Karpuz Çekirdeğinin Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları ve Kullanımı

Karpuz çekirdeğinin faydaları, karpuz herkesin severek tükettiği, ferahlatıcı bir yaz meyvesidir. Karpuzun kendisi kansere karşı savaşan bir meyvedir. Karpuz çekirdeği de içeriğinde yüksek oranda protein barındıran ve vücut geliştirenler açısından son yıllarda protein tozuna karşı alternatif olarak kabul edilmektedir. Yaz geldiğinde karpuz yiyenler, çekirdeklerini de değerlendirmelidir. Karpuz çekirdeğini kurutarak kavurup tüketmeyi denebilirsiniz. Günde bir bardak kurutulmuş karpuz çekirdeği protein ihtiyacınızın yaklaşık %60 kadarını karşılayabilir. Protein içeriği yüksek olan karpuz çekirdeğini atmamalı, değerlendirmelisiniz. Karpuz çekirdeği vücudunuza nasıl faydalar sağlar, neden tüketilmelidir, bu konuda açıklamalar yapalım.

Karpuz çekirdeği faydaları nelerdir?

Protein içeriği: Karpuz çekirdeği içeriğinde sporcuların kullandığı arginin denilen proteini de barındırır. Bunun özelliği kas yapımında vücuda destek olmasıdır. Kişide büyüme hormonlarını tetikler. Karpuz çekirdeği ayrıca glukamik asit ile kas kemik yapısını oluşturan lizinin denilen protein yapı taşını barındıran önemli bir kaynaktır. Bu özellikleri nedeniyle karpuz çekirdeği vücut geliştirmede kullanılan yapay protein tozlarına nazaran daha faydalıdır.

Magnezyum içeriği: Karpuz çekirdeği bünyesinde önemli mineralleri barındırır. Günde bir çay bardağı kurutulmuş karpuz çekirdeği tüketirseniz, ihtiyacınız olan magnezyumun hepsini karşılayabilirsiniz. Magnezyum hem kan basıncını düzenler hem kan şekerini düzenleyici etki yapar hem de vücudunuzdaki karbonhidrat metabolizmasını düzenler. Karpuz çekirdeği sadece magnezyum değil, demir, fosfor, bakır potasyum, çinko, manganez gibi mineralleri de içerir. Bunların hepsinden faydalanma şansına sahipsiniz.

Yağ içeriği: Karpuz çekirdeği bu yararlı etkileri yanında içerdiği mono ve çoklu doymamış yağlarla, omega 6 yağı sayesinde kalp sağlığınıza olumlu etkiler yapar. Düzenli olarak tüketildiği takdirde karpuz çekirdeği sağlığınızı korunmanıza yardımcı olur. Ancak 1 fincan karpuz çekirdeğinin kalori bakımından 600 kalori içerdiği de dikkate almalısınız. Tüketiminizde aşırıya kaçmamalısınız.

B vitamini içeriği: Karpuz çekirdeği içerdiği B vitamini sayesinde tüketilmesi tavsiye edilen bir besindir. Günlük niasin ihtiyacınızın %19 kadarını karpuz çekirdeğinden sağlayabilirsiniz. Bunun dışındaki B vitaminlerini de içeren bir besindir.

Karpuz çekirdeği yağı hangi yararlı etkilere sahiptir?

Karpuz çekirdeğinin yararlı etkilerinden sadece kurutarak değil, karpuz çekirdeği yağını kullanarak da faydalanabilirsiniz. Bunun saçlarınıza ve cildinize faydası çoktur. Haricen masajla tatbik edildiğinde aradaki farkı kısa sürede görebilirsiniz. Vücudunuza uyumlu bir ürün olduğundan, içerdiği protein ve yağlar kolay şekilde emilir. Saçlarınız ve cildiniz canlılık, parlaklık kazanır. Karpuz çekirdeği yağı ülkemize yurt dışından gelmektedir. Ancak yararlı etkileri giderek yaygınlaştığından, yakın zamanda üretiminin başlayacağını söyleyebiliriz. Ülkemiz karpuz yetiştiriciliğinde oldukça iyidir. Bu nedenle karpuz çekirdekleri de mutlaka değerlendirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Çekirdeğin Özellikleri Nelerdir?

Çekirdeğin Özellikleri Nelerdir?