Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024

Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Kullanımı

Ay Çekirdeğinin Faydaları, saymakla bitmez kendisinin küçük olması fakat besleyici özelliği çok fazla olan bir kuruyemiş türüdür. Ay çekirdeğinde bol miktarda yağ asidi mineral D vitamini bulunmaktadır. Ay çekirdeğinin sadece çerez olması dışında sağlık yönünden mükemmel faydaları olan bir kuruyemiş türüdür. Ay çekirdeği ülkemizde ve dünyada oldukça yaygın olan ve insanlar tarafından aşırı derecede tüketilen çerez durumundadır. Ay çekirdeğinin bileşiminde yağların ekşimesini önleyen E vitamini bulunur. Ay çekirdeği yetişme durumuna bakılırsa kendisini sürekli güneşe veren bir bitki olarak tohumlarında çok nadir bitkilerde bulunan D vitamininde barındırmaktadır. Bilindiği üzere bedenin fosfor ve kalsiyum iyi kullanılmasını sağlayan D vitamini nedir ay çekirdeği vitaminler yönünden üstüm bir bitkidir. Örneğin A, K ve B vitamini bulundurur. Ayrıca ay çekirdeğinin içerisinde kansızlığı önleyen folik asit pantotenik asit ve nikotinik asit bulunur. Ay çekirdeğinin diğer kuruyemişlerden üstünlüğü protein yönündendir. Vücudun ihtiyaç duyduğu amino asit bu bitkide bulunur bu sebepledir ki insanlar mümkün olduğunca günlük ay çekirdeği tüketmelidir. Ay çekirdeğinin özelliklerinden biri de sindirimi kolaylaştırır ve biyolojik değerleri artırır.

Ay çekirdeği faydaları nelerdir?

Depresyona iyi gelmesi; Ay çekirdeğinde bulunan magnezyumun depresyona karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Magnezyum diyabeti önlemesi; Ay çekirdeği içerisinde bulunan magnezyum vücudun en fazla bulundurduğu mineraldir magnezyum kan şekeri seviyesini düzenleme de rol oynar. Ayrıca kan basıncını düzenler ve protein sentezine yardımcı olur.

Kolesterol dengesini koruması; Ay çekirdeği içerisinde bulunan yüksek oranda fitosterol sayesinde kolesterolü düzenler ve korur.

Kalp ve damar sağlığını güçlendirmesi; Ay çekirdeği kalp ve damar sağlığını güçlendirmesi için kişilerin günlük en az bir avuç tüketmesi günlük E vitamini ihtiyacını karşıladığı bilinmektedir. E vitamini önemli fonksiyonlara sahip antioksidan görevi görür kısacası ay çekirdeği içerisinde bulunan E vitamini sayesinde kalp ve damar hastalıklarının azaltması ve ayrıca erken ölüm riskini azaltması ile bilinir.

Kalp ve magnezyum sağlığı ilişkisini düzenlemesi; Vücutta bulunan magnezyum eksikliği bilindiği üzere kalp ve damar ayrıca diyabet hastalıklarını tetikler. Bunun içindir ki bir avuç ay çekirdeği içerisinde bulunan magnezyum miktarı kalp diyabet ve beyin dokuları için çok önemlidir. Bu sebepledir ki günlük ay çekirdeği tüketilmesi bu hastalıkları aza indirerek vücudu korumaktadır.

Ayrıca ay çekirdeği içerisinde bulunan selenyum minerali bol miktarda bulunmaktadır. Bu selenyum vücutta antioksidan rol oynadığından oluşan şişlikler ve kızarıklıklara karşı vücudu korumaktadır. Ay çekirdeği içerisinde bulunan selenyum faydaları ise tiroit hormonlarının üretimini kolaylaştırır. Vücut hücrelerini serbest radikallerin zarlarından korumaktadır. Ay çekirdeği yağında depolanan E vitamini sayesinde damar, kalp, sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarını düzenler, prostat kanserine karşı vücudu korur, ciltte oluşan yaşlanmayı geciktirir. Ay çekirdeği içerisinde bulunan çinko ve fosfor dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur ve böbrek, kalp kaslarının fonksiyonlarının düzenler, sperm hareketliliğinin artırılmasını sağlar, yaraların çabuk iyileşmesi, tat ve koku duyarlılığının güçlendirilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve vücutta oluşan aknelerin önlenmesi gibi ay çekirdeğinin birçok faydası bulunmaktadır. Ay çekirdeği içerisinde bulunan B6 vitamini kan şekeri düşüklüğüne çok faydalıdır. Son olarak ay çekirdeği posalı bir besin olması nedeni ile bu posalar sayesinde vücutta kanser yapıcı zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır ve bağırsak duvarlarına bu zararlı maddelerin temasını azalttığı için vücudu kanserden korumaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çekirdeğin Görevleri Nelerdir?

Çekirdeğin Görevleri Nelerdir?

Güncel

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları?

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları?