları
    Ayva Çekirdeği Maskesi
    Ayva maskesinin hazırlanışı çok kolaydır, akşamdan kaynamış soğumuş bir çay bardağı suyun içine 10-12 adet ayva çekirdeği koyulur, ağzı  örtülerek sabaha kadar bekletilir, sabah içindeki jöle kıvamını görünce, işte ayva çekirdeği maskemiz hazır. Hazırladığınız maskeyi sabah, akşam cildinize güvenle sürebilirsiniz, göz çevrenizde alerjik bir durum yoksa eğer, göz çevrenizde de kullanabilirsiniz, kaz ayağı dediğimiz göz yanı bölgelerinde ki kırışıklıkların da zamanla açıldığını görebilirsiniz.
    ]]>
    Çekirdek Yükü https://www.cekirdek.gen.tr/cekirdek-yuku.html Sun, 09 Dec 2018 08:21:23 +0000 Çekirdek yükü, elementlerin tüm özelliğini gösteren ve en küçük parçası oluşturan atomun yapısında bulunur. Çekirdek hacim olarak küçük olsa da atomun bütün ağırlığı çekirdekten oluşur. Atom çekirdeği ilk olarak ekirdek yükü, elementlerin tüm özelliğini gösteren ve en küçük parçası oluşturan atomun yapısında bulunur. Çekirdek hacim olarak küçük olsa da atomun bütün ağırlığı çekirdekten oluşur. Atom çekirdeği ilk olarak 1911 yılında yapılan araştırmalarda keşfedilmiştir. Daha sonra ise  atom çekirdeğinin yapısında bulunan proton ve nötronlar  1932 yılında Dmitri Ivanenko ve Werner Heisenberg tarafından yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.  Bu modele göre çekirdek  proton ve nötronlar oluşmaktadır. Protonlar ve nötranlar ise çekirdeği oluşturmak için çekirdek kuvveti ile birbirlerine bağlandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca bu çekirdek kuvveti protonların ve nötronların kendi içlerinde de mevcuttur.

    Atomun merkezinde çekirdek, çekirdeğin çevresinde ise elektronlardan oluşur. Çekirdek yapısında protonlar ve nötronlar bulundurur. Protonlar pozitif elektrik yüklü nötronlar ise yüksüz taneciklerdir. Çekirdeğin etrafını saran elektronlar belirli yörüngelerde ve sabit hızlarla hareket eden negatif elektrik yüklü taneciklerdir. çekirdeği oluşturan proton, atomlar için  ayırt edici  özellikleri taşır. Bir atomun proton sayısının fazla olması demek elementin diğerlerinden farklı olduğunu gösterir. Ayrıca protonlar elektronların yükünü de dengeler.

    Çekirdek Yükü
    Çekirdekte bulunan nötronlar ise  yüksüz tanecikler olmasına rağmen protonun ağırlığından  daha fazla ağırlığa sahiptirler. Atomun cinsine göre nötron sayıları değişir. Atom kimyasal reaksiyonlara girdiği zaman yalnızca elektron sayısı değişir. Proton ve nötron çekirdekte bulunduğu için sayılarında bir değişme olmaz. Ayrıca çekirdeğindeki proton sayısı atom numarası verir. Protonlar atomun çekirdeğinde bulunan pozitif yüklü tanecikler olduğu için çekirdek yükü olarak da adlandırılır. Proton sayısı atomun sol alt köşesinde gösterilir. 

    Çekirdek yükü= Proton sayısı = atom numarası
    Örneğin; azot (N) elementinin atom numarası 7'dir.  azotun çekirdek ve proton sayısı da '7' olur.
    Atomun çekirdeğinde bulunan proton sayısı ve nötron sayısının toplamı bize kütle numarasını verir.
    Kütle numarası=proton sayısı+nötron sayısı
    ]]>