Kabak Çekirdeği Nasıl Kavrulur?
15 Mayıs 2024

Kabak Çekirdeği Nasıl Kavrulur?

Kabak çekirdeği nasıl kavrulur, kabak çekirdeği besin değeri çok yüksek olan ve bal kabağının içindeki çekirdeklerle yapılan bir çerez türüdür. Bal kabağının her ne kadar tatlısı daha meşhur olsa da ülkemizde çekirdeğinin faydalarını bilmeyen insanlarımızın bilgilenmesi gerekir. Kilo problemleri yaşayan insanların fazla kilolarını vermek için birinci etken sporsa ikinci etkende yediğimiz gıda seçimleri ve ne kadar tüketmemiz gerektiğidir. Kabak çekirdeği çoğunlukla kavrularak tüketilen ve özellikle tuzsuz kavrulduğunda erkeklerde pankreas kanserine karşı insan vücudunda koruyucu doğal bir bağışıklık sistemi geliştirilen önemi büyük bir çerez çeşididir.

Kabak çekirdeği, ayrıca sütle de kavrulur. Değişik lezzetler arayan kişilerin değerlendirebileceği farklı lezzetlerdendir. Özellikle, Nevşehir ilimizin Kapadokya ilçesinde yapılan bu tarif uzun yıllardır uygulanan bir yöntemdir. Şehirde kabak çekirdeği üretimi kırsal bir bölgede olmasından dolayı oldukça fazladır. Bu üretimin fazlalığı üretimin yapan kişilere alternatif tüketim yolları geliştirmiştir. Sütle kavrularak yapılan kabak çekirdeği piyasadaki diğer çekirdeğin tadından çok farklıdır. Rengi altın renginde olan sütle kavrulan çekirdeğin diğer çekirdeklerden ayrılması göz ile de çok kolaydır. Bu farklı kavurma biçiminin kendi piyasası vardır ve çok değerlidir. Mevsiminde üretilen ve yapılan sütle kavrulmuş kabak çekirdeğinin fiyatı on beş lira civarındayken mevsimi dışında serbest piyasadaki değeri otuz liraya kadar ulaşır.

Kabak çekirdeği malzemeleri
  • 4 su bardağı kabak çekirdeği,
  • 3 çay kaşığı kırmızı biber,
  • 6 yemek kaşığı bal,
  • 6 yemek kaşığı kadar limon suyu,
Kabak çekirdeğinin kavruluşu

Taze mevsiminin hasadı kabak çekirdekleri öncelikle üzerindeki turuncu renkli kabak artıklarından temizlenir ve nemli kalmayacak şekilde iyice kurutulur. Daha sonra da kabak çekirdeklerini tencere içerisindeki tuzlu kaynamış suya konur. Haşlanana kadar beklenir ortalama olarak 10-15 dakika kadar sürer. Haşlanan kabak çekirdekleri süzgeç yardımı ile sudan çıkarılarak temiz bir bez yardımı ile üzerinde hiç su kalmayacak şekilde kurulanır. Tuzlu kabak çekirdeği sevenler fırın tepsisi içerisine zeytinyağı ve tuz ile kabak çekirdeklerini karıştırarak yerleştirilir. Eğer ki tuzsuz daha faydalı diyenler için tuz konmadan karıştırılır. Çekirdeklerin üst üste gelmemesi için tepsiye iyice yayılması gerekir. Önceden 180 derecede ısıttığımız fırın içerisine yerleştirilir. 10 dakika boyunca kapağı açmadan pişmesini bekledikten sonra çıkarıp bir kaşık yardımı ile karıştırarak yeniden fırına sürülür. Yaklaşık beş dakika sonra fırındaki çekirdeklerden pişmiş mi diye bir iki tanesine bakılır pişmemiş ise biraz daha kavrulur. Sonrasında sıcak halde biraz daha tuz atılır ve soğumaya bırakılır. Ancak isteğe göre kabak çekirdeği kavurmasına çeşitli baharatlarda kullanılabilir. Kabak çekirdeğimiz artık hazır ve afiyetle yiyebilirsiniz. Unutmayın tuzsuz sade kavrulmuş kabak çekirdeği Almanya gibi ülkelerde eczanelerde satılan ve prostat kanseri gibi hastalıların tedavisinde kullanılan reçete ile satılan bir ilaçtır. Ülkemizde yetişme oranı çok yüksek olan bal kabağının içindeki kabak çekirdeğinin kıymetini bilelim. Sağlıklı afiyetli günler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni