Limon Çekirdeği Çimlendirme Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Limon Çekirdeği Çimlendirme Nasıl Yapılır?

Limon, narenciye türleri arasında yer alır ve ılıman iklim şartlarına sahip olan her bölgede yetişir. Günümüzde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Hemen hemen her evin önünde bulunabilen limon ağaçları, kışın yaprak dökmeyen küçük ağaçlardandır. Limon, ekşi ve mayhoş bir tada sahiptir. Meyve suyu yapımında, yemeklerde, kolonya yapımında kullanılır ve salatalara ekşimsi hoş bir lezzet verir. C vitamini içeriği sayesinde, grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi vardır.

Limon Ağacının Özellikleri

İlkbahar aylarında hafif pembemsi beyaz çiçekler açarak etrafa güzel kokular saçar. Boyları 3-6 metre arasında değişir. Yedi veren türleri de bulunur ve neredeyse yılın tamamında çiçek açar ve meyve verir. Limon, yumurta biçiminde oval ve uçları sivri, sarı renkli bir meyvedir. Sindirimi kolaylaştırır, iştah açıcıdır, soğuk algınlığı, grip, nezle ve öksürüğe karşı faydalıdır. Ayrıca, dişleri beyazlatır ve diş etlerini tedavi eder. Mikrop öldürücü etkisi vardır ve vücut direncini artırır. Günümüzde kimya alanında da kullanılmaktadır.

Limon Çekirdeğini Çimlendirme Yöntemleri

Limon ağacını yetiştirmek için çekirdeklerinden yararlanırız. Limonun tohumu, kendi çekirdeklerinden oluşur ve bu çekirdekleri çimlendirerek fide elde ederiz. Bu işlemi ilkbaharda yapmak daha iyi sonuç verir. Limon çekirdeklerini, yani tohumlarını üç gün suda bekletip direkt toprağa ekebilir veya pamuk arasında çimlenmeye bırakabiliriz. Genellikle bahçelere ekip yetiştirmek ve daha çabuk çimlenip fide olmasını sağlamak için üç gün suda beklettikten sonra tohumların yumuşayan dış kısımlarını soyarak küçük torbalara toprak koyup fazla derin olmamak şartıyla ekilirse işlem kolaylaşmış olur.

Tohumların çimlenmesi biraz zaman alabilir. Ektiğimiz tohumları fazla güneş alan bir yere değil ama bol ışık alan bir yere koymalıyız. Sık sık sulama gerekir fakat aşırıya kaçmamalıyız; aksi halde tohumları çürütebiliriz. Torbalara ektiğimiz tohumlar biraz büyüyüp kök verdikten sonra bahçemize ekebiliriz.

Limon Fidesinin Bakımı

Limon fidelerinin büyüyüp bol meyve vermesi için düzenli sulanması ve besin alması gerekir. Bunun için ziraatçılarda limon fideleri ve ağaçları için ilaçlar bulunmaktadır; bit ve böceklerden korumak için bu ilaçları kullanmakta yarar vardır. İlkbaharda üst dalları hafif yuvarlak bir biçimde budanmalı, aksi halde dallar kırılabilir. Günümüzde limon yetiştirmeyi hobi haline getirenler de vardır. Bunun için büyük saksılar içinde yetiştirilebilen cinsleri de bulunmaktadır.

Ekstra Bilgiler

Limon ağacının yetiştirilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır:

  • Toprağın pH değeri: Limon ağacı, hafif asidik toprakları tercih eder.
  • Gübreleme: Organik gübreler kullanarak toprağın besin değerini artırabilirsiniz.
  • Hastalık ve zararlılar: Limon ağaçları çeşitli hastalıklara ve zararlılara karşı hassastır, bu yüzden düzenli olarak kontrol edilmelidir.
  • İklim şartları: Limon ağaçları, don olaylarına karşı hassastır. Bu nedenle, soğuk iklimlerde dış mekan yerine iç mekanlarda yetiştirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni