Üzüm Çekirdeği Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Üzüm Çekirdeği Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Tozu, Üzüm çekirdeği tozu, denince ilk aklımıza gelen üzümün çekirdeğinin ne kadar faydalı, hemen hemen her derde deva olduğudur. Geçmiş zamanlar da üzümün çekirdeksizi makbuldü, şarap, rakı ve meyve suyu üreticileri için iş daha zordu ne zaman uzmanlar üzüm çekirdeğinin ne kadar faydalı olduğunu anlayıp açıkladıktan sonra, daha önce atılacak yer aranan üzüm çekirdeği kıymete bindi, hatta gözü açık satıcılar çok da fazla fiyata satmaya başladılar, özellikle kırmızı üzümün çekirdeği özel yollara işlenip satışa sunuluyor. Ayrıca üzüm çekirdeğinin tozu çok aranan bir besin haline gelmiştir.

Üzüm Çekirdeği Tozunun Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği tozunun faydalarını saymakla bitiremeyiz aslında, öncelikle içindeki bazı antioksidanlar kötü olan kolesterolün düşmesine, iyi olan kolesterolünde yükselmesine yardımcı olduğu için, kalp krizi riskini sıfıra indiriyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yarıyor, güçlenen bağışıklık sistemimiz bizi hastalıklardan koruyor, içindeki bol miktarda bulunan antioksidanlar bizi kalp ve damar hastalıklardan korumaya yardımcı oluyor. Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarından korunmamız da yardımcı oluyor, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırık gibi alerjik rahatsızlıklardan korunmamızı sağlıyor. Bu yüzden özellikle bahar aylarında yani alerjik aylarda düzenli olarak yemeniz gerekiyor, cinsel gücü kuvvetlendiriyor, içinde çok fazla lif sakladığı için bağırsakları düzenliyor. Cilde büyük faydası vardır, erken kırışmayı önlüyor, vücudumuzda eğer ödem oluşmuşsa, ödemi vücuttan atmamızı sağlıyor, aynı zamanda yüksek tansiyonu da düşürdüğü kanıtlanmıştır. İşte bu kadar faydalı olduğunu duyup da yememek elde değil, düzenli olarak günde 4-5 gram yenmesi gerekmektedir.

Üzüm Çekirdeği Tozunun Kullanıldığı Alanlar

Üzüm çekirdeği tozu, vücut peelingi, yüz peelingi, şampuan, sabun, çeşitli yüz ve vücut nemlendirici kremlerin yapımında da kullanılıyor. Bunların dışında da üzüm çekirdeği tozunu, yoğurdun içine, balın içine, salatanın içine, karıştırarak ve meyve salatasının üstüne dökerek tüketebilirsiniz. Üzüm çekirdeği tozunu dışarıdan almanızı pek tavsiye etmem, bunun yerine üzüm çekirdeği alıp evde kendiniz toz haline getirirseniz, daha iyi olacaktır. Çünkü dışarıda direk toz halinde satılan üzüm tozlarının kullanım süresi daha kısadır, evde kullanacağınız zaman, kullanacağınız miktarda toz haline getirirseniz kullanım ömrünü de uzatmış olursunuz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kabak Çekirdeği Yetiştiriciliği

Kabak Çekirdeği Yetiştiriciliği

Güncel

Hurma Çekirdeği Nasıl Dikilir?

Hurma Çekirdeği Nasıl Dikilir?