Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024

Kayısı Çekirdeği Yağının Faydaları ve Kullanımı

Kayısı çekirdeği yağının faydaları: Kayısı denilince ilk akla gelen şehir Malatya'dır. Kayısının sadece çekirdeğinin yağı faydalı değildir. Kayısının her şeyi çok faydalıdır. Kayısının yaş hali yenilerek vücudun içindeki rahatsızlığa iyi gelirken, çekirdeğinde bulunan yağ ise vücudun dışındaki rahatsızlığa iyi gelir. Kayısı çekirdeğinde bulunan bitkisel yağın damıtılması ile elde edilir. Cildin kırışıklığını gidermede, cilt lekelerine ve cilt kuruluğu gibi birçok duruma faydalıdır. Kayısı çekirdeğinin yağının içerisinde A, D, K, E vitaminleri bulunur. Bu vitaminler yağın daha çok faydalı olmasına yardımcı olurlar. İçerisinde omega 3 ve omega 6 gibi birçok faydalı mineraller bulunduğu için kozmetik ürünlerin yapımında kullanılır.

Kayısı çekirdeğinin yağı sadece cilt kurumasına iyi gelmez. Onun yanı sıra saç dökülmesine, şeker hastalığına, sedef hastalığına gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Yağın içerisinde bulunan oleik asit, palmitik asit ve linoleik asit türleri bulunmaktadır. Bu asitler sayesinde ciltteki rahatsızlığa ve saç dökülmesine çok iyi gelir. Kimi bitkisel ilaçlar saç dökülmesine faydalı gelmez. Aksine saçların daha çok dökülmesine sebep olur. Ama kayısı çekirdeğinin yağı saç dökülmesi sorununa birebir ilaç olarak kullanılır.

Kayısının çekirdeğinin yağının içerisinde bulunan A vitamin, magnezyum, kalsiyum ve karotin gibi maddeler bulunduğu için cilde canlılık verir ve cildin nemlendirmesini sağlar. Şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, sedef hastalığı, bronşit, öksürük, hırıltı ve parazit bağırsakların giderilmesinde önemli rol alır. Kadınların baş belası olan selülitlerin vücuttan gitmesi içinde kullanılır. Kayısı çekirdeğinin yağında sabun yapılır. Bu sabun yağ gibi cilde kullanılır.

Kayısı çekirdeği yağının faydaları nelerdir?
  • Cildi besler ve güçlendirir,
  • Cildin kuruluğunun gitmesini sağlar,
  • Cilt kırışıklığına iyi gelir,
  • E vitamini içerir,
  • Cildi yağlanmasının önler,
  • Saçların dökülmesini engeller,
  • Güneşe karşı koruma sağlar,
  • A vitamini bakımında oldukça zengindir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni